Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hakiki sucuk nasıl anlaşılır? Sucukta yapılan hileye dikkat!

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, sucukta hile yapıldığına dikkat çekerek, tüketicileri uyardı. Toprak, “Sucuğun hilesi ne yazık ki gözle algılanmıyor. Pişmemiş bir sucuk kesildiği zaman içerisindeki yağların mozaik olarak dağılmış olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Piyasada peynirden süte, tavuktan kırmızı ete kadar pek çok gıdada hileye başvuran bazı üreticiler, hileli sucuk da üretiyor. Gıda uzman kişilerı ise tüketicileri bu hususta uyararak, güvenilir markaların ürünlerini tüketmelerini tavsiye ediyor. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Uğur Toprak, işletmelerin maliyetlerini düşürmek için birtakım hilelere başvurduklarını ifade ederek, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listeye baktığımız zaman hile yapılan gıdalarda et ve et ürünleri üst sıralarda bulunuyor. Tebliğ diyor ki; dana sucuğu üretilecekse mutlaka yalnızca ve yalnızca dana eti olması gerekiyor. Eğer piliç etinden sucuk yapılacaksa, ürününün etiketi üstünde piliç sucuğu olduğunun yazılması gerekiyor” dedi. İşletmelerin maliyeti düşürmek için birtakım hilelere başvurduğu anlatan Toprak, “Bunlar da ne yazık ki gözle algılanamıyor. Misal verilecek olursa bir sucuğun etiketi üstünde yüzde 100 dana eti yazmasına rağmen, sucuk incelendiği zaman at eti gibi ürünlerin katıldığı görülüyor. Bunun yanı sıra pişmemiş sucuk halka halka kesildiği zaman, sucuk içerisine konulan yağın gözle görünür bir biçimde mozaik olarak dağılmış olması, yağın bir tarafa toplanmamış olması gerekiyor. Eti biraz daha az, yağı biraz daha fazla koyup maliyeti düşürüp de hile yapıyorlar. Böyle hileli sucuklar, tavaya koyulduğu zaman yağını daha çok salacağı için sucukta bir küçülme meydana gelecektir” dedi.

‘UCUZ FİYATA DANA SUCUĞU OLMAZ’

Tamamen doğal ve organik ürünlerin satıldığı bir çiftlikle işletmecilik yapan kimya mühendisi Bilge Altınmakas Özgenoğlu ise, sucuk içerisine katılan baharatların sucuktaki hilenin bilinmesinı zorlaştırdığını dile getirerek, “Sucuk hilesi bol, tüketicinin de anlayamayacağı bir ürün. Çünkü içerisine katılan baharat hilenin bilinmesinı zorlaştırıyor. Bu hilelerin de tüketici tarafından bilinmesi imkansız. Tüketici kemiksiz bir et satın aldığı zaman 47-50 TL arası değişen bir fiyat aralığı var. Bunun içerisine baharat, tuz koyuluyor, işleniyor, fırınlanıyor. İşlenmemiş bir etin fiyatı 50 TL iken işlenmiş etten elde edilen dana sucuğunun fiyatının 50 TL’nin altında olması beklenemez. Eğer 50 TL’nin altındaysa bu sucuk ya piliç etidir ya da tek tırnaklı hayvan etidir. Üretici ürettiği sucuğun içerisine ne koyduysa bunu etiketinde belirtmeli. Sucuk içerisine katılan bitkisel yağa göre doymuş yağ daha da zararlı olabiliyor. Tabiki tüketicilerin tercihi, dana eti ve yağından üretilen sucuğu tüketmek ama bu diğerlerinin çok daha zararlı olduğu anlamına gelmiyor. Zeytinyağından üretilen sucuklar evvelliğimiz olmalı Lakin ekonomik şartlardan dolayı farklı yağlar katılarak da sucuk üretiliyor. Katı yağlarla, kızartma yağlarıyla üretilen sucukların satın alınmamasını öneriyoruz” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Kan testinde çıkan LYM düşüklüğü nedir hangi hastalıkların habercisidir?

İYİ SUCUK NASIL ANLAŞILIR

⇒ Sucuk yalnızca dana etinden yapılır, dana etinin oranı yüzde 100 olmalıdır

Sucuğun yüzde yüz dana etinden yapılması gerekir.

Kaliteli bir sucuk diliminde mozaik yapı görülmez

İyi sucuk pişirildiğinde Aşırı yağ bırakmaz

Sucuğu serin yerde muhafaza edilmesi gerekir ve açılan paketler çok kısa zamanda tüketilmelidir.

Sucuklar buzdolabında poşet içerisinde saklanmalıdır.Cevap bırakın