Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hamilelikte portakal yemek faydalı mı? Zararlı mı?

Hamilelikte portakal yemek güvenli mi, gebelikte portakal yemek zararlı mı, portakalın hamilelere ve bebeğe yararları nelerdir diye düşünüyorsanız aradığınız makale burada…

Yazı İçeriği

 • Hamile Kadın Portakal Yiyebilir Mi?
 • Hamilelikte Portakal Yemek Yararları
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yararlı olur.
  • Bebeğin beyninin gelişmesine yardımcı olabilir.
  • Kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.
  • Günlük sıvı alımını dengeler.
  • Cildinize fayda sağlar.
 • Hamileyken Kaç Portakal Yiyebilirsiniz?
 • Gebelikte Portakal Tüketmek İçin En İyi Zaman Nedir?
 • Hamilelikte Portakal Suyu İçmenin Yararları
 • Gebelikte Portakal Yemenin Yan Etkileri Var mı?
 • Hamilelikte Ne Yenir Ne Yenmez İle İlgili Konular

Hamile Kadın Portakal Yiyebilir Mi?

Portakal kesinlikle hamilelik diyetinize dahil edilecek en kaliteli meyvelerden biridir. Maksimum faydayı elde etmek için meyvenin tamamını yemelisiniz.

Çiğ portakal yemeyi sevmiyorsanız taze sıkılmış portakal suyu da içebilirsiniz. Lakin, hazır portakal sularından yahut sokakta satılan portakal sularını içmemelisiniz. Maksimum fayda sağlamak için meyvenin tamamını yiyin yahut evde hazırlanmış portakal suyunu için.

hamilelikte portakal yemek

Hamilelikte Portakal Yemek Yararları

Portakal C vitamini , demir, çinko ve folik asit yönünden zengindir. Hamilelik sırasında portakal yemek bağışıklık özelliğinizu iyileştirebilir, beyin gelişimini güçlendirebilir ve bunun yanısıra cilt tonuna fayda sağlayabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında portakal tüketimi, fetüsün beyninin gelişimine yardımcı olduğu için şiddetle tavsiye edilir. Hamilelikte portakal yemenin sağlığa yararlarından bazıları şunlardan oluşmaktadır;

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yararlı olur.

Portakal, kadının ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirebilen C vitamini yönünden zengindir. Portakal bunun yanısıra bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan demir ve çinko salgılar. Portakal yemek, hamileyken alerji riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanısıra bebeklerde kıkırdak, doku, kan damarları ve kemiklerin gelişimini destekleyebilir.

Bebeğin beyninin gelişmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Probiyotiklerin Vajinal Sağlığa Faydaları

Portakal, iyi bir B6 vitamini ve folik asit kaynağıdır. Hamileyken portakal yemek, bebeğinizin beynini daha da ilerletmeye yararlı olur ve bir bebekte beyin ve omurilik anormalliklerine yol açtığu bilinen nöral tüp kusurlarını önüne geçer.

Portakaldaki folat içeriği, kan hücrelerinin oluşumuna, yeni dokuların büyümesine ve sıhhatli bir plasentanın gelişmesine yardımcı olabilir. Bu sayede, fazla folat alımı bir bebekte yüksek doğum ağırlığına neden olabilir.

Kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Portakaldaki yüksek potasyum içeriği, hamile kadınlarda kan basıncı seviyelerini düzenlemeye ve hipertansiyondan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Günlük sıvı alımını dengeler.

Portakal, günlük sıvı alımına katkıda bulunmanın yanı sıra vücuttaki sıvı seviyelerinin dengesini korumak için sodyum ve potasyum sağlar. Portakal %88 su içeriği ile vücuttaki su dengesine ve hidrasyona yararlı olur.

Cildinize fayda sağlar.

Portakallar güçlü antioksidanlardır; Onları yemek, cildi gergin ve sıkı tutan ve sivilceyi önlemek için yeterli nem sağlayan yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir.

Hamileyken Kaç Portakal Yiyebilirsiniz?

Hamile kadınlar için günlük 85 miligram C Vitamini dozu önerilir. Bu gereksinim, günde üç portakal yahut C Vitamini yönünden zengin diğer yiyecekler tüketilerek karşılanabilir. Lakin, diğer yiyeceklerle beraber portakal yerseniz, gün içinde tükettiğiniz diğer yiyeceklerde yer alan C vitamini miktarını da göz önünde barındırdığınuzdan emin olun. Portakal asiditeye neden olabileceğinden günlük alımınızın tavsiye edilen miktarı aşmaması gerektiğini unutmayın.

C Vitamini yönünden zengin diğer yiyecekleri yerseniz, portakalları az miktarlarda tükettiğinizden emin olun. Diyetinize dahil edilecek portakal sayısı hakkında doktorunuza danışın.

Gebelikte Portakal Tüketmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Portakal, günün her saati aç karnına bile tüketilebilir. Bunları diyetinize ne zaman ve nasıl dahil edeceğiniz hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Hamilelik diyetinizde zamanlamayı ve günde kaç tane tüketmeniz gerektiğini mutlaka doktorunuza danışın.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelerin yapmaması gereken egzersizler
hamilelikte portakal suyu içmek

Hamilelikte Portakal Suyu İçmenin Yararları

Herhangi bir katkı maddesi ve koruyucu içermeyen pastörize portakal suyu, günlük hamilelik diyetine dahil etmek için harika bir alternatiftir. Günde en çok iki bardak portakal suyu içebilirsiniz.

Portakal suyu A, B, C, D ve E vitaminleri içeren harika bir potasyum kaynağıdır. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan pastörize portakal suyu kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Portakal suyu kalorisi 100 gramda 60 kcal’dir. Orta boy 2-3 portakaldan 1 su bardağı portakal çıkar. Ortalama 120 kalori içermektedir.

Laktoz intoleransınız varsa, süt için iyi bir alternatif olduğu ve sabah bulantılarının iyileşmesine yardımcı olabileceği için hamilelikte portakal suyu içebilirsiniz. Bunun yanısıra taze portakalların suyunu sıkıp taze bir içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Lakin glikoz seviyenizi artırabileceğinden çok fazla şeker eklememeye çalışın.

hamilelikte portakal yemenin zararları

Gebelikte Portakal Yemenin Yan Etkileri Var mı?

Portakalların tadı lezzetlidir ve hamilelik sırasında birçok fayda sağlayabilir, lakin aşırı bitirildiğinde bazı istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir. Hamilelikte portakal yemenin zararları şunlardan oluşmaktadır;

 • Yüksek sitrik asit içeriği boğaz ağrısına neden olabilir ve bunun yanısıra diş minesini aşındırabilir.
 • Lif içeriği fazla tüketilirse karın kramplarına ve hareket kaybına neden olabilir .
 • Portakal doğası gereği asidik olduğundan, onları aşırı yemek, gastroözofageal reflü hastalığından (GERD) muzdarip hamile bir kadında mide ekşimesine neden olabilir.
 • Vücutta fazla C vitamini bulunması erken doğuma neden olabilir.

Hamilelikte Ne Yenir Ne Yenmez İle İlgili Konular

Gebelikte portakal yemek Kadınlar Kulübü

Hamilelikte portakal yemek cinsiyet

Hamilelikte portakal suyu faydaları

Hamilelikte mandalina yemek

Hamilelikte portakal aşermek cinsiyet

Hamileyken acılı şalgam içilir mi

Hamilelikte vişne suyu zararları

Hamilelikte hoşafın faydalarıCevap bırakın