Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

HES kodu nasıl alınır?

Birçok kişinin özellikle kamu kurumlarında karşısına çıkan hes kodu talebi karşısında vatandaşlar Hes kodu nasıl alınır? sorusunuz sormaya başladı. Hes kodu Koronavirüs salgını Daha sonra Sağlık Bakanlığımızın gerçekleştirmiş olduğu HES uygulaması Daha sonra vatandaşlar seyahat engeline takılmamak için kod nasıl alınır suallerını araştırıyor. HES kodu nasıl alınır ve HES kodu kimler için geçerli suallerının yanıtını merak eden vatandaşlar için adeta rehber olacak bir içerik bir araya getirdik.

HES kodu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının sonrasında gündeme geldi. Bakan Koca, Hayat Eve Sığar uygulaması üstünden alınacak HES kodu ile seyahat edileceğini ve detayları açıklamıştı. HES kodu “kontrollü sosyal hayat içerisinde, vatandaşların şehirlerarası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da kişisel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Covid19 hastalığı yönünden herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli biçimde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulamaya” verilen isimdir. Sağlık Bakanlğının açıklamalarına göre; evvellikle seyahatlerde kullanılacak olan uygulama ile vatandaşların, uygulama üstünden alacakları kodları kullanarak, sağlık durumlarının kontrolü ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre onay verilecek. Seyahati gerçekleştirilen kişinin seyahat Daha sonra pozitif olduğunun tespit edilmesi durumunda ise yolculuk sırasında temas ettiği bireyler uyarılacak ve filyasyon uygulamasına başlanacak. Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsü pandemisi ile beraber hayata geçirdiği Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile virüsün takibi yapılmaya çalışılıyor. Şehirler arası yolculukta, birçok kuruluşa girişte ve ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda HES kodu alma mecburiyeti getirildi.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü sosyal hayat içerisinde, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve bireylerle, Covid-19 hastalığı yönünden herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli biçimde paylaşmanıza yarayan bir koddur. yayınladığınız HES kodları uygulama üstünden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilme donanımı taşımaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Gece yoğurt yemek kilo aldırır mı?

Bu kod yalnızca kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre süresince karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer bireylerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES (HAYAT EVE SIĞAR) KODU NASIL ALINIR?

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS metodu ile alınabilir.

1- Hayat Eve Sığar uygulaması üstünden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım zamanı seçilir ve kod oluşturulur.

2- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım zamanı (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder

HES (HAYAT EVE SIĞAR) KODU GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

HES kodunuzu uçak bileti alımlarında kullanabilmeniz için, Paylaşım zamanı’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Misal verilecek olursa uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım zamanı ile bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım zamanı’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.Cevap bırakın