Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hamilelikte ciğer yenir mi?

Toplum içinde aşağı yukarı herkesin beğenerek yediği ciğer, hamilelik zamanındaki anne adaylarının ilk üç ayında tüketilirse bebek için bazı problemleri ortaya çıkarabilir. Peki hamilelikte ciğer tüketimi nasıl olmalı? Hamilelikte ciğer yenir mi, hamilelikte sakatat tüketimi:

Sakatat yemeklerini lezzetli bulan ve bunları yemekten büyük bir keyif alan kadınlar, bebek müjdesi aldıktan sonra sakatat tüketimine devam edip etmemeleri gerektiği hakkında kafa karışıklığı yaşayabilir. Hayvanların kaslarının haricinde yenilebilir bölgeleri ‘sakatat’ olarak geçmekte ve bu bölgeler genellikle yürek, karaciğer, dalak, böbrek, işkembe, bağırsak, beyin, dil vb’dir. Ciğer olarak tükettiğimiz sakatatsa, aslına bakılırsa karaciğerdir. Çinko, fosfr, folik asit, demir ve B6 vitaminlerini bir hayli fazla kendinde bulunduran karaciğer özellikle de anemi hastalarına önerilmektedir. Lakin içinde yoğun A vitamini bulundurması sebebiyle hamilelerde toksit etki oluşabilir. Toksit maddelerin azalmasında mühim bir işlevi olan karaciğer hamilelikte bebeğin gelişimini ters etkileyebileceğinden dolayı riskli bir grupta olabilmektedir. İçerdiği A vitamini açısından bebek için riskli bir beslenme şekli olan ciğer, hamileliğin birinci trimester’ında tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alır. İlk üç ayda fetüsü doğrudan etkileyebilen ciğer tüketimi, ikinci trimestera doğru az miktarda tüketilebilir. Lakin, buradaki sınırı iyi bilmelisiniz. Eğer ciğer tüketiminde ölçüyü kaçırırsanız bebeğinizde doğum kusurları ortaya çıkabilir.

HAMİLELİKTE CİĞER BEBEKTE LEKE YAPAR MI? CİĞER DOĞUM LEKESİNE SEBEP OLUR MU?

Günlük yaşamı içinde gezen batıl düşüncelerden birisi de hamilelikte ciğer yemenin bebekte doğum lekesi oluşturduğuna yönelik gezen bir söylemdir. Peki bu doğru mu? uzman kişiler, buna benzer batıl düşüncelerin tamamen yanlış olduğunu lakin çiğ ürünlere dokunduktan sonra herhangi bir mikroorganizma bulaşma riskine karşılık ellerin iyice yıkanması gerektiğini vurguladı.

KARACİĞER TOKSİNLERİNİ ARINDIRAN MUCİZE KÜR TARİFİ:

Ayrıca Bakınız.  En iyi bronzlaştırıcı yağlar Bronzlaşmak için ne kullanılır?

Hamilelikte ciğer yenir mi Kadınlar Kulübü,
Hamile iken ciğer ellerse,
Hamilelikte dalak yenir mi,
Hamileyken ciğere dokunmak,
Emziren anne ciğer yiyebilir mi,
Hamilelikte ciğer yiyen var mi,
Hamilelikte yürek yenir mi,
Hamilelikte ciğer ellemek,Cevap bırakın