Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler

Hamile kalır kalmaz, daha fazla yemek yemeye ikna edilirsiniz. Lakin, “iki kişilik ye” sözü anne adayı için geçerli değildir. Hamile olmak, fazla …

Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler

Hamile kalır kalmaz, daha fazla yemek yemeye ikna edilirsiniz. Lakin, “iki kişilik ye” sözü anne adayı için geçerli değildir. Hamile olmak, fazla yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine sizin ve büyüyen bebeğiniz için ek besin gereksinimini karşılamak için dengeli bir diyet yapmanız olduğunu ifade etmektedir. Sebze ve meyveler olmadan diyet çizelgeniz eksiktir.

Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmezseniz vücudunuz bebeğin besin gereksinimini karşılayamayacaktır. Gelin hamilelikte meyvelerin önemine ve onları günlük hamilelik diyetinize dahil etmek için neden bilinçli bir çaba göstermeniz gerektiğine bakalım.

Yazı İçeriği

 • Hamilelikte Meyvelerin Önemi
 • Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Sıhhatli Meyve
 • Hamilelikte Kaçınılması Gereken Meyveler
 • Hamile Bir Kadın Ne Kadar Meyve Almalı
 • Hamilelik Diyetinize Meyve Eklemek İçin Basit İpuçları
 • Hamilelikte Meyve Tüketmek İçin Güvenlik İpuçları

Hamilelikte Meyvelerin Önemi

Enteresan bir biçimde, Kanada’daki çocuk gelişimi uzman kişilerı, son zamanlarda hamilelik sırasında daha fazla meyve tüketen bayanların, 12 aylık olduklarında gelişim testlerinde daha iyi performans gösteren çocukları doğurduğunu keşfettiler.

hamilelikte meyve yemek

Meyveler beslenmenizin en mühim bölümünü oluşturur ve vitamin, lif ve mineral yönünden zengin meyveler yemek anne ve büyüyen bebeğin beslenmesini sağlar. Bazı temel besin maddeleri meyvelerden elde edilir ve size ve bebeğe aşağıdaki biçimlerde yardımcı olabilirler:

 • Meyveler, daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmanın yanı sıra bebeğe doku ve hücrelerin gelişimine yardımcı olan beta-karoten gibi temel gıdaları sağlar.
 • Meyvelerdeki C vitamini bebeğin kemik ve diş gelişimi için hayati önem taşır. Vücudun hamilelik sırasında lüzumlu olan mühim bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olduğu için vücudun bu vitamini yeterli miktarda alması da mühimdir.
 • Suda çözünen bir B vitamini olan folik asit hamilelikte de oldukça mühimdir. Beyin ve omurilikle ilgili fetal büyüme kusurlarını önüne geçer.
 • Lif yönünden zengin meyveler, kabızlık ve hemoroidle başa çıkmanıza yararlı olurken, demir yönünden zengin meyveler kansızlığı önüne geçer.
 • Potasyum, vücudunuzun hücrelerindeki sıvı ve elektrolit dengesini korumak için çok mühimdir. Bacak krampları hamilelik sırasında yaygındır ve bunlar yeterince potasyum tüketilerek hafifletilebilir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Sıhhatli Meyve

Hamilelikte günlük beslenmenizin bir parçası olarak aşağıdaki meyveleri yemeniz akıllıca olacaktır:

1. Muz

Muz, folat (folik asit), C vitamini, B6, potasyum ve magnezyum gibi temel gıdaları içerdiği için meyvelerin başında gelir. Folat, fetusu nöral tüp kusurlarından koruma görevini yerine getirirken, Vitamin B6, sodyum seviyenizi düzenlemeye yararlı olur.

Dengesiz sıvı seviyeleri hamile kadınlarda bulantı ve kusmaya neden olabilir, lakin muzdaki zengin magnezyum içeriği sıhhatli bir sıvı dengesi sağlar. Genel olarak ilk üç aylık döneminizde her gün bir muz önerilir. Hamilelikte muzun yararları hakkında daha kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olmak .

2. Kivi

Kivi, C vitamini, E, A, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve lif gibi besinlerle yüklü olduğu için listede ikinci sırada bulunuyor. Kivilerin solunum sistemi üstünde iyileştirici tesiri vardır. Kivi bunun yanısıra sizi soğuk algınlığı ve öksürükten korumaya yararlı olur. Yüksek fosfor içeriğine sahip oldukları ve demiri emmeye yardımcı oldukları için kanın pıhtılaşma riskini azaltırlar.

3. Elma

Hamileyken yenmesi gereken en mühim meyvelerden biridir çünkü elma yemek bebeğinizin bağışıklığını ve gücünü artırabilir. Çocuğunuz büyüdükçe hırıltılı solunum, astım ve egzama riskini azaltmaya yararlı olur. Elmalar besin yönünden zengindir ve A, E ve D vitaminleri ile çinko içerir. Daha fazla bilgi için; Hamilelikte Elma Yemenin Yararları Zararları Nelerdir?

4. Armut

Armut, elmanın yakın akrabasıdır ve yüksek miktarda folik asit içerir. Onlar da zengin bir C vitamini kaynağıdır.

5. Nar

Narlar kalsiyum, folat, demir, protein ve C Vitamini içerir. Bu nedenle hamilelikte şiddetle tavsiye edilir.

6. Avokado

Avokadonun diğer meyvelerden daha fazla folat içerdiği bilinmektedir. Aynı zamanda harika bir C, B ve K vitamini kaynağıdır. Lif, kolin, magnezyum ve potasyum içerirler. Avokado bunun yanısıra demir içerir. Kolin, bebeğinizin beyin ve sinir gelişimi için mühimdir çünkü kolin eksikliği bebeğin hafızasını etkileyebilir. Kolin hakkında daha kapsamlı bir şekilde bilgi için;

7. Mango

Mangolar , sdüşüşe yardımcı olan, kabızlığı önleyen ve sizi ufak enfeksiyonlardan koruyan yüksek miktarda C Vitamini içerir. Lakin mango mevsim meyveleridir ve her mevsim bulunmayabilir.

8. Kiraz

C Vitamini yüklü kirazlar, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla savaşmaya yararlı olur. Kiraz bunun yanısıra plasentaya etkili kan tedariki sağlar.

9. Çilek

Çilekler vitamin, lif ve folat yönünden zengindir. Bunun yanısıra bebeğinizin güçlü kemiklerinin büyümesine yardımcı olan manganez ve potasyum içerirler.

10. Karpuz

Karpuz, A, C ve B6 Vitaminleri, magnezyum ve potasyum içerir. Minerallerle dolu olup lif yönünden da zengindir. Ellerde ve ayaklarda mide ekşimesi ve şişliği (ödem) hafifletmeye yardımcı olduğu ve kas kramplarını hafiflettiği için, özellikle son üç aylık zamanda beslenmenize karpuz ekleyin.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Meyveler

gebelikte meyve yemek

Meyvelerin çoğu besin yönünden zengin olsa da, siyah üzüm, papaya ve ananas gibi meyvelerden bazılarından, aşağıdaki nedenlerden dolayı hamilelik sırasında kaçınılmalıdır:

1. Papaya: Olgunlaşmamış yahut yarı olgun papayalardaki lateks içeriği uterus kasılmalarına ve erken doğuma neden olabilir. Hamilelik sırasında onlardan kaçının

2. Siyah üzüm: Bebeğe zararlı olabilecek vücut ısısı ürettikleri için ilk trimesterde siyah üzümlerden kaçının. Bu sayede, kurutulmuş siyah kuru üzüm, hamileliğin ilk günlerinde yaşanan kabızlığa iyi gelir, lakin onları ölçülü tüketin.

3. Ananaslar: Ananaslar , rahim ağzını yumuşatıp erken doğuma neden olabilecek bromelain içerir.

Hamile Bir Kadın Ne Kadar Meyve Almalı

Diyetinize her gün iki ila dört porsiyon meyve eklemeniz önerilir. Bunları taze, konserve, suyu sıkılmış yahut kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz, lakin mümkün olduğunca taze meyve yemeye çalışın. Tek porsiyona eşdeğer bazı meyveler şunları içerir:

 • Elma, muz yahut armut gibi bir orta boy meyve tek bir porsiyona eşitken, iki ufak kivi, kayısı yahut erik tek porsiyona eşittir.
 • 1 orta boy dilim karpuz.
 • Meyve suyu tüketmek istiyorsaız, yarım bardak meyve suyu tek bir porsiyona eşit kabul edilir.
hamilelikte faydalı meyveler

Hamilelik Diyetinize Meyve Eklemek İçin Basit İpuçları

 • Kahvaltınızda dilimlenmiş meyveleri yahut dondurulmuş meyveleri yoğurt yahut mısır gevreği ile karıştırabilirsiniz.
 • Öğle yemeği evvelsi atıştırmalık olarak salatalara elma, üzüm yahut kuru üzüm parçaları da ekleyebilirsiniz.
 • Meyveleri kesecek zamanınız yoksa meyveyi yoğurt yahut sütle karıştırarak smoothie yahut milk shake yapın.
 • Yulaf ezmesi, krep ve waffle’lara kuru yahut taze meyve ekleyebilirsiniz.
 • En kaliteli seçenek, bir kase meyveyi elinizin altında ve görebileceğiniz bir yerde bulundurmaktır, böylece acıktığınızda bir parça meyve almayı unutmazsınız.
 • Kuru meyve yahut üzüm ve çilek gibi meyveleri elinizin altında bulundurun ve abur cubur yerine atıştırın.
 • Bunun yanısıra kendinize bir meyveli kek pişirebilir ve kivi ve çilek gibi birçok meyve ekleyebilirsiniz. Bu, diyetinize meyve eklemenin lezzetli bir yoludur.
 • Hamilelikteki bu süper meyveler, hamileliğinizin dokuz ayı süresince sorunsuz bir biçimde gezinmenize yardımcı olabilir. Bu yüzden, onları kalbinizin içeriğine sokun ve sıhhatli bir hamilelik geçirin.

Hamilelikte Meyve Tüketmek İçin Güvenlik İpuçları

 1. Organik meyveler almaya çalışın.
 2. Meyveyi iyice yıkayın.
 3. Taze meyveleri buzdolabında çiğ etten uzakta saklayın.
 4. Bakterilerin gizlenebileceği çürük alanları çıkarın.
 5. Evvelden kesilmiş meyveleri yemekten kaçının yahut kestikten hemen sonra yiyin.

Meyveler bol miktarda besin içerir ve hamilelik sırasında harika bir atıştırmalık görevi görür. Çocuğu olduğu kadar sizi de besler ve hem sıhhatli hem de mutlu kalmanıza yararlı olurlar.

Bu konu ilginizi çekebilir; Gebelikte Greyfurt Yemenin Yararları Zararları Nelerdir?

Hamilelikte yenmemesi gereken meyveler

Gebelikte hangi meyveler bebeği güzelleştirir?

Hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler

Hamilelikte en faydalı yiyecekler

Hamilelikte zararlı meyveler

Hamilelikte hangi yiyecekler bebeğin zekasına faydalı olur

Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler

Hamileyken hangi meyve yenmez

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ