Hamilelerin yapmaması gereken egzersizler

0

Hamilelikte egzersiz yaparken önemle üstünde durulması gerekenler nelerdir? Gebelikte egzersiz zararları bu makalemizde sizlerle… Hamile bir …

Hamilelikte egzersiz yaparken önemle üstünde durulması gerekenler nelerdir? Gebelikte egzersiz zararları bu makalemizde sizlerle… Hamile bir kadına genel olarak yorucu aktivitelerden kaçınması tavsiye edilir ve bu aktiviteleri düşündüğünüzde akla ilk gelen şeylerden biri egzersizdir. Bu sayede, hamilelik sırasında egzersizin atlanması mantıklı gözükse de, eğitimli bir kişinin rehberliğinde doğru tür egzersizlerin seçilmesi ve yapılması koşuluyla, hamilelik sırasında egzersiz yapmak çok güvenlidir. Gelişmekte olan fetüsü etkileyebileceğinden, karına yahut bele baskı uygulayan yüksek etkili egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Yazı İçeriği

 • Gebelikte Egzersiz Yapmak Güvenli mi?
 • Hamilelikte Ne Zaman Egzersiz Yapılmaz?
 • Hamilelikte Kaçınılması Gereken 9 Egzersiz
  • 1. Yüksek Etkili Aerobik Egzersiz
  • 2. Ağır Yük Kaldırma
  • 3. Karın Üzerine Yatmak
  • 4. Sporla İletişim Kurun
  • 5. Bisiklete binme
  • 6. Egzersizler
  • 7. Sauna / Sıcak Yoga
  • 8. Zor Yoga Aşamaları
  • 9. Sırt Eğme Egzersizleri
 • Hamilelikte Egzersiz İçin Güvenlik İpuçları
 • Hamilelikte Egzersiz Sıklığı

Gebelikte Egzersiz Yapmak Güvenli mi?

Hamilelik sırasında her gün hafif egzersizler yapmak güvenlidir. Sıkı ve stresli egzersizlerden kaçınarak, bazı basit egzersizlerle formda ve sıhhatli kalabilirsiniz. Hafif egzersizler yapmak size yalnızca dayanıklılık ve enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda size iyi bir uyku sağlar, stresi azaltır ve vücudu doğum için ayarlar.

gebelikte egzersiz ne zaman başlar

Hamilelikte Ne Zaman Egzersiz Yapılmaz?

Tipik olarak, ilk trimesterde kaçınılması gereken bazı egzersizler ve ikinci ve üçüncü trimester için uygun olmayan bazı egzersizler vardır . Egzersizleri, her egzersizin vücudun değişik kasları üstündeki tesirini anlayan bir uzmandan öğrenmek daha iyidir. Diyabet, kalp problemleri, düşük plasenta, zayıf uterus yahut kanama gibi durumlarınız varsa, egzersiz rejimine başlamadan evvel tıbbi yardım almalısınız.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken 9 Egzersiz

hamilelikte egzersiz

Hamilelik sırasında hangi egzersizlerden kaçınmanız gerektiğine karar verirken içgüdüleriniz en kaliteli karar vericidir. Büyüyen bir bebek yumruğu, ağırlık merkezini önemli ölçüde kaydırır ve vücut hareketini kısıtlar. Aşağıdakiler hamilelik sırasında kaçınabileceğiniz bazı aktivitelerdir.

Ayrıca Bakınız.  Yeni Yılın En Trend ve Modern Yemek Masası Tasarımları 2022

1. Yüksek Etkili Aerobik Egzersiz

Ağır atlama, koşu ve efor içeren egzersizler, bu sırada dengeyi kaybetme şansı olduğu için bu zamanda kaçınılabilir.

2. Ağır Yük Kaldırma

hamilelikte ağırlık kaldırmak

Ağırlık kaldırarak ağırlık antrenmanı içeren egzersizler, rahim üzerine baskı yaparak karnın çekilmesine neden olur. Baş üstü omuz presleri de sırtın alt kısmına baskı uygular.

3. Karın Üzerine Yatmak

Karın üstü yatmak ve egzersiz yapmak fetüs için çok zararlı olabilir. İlk üç aylık zamandan sonra sırtüstü yatmak bile biraz rahatsız edici olabilir. Her iki pozisyonda da egzersizler rahatsızlığa neden olur ve önlenebilir.

4. Sporla İletişim Kurun

Voleybol, basketbol, ​​at binme gibi aktif sporların yaralanma riski yüksektir. Bağlar ve kemikler hamilelik sırasında daha kırılgan olma ve hasar görme eğilimindedir.

5. Bisiklete binme

Bisiklete binme çok iyi bir fiziksel egzersizdir. Lakin hamilelik sırasında büyüyen rahim, döngüyü dengelemenizi zorlaştırabilir. Yerçekimi merkezinin değişmesi sebebiyle düşme ve düşme şansı daha fazladır.

6. Egzersizler

Egzersizler, karın çevresindeki alanı biçimlendirmek için harika egzersizlerdir. Lakin özellikle hamileliğin ilk üç ayında kaçınılması gereken bir egzersizdir. Alt karın kaslarının çekilmesi, rahim ve bebeğe aşırı strese neden olabilir.

7. Sauna / Sıcak Yoga

Aşırı sıcağa maruz kalmak gelişmekte olan bebek için zararlıdır ve bu nedenle hamilelik sırasında sıcak sauna banyolarından yahut sıcak yoga tekniklerinden kaçınılmalıdır.

hamilelikte yoga

8. Zor Yoga Aşamaları

Yoga hamilelik sırasında çok iyidir ve aslını söylemek gerekirse rahatlamak ve stresten arındırmak için alabileceğiniz birçok doğum evvelsi yoga kursu vardır. Bu sayede, çok fazla bükülme ve bükülme gerektiren bazı yoga duruşları vardır. Hamile kalmadan evvel yoga yaptıysanız, hamilelik sırasında bu aşamalara devam etmeden evvel doktora yahut eğitimli bir yoga eğitmenine danışın.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte ağda mı, jilet mi?

9. Sırt Eğme Egzersizleri

Misal verilecek olursa güneşi selamlama gibi sırtın bükülmesini içeren egzersizler ve yoga duruşları hamilelik sırasında yapılmamalıdır. Bu duruşlar rahimde gereksiz bir çekmeye neden olur ve bu da fetüsü etkileyebilir.

Hamilelikte Egzersiz İçin Güvenlik İpuçları

Hamilelik sırasında egzersiz yaparken vücudunuzdaki değişiklikleri anlamanız çok mühimdir. Bağların ve kemiklerin kaybolmasına, istirahat kalp atış hızının artmasına ve dengesizlik hissine yol açan hormonal değişiklikler, bir egzersiz rutini için mevcut seçenekleri kısıtlar. İşte hamileyken yapmamanız gereken egzersizlerden bazıları:

 • Kendinizi herhangi bir egzersiz yapmaya zorlamayın. Vücudun herhangi bir yerinde ağrı, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yahut nefes darlığı olduğunda durun yahut en azından kısa bir süre duraklayın.
 • Karın yahut sırtınızın alt kısmına herhangi bir baskı uygulayan egzersizler yapmayın.
 • uzman kişilera danışmadan egzersizlerinizi yapmayın.
 • Evvelden var olan herhangi bir tıbbi durum varsa, doktorunuza danışmadan egzersiz yapmaya başlamayın.
 • Kendinizi sıcak güneşte yahut sıcak su banyosunda göstermeyin. Çevre sıcaklığını vücut sıcaklığına eşit ayarlayın.

Daima şunları unutmayın: Susuz kalmamak ve sıvı kaybını yenilemek için bol su için.

Pratik derin nefes egzersizleri sonunda büyüyen fetüse iyi oksijen kaynağı veren oksijen alımını yükseltmek için.

gebelikte egzersiz

Hamilelikte Egzersiz Sıklığı

Doktor egzersiz yapmaya devam ederse, haftanın dört günü günde ortalama 30 dakika hafif bir egzersiz rejimi uygulayabilirsiniz. Bu sayede, yürüme ve diğer fiziksel aktiviteler normalde eskisi gibi yapılabilir.

Annelik yolculuğunda formda ve aktif kalmak her kadın için çok mühimdir. Düzenli işlerin haricinde, birkaç dakikalık esneme ve egzersiz, vücudu güvenli ve kolay doğum için hazırlamada uzun bir yol kat edebilir. Bilinçli bir egzersiz seçimi yapmak, her türlü komplikasyonun uzak tutulmasını sağlar.

29 haftalık gebelikte egzersiz

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte ayva gamze yapar mı?

Hamilelerin yapmaması gereken egzersizler

Hamilelik sürecinde egzersiz

Aylara göre hamilelik egzersizleri

Hamilelikte kol egzersizleri

Hamilelerde egzersiz nasıl olmalı

Hamilelikte ödem için egzersiz

Gebelikte egzersiz Önerileri


Cevap bırakın