Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hamilelikte altın çilek faydaları nelerdir?

Dünyanın en zengin lif içeriğine sahip olan altın çilek, B vitamini kompleksinin hepsini de içerir. güçlü bir antioksidan olan altın çilek, vücudu toksinlerden arındırır. Güney Afrika ülkelerinde yetişen altın çilek hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Altın çileğin yararları nelerdir? Altın çilek nasıl tüketilir? Tüm suallerın yanıtı haberin detayında:

Çileğin sarısı gibi göründüğünden altı çilek denilmiş. Bilimsel adı “Physalis peruviana” olan altın çileğe aynı zamanda İnka eriği olarak da bilinir. Anayurdu Amerika olarak bilinse de Aslını söylemek gerekirse dünyaya Güney Afrika ülkelerinden yayıldı. Şimdilerde ise Venezuela, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru gibi ülkeler yetiştiriciliğini yapıp satıyor. Aslını söylemek gerekirse zayıflama amaçlı tercih edilen bu besin, Antik çağlarda beri alternatif tıpta da kullanılmıştır. B kompleksi yönünden zengin olduğundan vücudun gün içinde gereksinimini duyduğu enerjiyi sağlar. Ülkemizde son beş yıldır Akdeniz şehirlerinde yetiştiriciliği arttı. Sarı bir rengi olan meyve aynı çilek gibi noktalı tohumlardan oluşur. Büyüme döneminde oldukça fazla su ister. Yapraklarla çevrili olan meyve, böceklerden korunur. Çorak topraklarda daha rahat yetişir. Taze bir biçimde bitirildiğinde sağlığa daha çok faydası olur. Lakin son yıllarda kurutularak satışı sağlanıyor.

ALTIN ÇİLEK NASIL TÜKETİLİR?

Tatlı bir tadı olduğundan pastacılık sektöründe sıklıkla kullanılır. aynı zamanda reçeli de yapılabilir. İçerdiği yüksek lif aracılığıyla zayıflamak talep edenler için uygun bir besin haline gelen altın çilek, kurutularak yoğurtla birlikte tüketilir. Aroma ya da özü de kozmetik firmaları tarafından kullanılır. Altın çilek üstünde halen araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda kurusundan ya da yapraklarından çayda elde edilir. Karoten içerdiğinden hücrelerin mutasyona uğramasını önüne geçer.

ALTIN ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Sindirim sisteminin daha sıhhatli çalışması için lifli besinlere ihtiyaç duyar. Bu besinler sindirim sitemindeki organların işlevselliğini artırdığı gibi buradaki hücrelerin yapısını da korur. Bu sayede vücudun yağ bağlamasını önüne geçer. uzman kişiler bu yüzden lif yönünden zengin olan gıdaların gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Altın çilekte bu donanımı karşılamada tesirli bir besindir. Dünya da en lif yönünden en zengin besinle arasında yer alır. Kolon kanseri ya da bağırsak düğümlenmesi gibi hastalıkların oluşumunu da önüne geçer.

Ayrıca Bakınız.  En iyi Koşu ayakkabısı önerileri 2020

Gün içerisinde tempolu yaşam en çok kan basıncını ters etkiler. Kan basıncı düştüğünde vücut kendini sağlıksız ve yorgun hisseder. Bu zamanında tedavi edilmediğinde hem fizyolojik hem de psikolojik hastalıklara yol açar. Lakin altın çilek içerisindeki B kompleksi aracılığıyla hem kan basıncını dengeler hem de bu tarz hastalıklara zemin hazırlayacak durumları yokeder. Yapılan bazı araştırmalarda altın çileğin şeker hastalığına da fayda sağladığı tespit edilmiştir.

güçlü antioksidan içeriğine sahip olan altın çilek hücreleri yeniler Bu sayede de yaşlanmanın önüne engel olur. aynı zamanda kanserli hücre oluşumunu önüne geçer. Özellikle üreme organlarında herhangi bir deformasyona neden olabilecek serbest radikalli hücreleri vücuttan atar. Mineral ve vitamin yönünden zengin olan altın çilek, vücudun günlük gereksinimini kolaylıkla karşılar. Bu donanımı aracılığıyla ileri yaş hastalıklarını önüne geçer. Kemik gelişimine katkı sağlar.

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonu, vücutta aniden yükselen mantar ve virüsten kaynaklı yaşanır. Sağlığı ters etkilemenin yanı sıra yaşam kalitesini de düşürür. Altın çilek bu hastalığa da adeta Tamamen doğal ilaçtır. Vücut içinde asit ve virüslerin atılmasında yararlı olur. İdrar yollarını temizler. Böbreklerde de Bu sayede taş ve kum oluşumunu önüne engel olur.

ALTIN ÇİLEĞİN ZARARI VAR MIDIR?

Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyonu olanlara her ne kadar fayda sağlasa da düşük tansiyonu olanlara sakıncalıdır. Kan sulandırıcı donanımı olduğundan bu tarz ilaçlar tüketen bireylerin tüketmemesi gerekir. Çok aşırı bitirildiğinde ishale neden olabilir.Cevap bırakın