Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Hreflang Etiketi Kullanımı

Yeni bir Web sitesi kurdunuz ancak web sitenizin dile farklı bir ülkeye ati ise bunun için yapmanız gereken bir kaç değişiklik işinizi görebilir. Kısacası uluslararası bir hedefleme yapmak istiyorsanız Hreflang etiketi son derece mühimdir. Uluslararası SEO bölümünde Google’ın vurgu yaptığı en mühim faktörlerden biri Hreflang etiketleridir. Eğer aniden çok dil sekmesini sitenizde yer veriyorsanız Hreflang etiketleri doru kullanılmak zorundadır. Ancak çoğu internet sitesi Hreflang etiketini kullanırken hata yapıyor. Bu yazımızda Uluslararası SEO ve dünya çapında hedefleme yapan internet siteleri amacıyla Hreflang etiketinin ne olduğunu ve doğru tüketimini anlatacağız.

Hreflang Etiketi Nedir?
Hreflang etiketi, internet sitenizde yer alan benzer ancak değişik dil ve bölge hedeflemesine sahip içeriklerinizin ayrıştırılmasını sağlarken bir yandan da bu hali arama motorlarına belirten etiketlerdir. Hreflang etiketi belli bir bölümdeki kullanıcıları amaçlayan içeriklerin bütün dünyadaki kullananlara sunulmasını sağlar. Arama neticelerinde hedeflediğiniz dil ve bölge URL’si ile görünürlük kazanmanız amacıyla bu etiketi kullanmanız gerekir. Hreflang etiketi, değişik dil ve bölge hedeflemeleri ile aynı içeriği yayınlayan sayfaların ayırt edilebilmesi amacıyla kullanan etiketlerdir.

Eğer çoğu dil opsiyonuna sahip bir siteye sahipseniz hreflang etiketi kullanmanız gerekir. Ancak bu etiketi kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Her ne kadar kolay bir hal gibi görünse de hatalı kullanmanız ciddi bir hatadır. SEMrush’ın 20,000 internet sitesi üzerinden yaptığı incelemeye göre internet sitelerinin nerdeyse %50’isi EN yerine UK ya da ENG gibi hatalı dil kodunu kullanıyor.

Hreflang Etiketinin Kullanımında Yapılan Hatalar
Bir internet sitesinde Türkçe’nin esas dil olduğunu, ek dillerinde Almanca, Fransızca ve İngilizce olduğunu varsayalım. Bu internet sitesinde Türkçe olan bütün sayfaların kaynak koduna EN, GR ve FR dillerinin gösterildiği hreflang etiketlerinin eklenmesi gerekir. Ancak çoğu internet sitesinin unuttuğu ya da atladığı nokta rel=”alternate” hreflang=”x” kodunu kullanması gerektiğidir. Çünkü arama motorlarının kendini referans gösteren esas dilin hangi dil olduğunu bilmesi gerekir. Kullanılan dil ve bölge kodlarının ilaveten ISO 639-1 standardında olması gerekliliğini de unutmamanız gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Kira Sözleşmesi Hangi Durumlarda Fesih Olur?

Yapılan süregelen hatalılardan biri de amaçlanan bölgelerde resmi ana dilin yanı sıra diğer bir dili konuşan/kullanan kullanıcıların hedeflenmesi halinde ülke kodu ve dil kodunun aynı kullanılmamasıdır. Eğer aynı bölümde yaşam sürdüren değişik dili kullanan kullanıcıları da hedeflediyseniz ülke ve dil kodunu eş güdümlü kullanmanız gerekir. Mesela üç değişik ülkede yaşam sürdüren ve İngilizce konuşan kullanıcıları hedefliyorsanız hem bölge hem de il kodunu kullanmanız gerekir. Almanya, Kanada ve Fransa’da İngilizce konuşan kullanıcıları hedeflediğinizi varsayalım. Bu numune amacıyla gerçekleştireceğiniz kodlama:

Yukarıda yer alan kod amacıylade x-default ile gösterilen kısım dil-bölge açıklamasını ekleyeceğiniz kısımdır. Yukarıda sunduğumuz numune amacıyla hreflang etiketini düzenleyelim:

Hreflang etiketinin tüketiminde sık sık uygulanan hatalılardan biri de kodların hatalı sayfaları göstermesidir. Yani göstermek dilediğiniz sayfanın hreflang etiketinin yer almamasıdır. Eğer bir sayfaya hreflang etiketi eklediyseniz ve sayfanın ek dillerdeki diğer biçimlerini de gösterdiyseniz bu sayfalara da yani ek dillerdeki biçimlerine hreflang etiketi eklemeniz gerekir. Aksi takdirde arama motorları sayfayı teşhis etse bile hreflang etiketinin eksik olması ya da hiç olmamasından ötürü hangi dilde olduğunu teşhis etmekte zorlanabilir ve hem de teşhis edemeyebilir.

Etiketin tüketimindeki hatalılardan bir öteki de hreflang ve canonical etiketlerin eş güdümlü kullanımıdır. Eğer sayfanızda canonical etiketi kullanmışsanız hreflang etiketi kullanmamalısınız. Eğer aynı anda kullandıysanız arama motoru ne gerçekleştirmek dilediğinizi anlamayabilir ev indekslerinizde hatalarla karşılaşabilirsiniz. Hatta birtakım hallerde canonical ve hreflang etiketinin eş güdümlü kullanılması sayfanın indeks almamasına namacıyla olur.

Hreflang etiketi ile uluslararası hedefleme yapabilirsiniz. Farklı coğrafyalarda yaşam sürdüren kullananlara içeriklerinizi ve hizmetlerinizi sunabilirsiniz. Aynı vakitte değişik coğrafyalarda aynı dili konuşan kullanıcıları hedefleyerek onlara içerik ve hizmetlerinizi sunabilirsiniz. Uluslararası hedefleme yapıyorsanız hreflang etiketini tm ve doğru bir biçimde kullanmalısınız. Eğer tüketiyorsanız ya da kullanacaksanız sorunları teşhis etmek amacıyla hreflang etiketi araçlarını kullanmanızda yarar olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  Bilim Kurulu Üyesinden Tatil Uyarısı


Cevap bırakın