Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hamilelikte ağda mı, jilet mi?

Normalinden daha fazla önemle üstünde durulması gereken vücut sağlığı, hamilelik zamanında daha duyarlı ve narin hale gelir. Hormonların tesiriyle oluşan bazı cilt problemleri doğru yöntemlerle süratlica geçirilebilir. Doğum evvelsinde kişisel temizliğinize her zamankinden daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Peki vücudunuz doğuma hazır mı, hamilelikte cilt bakımı! Hamilelikte Genital bölge temizliği nasıl yapılmalı?

Doğum evvelsi acısız genital bölge temizliği

Vücut bakımı yaparken önemle üstünde durulması gereken en mühim yerlerden biri Genital bölgedir. Genital bölge temizliği, normal zamanlarda kadınlar için oldukça önemli iken hamilelikte ekstra duyarlıiyet taşıyan bir konudur. Yeteri kadar hijyen sağlanmadığı vakit karşılaşılabilecek olan vajinal enfeksiyon riski, hamile kadın ve bebek sağlığı için tehlike içerebilmektedir. Hormonlardaki artış ve dengesizlik sebebiyle anne adayları tüylenme hakkında alışılmadık durumlarla karşılaşabilir. Normal zamanlarda tüylenme olmaz iken meme ucu ya da göbek gibi vücudun değişik yerlerinde yükselen kıllar, doğum sonrası kendiliğinden dökülecektir. Bu nedenle bu bölgelerdeki tüylere dokunmamakta yarar var. Anne karnındaki bebeğin gelişimi ilk trimester’da yani ilk üç aylık zamanda tamamlanacağı için hamile bayanların bu evrede cildine çok iyi bakması ve cilt sağlığını koruması gerekir. Fiziksel ve ruhsal değişimlerin görüldüğü ortalama 9 aylık olan zamanda en çok çatlaklar, lekelenme ve kaşınma meydana gelir. İlerleyen aylara doğru karnın büyüyüp gerilmesi ile yaşanan bu sıkıntılar, doğum daha sonra yavaş yavaş kendi haline döneceği gibi doğru bakım önerileri ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. Peki hamilelik döneminde cildinize en kaliteli biçimde nasıl bakabilirsiniz? Hamileler cilt bakımını nasıl yapmalı? Anne adaylarının cilt bakımında dikkat etmesi gereken hususlar…

HAMİLELİKTE CİLT VE VÜCUT BAKIMI NASIL YAPILIR?

1. YÜZ BAKIMI

Her kadın gibi hamile kadınlarda kendini daha iyi hissetmek ve eşine güzel görünmek için makyaj yapmak isteyebilir. Lakin, bilinçsizce satın alınarak tercih edilen kimyasal içerikli bazı makyaj ürünleri, normal kişilerda bile değişik sıkıntılara yol açabiliyor iken hamilelikte daha da duyarlılaşan ciltte bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle içeriğini bilmediğini makyaj malzemeleri yerine tamamen tamamen doğal ve sıhhatli bakım ürünlerini faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  İstanbul'a en yakın tatil yeri: Esenköy

ANNE ADAYLARI İÇİN TAMAMEN DOĞAL YÜZ MASKESİ TARİFİ

Sağlıksız bir cilt görünümünde göze ilk çarpan detaylardan birisi de burun, alın ve çene etrafında beliren siyah noktalardır. Kurtulması çok illet bir problem olan siyah noktaları geçici de olsa yok edebileceğiniz tamamen doğal maske tarifi ile karşınızdayız! Sağlık yönünden oldukça faydalı olduğu bilinen yulaf ve yoğurt ile cilt bakımı uygulayabilirsiniz. 1 çorba kaşığı kadar yoğurt ve yulafı ufak bir kaba koyup güzelce karıştırın. Dilerseniz oda sıcaklığında beklettiğiniz baldan birkaç damla akıtabilirsiniz. Kirden arınmış yüzünüze sürüp 10 dakika beklemede bırakın ve ılık suyla yıkayın.

2. SAÇ BAKIMI

Hamilelik döneminde anne adayları sıhhatli ve kaliteli bir biçimde beslenmezse normale göre daha sık saçları dökülebilir. Hamilelik evresi biraz saçları yoracağı için 2. ya da 3. aydan sonra kuaförde saçlarınız kestirebilirsiniz. Böylece canlılığını yitirmiş ve sağlıksız hale gelen saçlarınız kuvvetlenecek ve daha bakımlı görünecektir. Araştırmalardan elde edilen bilgilere göre hamilelik döneminde saç boyatma kararı almak ilk üç ay için oldukça risktir. Deri yoluyla bebeğe geçebilecek olan katkı maddesi bazı sıkıntıları ortaya çıkarabilir.

3. AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Diş minesini ters yönde etkileyen bazı maddeler, hamilelikte çürümeye karşı zemin oluşturabilir. Ağrınız olmasa bile doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz. Antiseptik sıvı ile ağzı çalkalamak mikropların ölmesini sağlayabilir. Dudağınızda çatlama varsa 50 gramlık bir balmumu ocakta eritip üzerine 200 gram susam yağı ekleyerek düzenli olarak dudak bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

HAMİLELİKTE AĞDA MI JİLET Mİ EN SIHHATLİSI?

Sıhhatli ve temiz bir vücudun sırrı, kişinin bakımını hijyenik koşullarda yerine getirmesiyle gerçekleşir. Beslenmeden tutun kişisel temizliğe kadar her anlamda ekstra özen gösterilmesi gereken hamilelik döneminde, özel bölge yeterince temiz olmazsa enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya kalarak bebeğinizin sağlığını riske atabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Nutraplus krem ne işe yarar?

Sorunsuz ve rahat bir hamilelik dönemi için vücudunuzun her bölümünü temiz tutmanız gerekirken özel bölge duyarlıiyetine karşı ekstra özen göstererek bakımınızı yapmalısınız.

HAMİLELİKTE ÖZEL BÖLGE NASIL TEMİZLENMELİ? HAMİLELİKTE VAJİNAL BÖLGE TEMİZLİĞİNDE ÖNEMLE ÜSTÜNDE DURULMASI GEREKENLER:

1. AĞDA METODU

En sağlam ve temiz iş olan ağda,hijyen kaidelerina uyulduğu takdirde hamilelik döneminde yapılabilir. Lakin, bazı uzman kişiler ağda kullanımının hamileliğin sonlarına doğru yapılmasının erken doğuma neden olabileceği gerekçesinden dolayı uygun görmüyor.

Hamileliğin başlangıcında kolaylıkla yapılan ağda, 6. aydan sonra karnın büyümesiyle epey zorlaşıyor. Ağda derdiyle uğraşmak istemeyen anne adaylarından bazıları bunun için güzellik merkezlerini tercih edebiliyor. Enfeksiyon riskinin fazla olduğu bu gibi mekanlarda kullanılacak olan sedye ve ürün temizliğine çok dikkat etmelisiniz.

2. TÜY DÖKÜCÜ KREM

İçerisinde kimyasal maddelerin yer aldığı ama tüyleri anlık olarak yok edebilen kremler, o esnada işinizi görüyor ama 2 gün sonra tüylerin daha da artarak etrafa yayılmasına yol açtığundan dolayı uzman kişiler tarafından önerilmiyor. Deri üzerine uygulandığında doğrudan kana karışabileceği için hamileler kesinlikle uzak durmalıdır.

3. LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon cihazlarında tercih edilen ışın radyasyon içermediğinden sakıncalı görülmüyor. Lakin bunun için yapılan araştırmalar biraz yetersiz, o yüzden ağda ya da jilet kullanılabileceği öngörülüyor.

4. JİLET İLE TEMİZLİK

Uygulaması kolay ve pratik olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilen jiletleri her temizlik anında değiştirmelisiniz. Aksi takdirde vajinal bölgede enfeksiyon görülebilir. Günümüzdeki bazı uzman kişiler, ağdanın ya da jiletin vurulmaması gerektiği yalnızca makasla kısaltılması gerektiğini de savunanlar var.

Hamilelikte genital bölge kıl temizliği

Hamilelikte genital bölge temizliği Kadınlar Kulübü

Hamilelikte genital bölge temizliği video

Doğum öncesi vajinal temizlik ne zaman yapılır

Genital bölge temizliği acısız nasıl yapılır

Ayrıca Bakınız.  Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

Hamilelikte genital bölge temizleme jeli

Doğuma yakın genital bölge temizliği

Doğuma giderken kişisel temizlikCevap bırakın