Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Güzelleşmek için regl kanını yüzüne sürüyor

Regl ya da adet günü, çoğu kadın normal karşılarken bazı üçüncü dünya ülkelerinde utanç gibi görülüyor. Lakin Mary Miranda isimli Amerika Birleşik Devletleri’li bir kadın, adet kanını fazla önemsiyor ve regl kanını bitkileri beslemek, boya yapmak ve bazı zaman cildini güzelleştirmek için yüzüne bile sürüyor. Genç kadının bu hareketi birçok kişi tarafından eleştirilse de Miranda’nın bunu yapmak için kendince geçerli bir sebebi var.

36 yaşındaki Mary Miranda, regl kanının cildini gençleştirdiğini düşünüyor. Bu nedenle de yüzüne regl kanıyla maske yapıyor. Genç kadın bu maskenin cildini parlattığını ve akne izlerini yok ettiğini öne sürüyor. Sezgisel ve kadınsal uygulama koçu olan Mary Miranda, Sürekli regl dönemiyle bu kadar barışık değildi.

İlk kez 12 yaşında regl olduğunu söyleyen Mary Miranda, yirmili yaşları süresince ağrılı, düzensiz ve ağır dönemler yaşadı. Mary’nin ağır geçen bu dönemleri bazı zaman 8 gün süresince sürüyordu. O ise bu dönemlerde utanç ve tiksinti hissediyordu. bunun yanısıra pediyodu oldukça düzensizdi. Mary bazı zaman yılda yalnızca üç yahut dört kez regl olabiliyordu. Lakin olağandışı olan bir şey fark etti. Mary bu durumu şu sözlerle açıklıyor;

“Bana göre yetiştirme, toplum, ataerkillik ve din, bayanların regl dönemleri süresince nasıl hissettiklerini ve davrandıklarını çok etkiledi. Regl ya da menstruasyon kelimesinin birçok kadın için utanç, iğrenme ve günah kaynağı olarak görülüyor. Konuşulmaması gereken bir konuymuş, tabuymuş gibi sunuluyor. Regl konusu masaya geldiğinde birçok erkek aşağılayıcı yorumlar yapıyor. Bazı erkekler, “kadınlar dönemleri süresince azgındır”, “çok sinirli herhalde yine döneminde” yahut “dönemler iğrenç” gibi şeyler söylüyorlar.”

Mary, yaşadığı bu ağır regl dönemlerinin nedenini ardından öğrendi. Yumurtalığında kist vardı. Bu yüzden de sağ yumurtalığındaki kisti aldırmak için acil bir operasyon geçirdi. Lakin ağrıları bitmek bilmedi. Regl dönemlerinde, kusma, düşük tansiyon ve aşırı terleme gibi yan etkiler yaşadı. Mary’nin rahminde yeniden kist oluşmuştu. Şubat 2018’de kisti aldırdı. Lakin bu problem devam ederse, rahmini aldırmak halinde kalabilir ve çocuk sahibi olamayabilirdi.

Ayrıca Bakınız.  Dünyanın en korkunç yerleri

Sorunları devam ederse bir gün histerektomi yaptırması gerektiğinden kaygı duyan Mary, üreme sağlığı hakkındaki diğer metodları araştırmaya başladı ve Moon Blood ritüelleri ile tanıştı. “Adet görmeyi karşılama ve onurlandırma” olarak tanımlanabilecek bu ritüeller hakkında Mary Miranda şunları belirtti; “Eğer kurtarılmışlarsa, rahmimi ve dönemlerimi her ay saygı ile onurlandırıp ibadet edeceğime söz verdim ve şimdi her ayı dört gözle bekliyorum. Şimdi kutlama zamanı ve bayanların da bunu yaşamasını istiyorum. Bunu onurlandırmak için Period Blood Facial (yüze regl kanı sürme) görevini uyguluyorum. Bu uygulama nefret dolu pek çok ters yorum alıyor ama bu kutsal bir ritüel.”

Ritüellere inanıp onları uygulayan Mary, her ay yüzüne regl kanı sürüyor ve 30 dakikaya kadar bekletiyor. bunun yanısıra kanıyla bir şeyleri boyuyor, onunla dans ediyor ve kanını dünyaya geri getirmenin bir yolu olarak bitki ve ağaçları suluyor.

Uyguladığı ritüeli ilk aşamada paylaşmaktan korktuğunu söyleyen Mary şunları belirtti; “Kadınlara zihnimi ve dönemimle olan ilişkimi nasıl iyileştirdiğimi söylemekten çekindim. Ailemin beni reddeceğinden korktum. Lakin şimdi deneyimimi paylaşmak istiyorum. Adet kanı iyileştirici ve iltihap önleyici donanımlara sahip. “

“İçerisinde çinko, bakır, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, azot, fosfor, potasyum gibi zengin besinler ve minerallerle bulunuyor. Yüzüm Süreklikinden daha yumuşak, daha gözalıcı görünüyor. Akne izleri hakkında cildimin durumunu iyileştirdiğini fark ettim.”Cevap bırakın