Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hamilelikte kaç kilo alınmalı? Ay olarak kilo alma listesi

Bebek bekleyen anne adayları hem karınlarındaki bebekleri hem de kendi sağlıkları için mevcut olan kilosunu ideal düzeyde tutmalıdır. Aşırı kilo alımı bebek ve doğumla alakalı birden çok riski yanında getireceği için bir hayli mühim bir konudur. Peki hamilelikte 2 kişilik beslenmek doğru mu? Hamilelikte kaç kilo alınmalı? Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar?

Hamilelik zamanında hem beden hem de psikolojik anlamda belirgin olarak görülecek olan değişimler arasında kilo alımı gelmektedir. Gün geçtikçe büyüyen karınla beraber genel vücut ağırlığı artacak ve buna bağlı olarak birtakım rahatsızlıklar yaşanacaktır. Özellikle de hamileliğin son vakitlerine doğru artacak olan ödem problemi ile anne adayı kendini olduğundan daha fazla kilolu görecek ve psikolojik anlamda daha hassas olacağı için ters bir ruh haline bürünecektir. Lakin her anne adayında aynı hamilelik dönemi belirtileri ve seviyeleri birebir yaşanmaz. 9 aylık çiçeği burnunda maratonlarında bebeklerinin sağlıklı gelişmesi için kilo almaya çalışan hamileler olduğu gibi kilo dengesini tutturamadığı için ölçülü beslenmesi gerektiğini bilen anne adayları da mevcuttur. Hamilelik dönemi süresince ideal kilo alımı ne kadar olmalı? Hamilelikte fazla kilo almak bebeğe zarar verir mi? Zayıf hamileler nasıl kilo alabilir? Hamilelikte kilo alımı ile alakalı bilinmesi gerekenler…

HAMİLELİKTE KAÇ KİLO ALINMALI? İDEAL KİLO…

Her vücudun kendine has biyolojik ve metabolik sahip olduğu özellikler farklı olduğundan dolayı anne adaylarının kilo alma zamanı ve miktarının aynı olmayacağı bilinmelidir. Genel anlamda bakacak olursak; hamileliğin başlangıcından bu yana yavaş yavaş kendini gösterecek olan kilo alımı hamilelik bitimine kadar devam edecektir. Anne karnındaki bebeğin organ gelişimi ilk üç ayda gerçekleştiği için bu süreç çok mühimdir. Genellikle fazla kilo alımının görülmediği ilk üç ayda toplamda lakin 2 veya 3 kilo alınabilir. Çok zayıf veya şişman anne adaylarında alınan kilo değerleri birbirlerinden farklı olsa da kilo alımında haftalık 500 gram artış beklenir.

Ayrıca Bakınız.  Balıksırtı örgü nasıl yapılır? En kolay saç modelleri

Kısaca açıklayacak olursak:
1 ve 3 ay arasında ortalama 2 kilo alımı,
3 ve 6 ay arasında ortalama 6 kilo alımı,
6 ve 9 ay arasında ortalama 4 kilo alımı beklenmektedir.

HAMİLELİKTE 2 KİŞİLİK BESLENMEK DOĞRU MU?

Hamilelik dönemiyle alakalı halk arasında yaygın hale gelen batıl inanışlardan birisi de hamilelerin 2 kişilik kadar beslenmesidir. Hem bebeklerinin hem de kendileri için 2 kişilik kadar yemek yemenin hiçbir bilimsel göstergesi yoktur. Bilakis hamilelik zamanında fazla kilo alımına daha sonra ise obezliğe zemin hazırlayabilmektedir. Doğum daha sonra kiloları vermek epey zorlaşacaktır.

Genelde hamileliğin ilk aylarında görülen mide bulantıları literatürde ‘sabah hastalığı’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı sonucu kusmaların yaşandıği ilk aylarda kilo almak biraz zor olacağı için anne adayları kendilerini kilo almaya zorlamamalıdır.

(Hamilelikte mide bulantısını kökten çözen en etkili yöntemler için tıklayın)

HAMİLELİKTE NEDEN KİLO ALINIR? KİLOLAR NEREDEN GELİYOR?

Anne adaylarının hamilelikleri süresince aldığı kiloların tümü birden yağa dönüşmez. Bebeklerini ortalama 3 ila 3,5 kilo ile dünyaya gelen anne adaylarının kilolarına katkı sağlayan etkenleri şu biçimde sıralayabiliriz:

Bebek; 3.5- 4 kg
Plasenta; 0.5-1 kg
Amniyotik sıvı; 1 kg
Göğüsler; 0.5 kg
Uterus; 1 kg
Anne kan hacminde artış; 1.5 kg
Yağ deposu; 3 yahut daha fazla
Yükselen kas dokusu ve hücre içi sıvı; 2- 3.5 kg
Toplam; 12.5 kg civarındadır.

Hamilelikte alınması gereken ideal kilo kıymetini rakamla açıklayamayız. Lakin, hamilelik öncesindeki vücut kitle endeksine göre yani boyun kiloya oranını hesaplayarak kilo dengesini korumaya çalışabilirsiniz.

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Misal verilecek olursa ağırlığınız 65, boyunuz ise 1.60 cm ise vücut kitle endeksini hesaplamak için kiloyu boya bölmeniz gerekecektir. Sonrasında çıkan rakamı tekrar boyunuza ayırıp BKİ’yi (Beden kitle endeksi) seçebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte plasenta kanaması nedir? Nelere dikkat edilmeli?

65: 1.60= 40.63

40.63:1.60= 25.39

Örnek sayılar vererek hesapladığımız bu sonuçta sizde kendi boy ve kilo ölçülerine göre hesaplama uygulayabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç;

18.5’ten az ise: ZAYIF

18.5 ile 25.00 arasında ise: NORMAL

25.00 ile 30.00 arasında ise: HAFİF KİLOLU

30.00 ve 35.00 arasında ise 1. derece: KİLOLU- OBEZ

35.00- 40.00 arasında 2. derece: KİLOLU- OBEZ

40.00 45.00 arasında 3. derece: KİLOLU-OBEZ

ANNE ADAYLARINDA AYLARA GÖRE KİLO ALIM DEĞERLERİ

1. TRİMESTER:

İlk üç ayı kapsayan bu sürede rahim içindeki bebek lakin bir haşhaş tohumu kadardır. Kilo alım miktarı 2 ila 3 arası gidip gelebilir. Bulantıların yoğunlukla görüldüğü bu evrede kusmalardan dolayı pek kilo alınmaz ama bulantıyı bastırmak için tüketilecek kalorili besinlere dikkat etmekte yarar var.

2. TRİMESTER:

İkinci 3 aylık zamanda bebeğiniz ilk aylara göre daha süratli büyüyecektir. Hamilelikte iştah açılmasına balı olarak en çok kilo alınan evre 2. trimesterdir. Bu Sürede 5.5 – 6 kilo alınabilir.

3. TRİMESTER:

Son 3 aylık zamanda bebeğin kilo alımı hızlanacaktır 3.5 – 4.5 kilo kadar alınabilir.

HAMİLELİKTE KİLO ALMAK İÇİN NE YAPILMALI? KİLO YAPAN BESİNLER…

Süt Ürünleri: Günlük süt ürünlerine dikkat edilmeli. Bebeklerde kemik gelişimini kuvvetlendirirken size de enerji sağlayacaktır.
Meyve: Ara öğünlerde ve akşam tüketilebilir.
Et ve balık: Haftalık 2 defa balık yemek bebeğin zihin gelişimini olumlu etkiler.
Su: Hamileliğiniz özellikle de yaz sıcaklarına denk geldiyse 2 kat önemli hale gelen sıvı tüketimine önem verilmelidir. Kilo kontrolü sağlamaya yol gösterecektir. En mühim gereksiniminiz su olacaktır. Su içerek hem kilo almayı kontrol altında tutarsınız hem de sıvı kaybını önüne geçersiniz.

hamilelikte kaç kilo-alınmalı hesapla,
5 aylık hamilelikte kaç kilo aldınız Kadınlar Kulübü,
6 aylık hamilelikte kaç kilo alınır,
7 aylık hamilelikte kaç kilo alınır,
5 aylık hamilelikte kaç kilo alınır,
Doğumda kaç kilo gider,
Hamilelikte en az kaç kilo alınır,
hamilelikte kilo alımı – kadınlar kulübü,

Ayrıca Bakınız.  Bebek emzirdikten sonra nasıl yatırılmalı? Bebek yatırma yöntemleri


Cevap bırakın