Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hamilelikte nasıl beslenmeli? Neler yenmeli? Neler Yenmemeli?

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için anne adaylarının pür dikkat dinlemesi gereken önerileri siz değerli okurlarımız için düzenledik. Sağlıklı beslenmeye uygun beslenme listesi ile formunuzu koruyarak hamileliğinizi devam ettirebilirsiniz. İşte hamilelere örnek beslenme listesi:

Sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik dönemi için anne adayları kendi imkanlarına göre beslenme şekli sergilememeli ve muhakkak doktor kontrolü ile ilerlenmelidir. Hamilelikte aşırı kilo alınımı halinde bebekte doğumla alakalı birtakım beklenmeyen durumlarla karşılaşma riski bir hayli fazladır. Hem kolay doğum yapmak için hem de doğum daha sonra hamilelikte alınan kiloları kolaylıkla vermek için ideal kilo değerlerini korumak gerekir. Hamileliğin birinci trimesterında sıklıkla kilo alımı görülmez. Alınan kilo en çok 2 kilo değerinde olmaktadır. Bunu da her gün ekstradan 150-200 kalori ile ortalama 170 gr. az yağlı meyveli yoğurt ile karşılayabilirsiniz. Hamileliğinizde normalden daha az kiloya sahipseniz, hamileliğin 2. ve 3. üç ay evrelerinde düzenli bir biçimde kilo almanız mühimdir. Doktor onayı alarak uyulması tavsiye edilen beslenme şekli şu biçimdedir:

HAMİLELER İÇİN BESLENME LİSTESİ

Sağlıklı bir hamilelik için bu sürede alınan kilolar bir hayli mühimdir. İşte aldığınız kilonun size ve aynı bedeni yayınladığınız çocuğunuza zarar vermemesi için uygulayabileceğiniz sağlıklı diyet listesi…

Hamilelikte alınan fazla kilolar çocuk gelişimi ve anne sağlığı için bir hayli önem taşır. Alınan 9-12 kilo normaldir lakin fazlası hareketlerinizi kısıtlar ve doğumdan sonra vermekte zorlanabilirsiniz. Dengeli, yeterli ve düzenli beslenerek hamilelik sürecinde alacağınız kilonun kalıcı olmasını önleyebilirsiniz.

İşte hamileler için sağlıklı diyet listesi:

SABAH: 1 dilim peynir, 2 dilim ekmek, domates, salatalık, 3 adet ceviz, 1 bardak süt

1.ARA ÖĞÜN: 1 bardak süt, 6 adet kuru erik, 2 adet ceviz

2.ARA ÖĞÜN: 1 adet havuç, roka, 1 dilim ekmek

Ayrıca Bakınız.  Hamilelerin yapmaması gereken egzersizler

ÖĞLE: Bol roka ve naneli salata, 1 kase çorbası, 1 tabak sebze yemeği

3.ARA ÖĞÜN: 1 kase yoğurt, 1 adet mevsim meyvesi

4.ARA ÖĞÜN: 1 bardak süt, 1 kase leblebi ve kuru üzüm

AKŞAM YEMEĞİ: 1 kase çorba, 1 kase yoğurt, 1 tabak ızgara et veya tavuk

5.ARA ÖĞÜN: 1 bardak süt, 5 adet kuru erik, 2 adet ceviz

6.ARA ÖĞÜN: 1 adet mevsim meyvesi

HAMİLELİKTE SAĞLIKLI BESLENME İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Hamilelik zamanında hem anne adayının hem de bebeğin sağlıklı olabilmesi için beslenme hakkında bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor. Hamilelik sürecinde tüketeceğiniz yanlış bir besin sizi olduğu kadar bebeğinizi de ters etkileyecektir. Peki, anne adayları nasıl beslenmeli?

1- Çiğ yahut az pişmiş et, yumurta, deniz ürünleri tüketiminden uzak durulmalıdır. Eğer bu besinler tüketilecekse iyice pişirilmesi gerekir.

2- Çiğ besinler akan suyun altında iyice yıkanmalıdır.

3- Pastörize edilmiş süt ve süt ürünlerinden yapılan peynir veya yoğurtlar tüketilmelidir.

4- Kaz ciğeri, sosis ve salam gibi yiyecekler tüketilmemelidir.

5- Şekerli gıdaları tüketmek annede diyabet riskini arttırır ve bebeği de ters etkiler.

HAMİLELİKTE UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER

Hamilelik zamanında anne adaylarının kendine bakması ve sağlıklı beslenmesi çok mühimdir. Sorunsuz bir hamilelik dönemi ve bebeğinizin gelişimi için tüketmemeniz gereken yiyecekleri siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik…

İyice piştiğinden emin olmadığınız et, tavuk ve balık ürünleri anne adaylarında toksoplazma riskini arttıracağından dolayı bir hayli dikkatli tüketilmelidir. Dışarıda satılan hazır yiyecekler, paketlenmiş ızgara ürünleri, salam ve sucuk tüketilmemelidir.

Uskumru ve kılıç balığı gibi cıva miktarı fazla olan balıklardan uzak durulmalıdır. Peynir, süt ve yoğurt gibi gıdaların yeterince pastörize edilip edilmediğinden emin olunmalıdır.Cevap bırakın