Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Huawei P smart 2021 İnceleme!

Tabiki yıllar geçiyor, 2 ay sonra 2021 yılına merhaba diyeceğiz ve bu yıl de Huawei, P smart ailesine yeni bir model tabii ki katıyor. Elimizde Huawei P smart 2021 bulunuyor. Mobil cihazın, sahip olduğu sahip olduğu özellikleri selefine göre daha arttırılmış, ekranı daha büyümüş ve ek yetenekler kazandırılmış. Peki, Huawei P smart 2021’e daha yakın zamandan bakalım, söze evvel tasarımla başlayalım.

Huawei P smart 2021 Ekranı ve Tasarımı Nasıl?

Huawei P smart 2021, artık daha büyük bir telefon. Böylece ekranı da büyüyen telefon bu sayede multimedya konusuna eğiliyor. Huawei P smart 2021, daha kapsamlı bir multimedya deneyimi için daha büyük ekranla geliyor. Üstünde 6.67 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran mobil cihazın ön paneli tamamen Huawei Punch FullView ekran olarak hazırlanmış. Mobil cihazın ekranına entegre ön kamera bulunuyor, ekran çerçevelerinin de çok ince tutulmuş olması aracılığıyla yüzde 90’ın üstünde ekran – gövde oranı sağlanıyor. Yani bu telefonla artık daha kapsamlı içeriği görüntüleyebiliyor, film, dizi, oyun gibi eğlence içeriklerini çok daha keyifli biçimde tüketebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ekran çözünürlüğünün de 2400×1800 piksel, yani FHD+ olduğunu altını çizelim.

Mobil cihazın arka yüzüne incelediğimizde ise, Pembe Altın renkli gövdeye sahip olduğunu göze çarpıyor, lakin bunun yanısıra Gece Siyahı ve Tutku Yeşili rengiyle de tercih edebiliyorsunuz. Tasarımda evvelki modele göre en mühim farklardan biri, kamera bloğunun artık daha kapsamlı olduğu oluyor. Evet, bu telefondaki kamera kabiliyetleri genişletilmiş, bundan da az sonra söz edeceğiz.

Bunun yanısıra bir değişiklik de parmak izi sensöründe yaşanıyor. Evvelki seride arkada yer alan parmak izi sensörü, artık yeni telefonda yan tarafa yerleştirilmiş. Bu yerleşim şekli olduğu kadar kullanımıyla da telefona daha Premium bir hava katmış doğrusu. Bunun yanı sıra sensörün oldukça süratli uğraştığını altını çizelim ve tabii ki telefonda bunun yanısıra yüz tanıma donanımı de var.

Huawei P smart 2021’in çevresine bakmaya devam edersek, alt kenarda USB-C portu, hoparlör mazgalı ve 3.5 mm kulaklık girişinin olduğunu aktarabiliriz. Böylece kendi kulaklıklarınızı da çok rahat biçimde bu telefonla kullanabiliyorsunuz. Eğer kablosuz kulaklığınız varsa, mobil cihazın Bluetooth 5.1 desteği aracılığıyla de çok rahat biçimde bağlayabiliyorsunuz.

Huawei P smart 2021, çift SIM kart destekli bir telefon. Yani aynı anda iki hattınızı da bu telefonda kullanabiliyorsunuz. Ve bunu yaparken bunun yanısıra microSD kartınızı da takabiliyorsunuz. Mobil cihazın sol kenarında yer alan çekmecede, her 3 kart için de ayrı ayrı yer bulunuyor.

Ayrıca Bakınız.  Savunma sanayinde "yapay zeka" dönüşümü

Huawei P smart 2021 Sahip olduğu özellikleri Neler?

Huawei P smart 2021’de Kirin 710A işlemci kullanılıyor. 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı sunuluyor. Bunun yanısıra bu kapasiteyi microSD kart yoluyla 512 GB daha kapsamlıletebiliyorsunuz. Bu temel özelliklerle telefon oldukça iyi durumda görünürken, günlük kullanımlar için oldukça yeterli performans sağlıyorsunuz. Tüm favori uygulamalarınız, resimlerınız, videolarını ve oyunlarınız için hem yeterli alan sunuyor, hem de lüzumlu performansı sağlıyor.

Telefonda bataryaya da tam 5000 mAh kapasitesinde yer verilmiş. Buna ilave olarak 22.5W Huawei Super Charge desteği de sunulmuş. Bunlarla birlikte de uzun kullanım sağlıyor. Bunun yanı sıra tam kapasite şarj ettiğinizde internetten tam 145 saat süresince müzik dinleyebiliyor, 35 saat YouTube’dan video izleyebiliyorsunuz. Bunun yanısıra yine mobil hattınızdan 23 saat internet dolaşımı ve 20 saat online oyun zamanı de sunuyor. Yani 5000 mAh kapasitesindeki bu bayarya ile uzun kullanımlar mümkün, hele bir de mobil cihazı ılımlı kullanıyorsanız, 2 – 3 gün rahatsınız; şarj etmenize gerek kalmayacak.

Şarj edeceğiniz zaman da süper şarj desteği ile birlikte bataryayı 10 dakika içinde yüzde 17 oranında, 30 dakika içinde de yüzde 53 oranında doldurabildiğinizi de altını çizelim.

Evet, mobil cihazın sahip olduğu sahip olduğu detaylarını öğrendik, pil performansından da bahsettik. Peki, kameralardaki yenilikler neler?

Huawei P smart 2021 Kamera Performansı Nasıl?

Huawei P smart 2021, kamera hakkında da çok sayıda yenilik içeriyor. P smart ailesinin evvelki modellerde çift ve 3’lü kamera kurulumuna bulunduran Huawei, bu kez arka kameraları 4’lemiş. Yalnızca kamera sayısı artmamış, kameralar özellik yönünden da zenginleşmiş. Şimdi kameraları yakın zamandan tanıyalım:

Huawei P smart 2021’in ana kamerası 48 MP boyutunda ve f/1.8 diyaframlı olarak bulunuyor. f/1.8 diyafram açıklığının anlamı, düşük ışıklı koşullarda çevreden daha fazla ışık toplayabildiği ve böylece daha aydınlık resimler çekebildiği. Bunun yanısıra bu kamerada tercih edilen 0.5 inç CMOS sensör ile beraber de detay zenginliği önem kazanıyor.

Böylece özellikle 48 MP boyutunda bir fotoğraf çekimi yaptığınızda, çektiğiniz resimlera yaklaştığınızda herhangi bir bozulma olmadan daha fazla detay ile karşılaşıyorsunuz.

Telefondaki ikinci kamera 8 MP şeklinde 120 derecelik ultra geniş açılı kamera olurken, bu kamera ile normalde kadraja sığmayan alanları çok rahat kareye sığdırabiliyorsunuz. Geniş açılı çekimlerin yanında makro çekimler de yapabiliyorsunuz tabii ki. Telefonda 2 MP şeklinde makro çekimlere özel bir kamera daha bulunuyor. Böylece yakın plan obje çekimlerinde iyi netlik ve zengin detay elde edebiliyorsunuz. Alan derinliği, yani bokeh efekti de atlanmamış. Mobil cihazın 4’üncü kamerası da kameralara derinlik sağlayan 2 MP olarak bulunuyor.

Ayrıca Bakınız.  iPhone 12 Pro, Samsung Galaxy S20 Karşısında

Arka kameralar ile gündüz koşullarında çok iyi resimler çekebiliyorsunuz, lakin düşük ışıkta da bunu sağlamanız mühim tabii ki. Telefonda Süper Gece modu bulunuyor, böylece gece koşullarında da sınıfı içerisinde oldukça başarılı resimler çekebiliyor telefon. Bunun yanı sıra Huawei yalnızca gece çekim modunu yapay zekayı da kullanarak desteklemiyor, bunun yanısıra ön kamerada da bu teknolojiden yararlanıyor. Telefondaki ön kamera AI güzellik modu bulunduruyor. Bu sayede pürüzsüz selfie sevenler, bu telefonda bol bol selfie çekebilirler.

Huawei P smart 2021 Kullanım Deneyimi

Evet, Huawei P smart 2021’i yakın zamandan tanıtık. Lakin bitmedi, şimdi telefonla ilgili birtakım kullanım tecrübelerinden söz edeceğiz. Zira bu hususta bizlere belli başlı sorulan sualler var. Mesela bunlardan ilki şu: “Eski mobil cihazımdan Huawei telefona nasıl geçerim?” Bir başkası de “Huawei’nin yeni mobil cihazlarında Google yok, peki, ben tüm uygulalamalarımı yine de kullanabiliyor muyum; kullanabiliyorsam, bunu nasıl yapabiliyorum?”

Şimdi bu ve benzeri birkaç konuya açıklık getirelim.

Evvellikle eski telefondan gerek herhangi bir Huawei telefona gerek Huawei P smart 2021’e geçmek çok basit. Bunun için yalnızca eski mobil cihazınuza Phone Clone uygulamasını yüklemeniz yeterli. Böylece eski mobil cihazınuz ile Huawei P smart 2021’i yahut diğer bir Huawei mobil cihazınuzu kolayca birbirine eşleyebiliyor ve daha sonra da eski mobil cihazınuzdan uygulama, sistem ayarları, dosya ve resimler gibi aktarılmasını istediğiniz bilgileri seçerek Huawei P smart 2021’e kolayca aktarabiliyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Gelelim şimdi 2’inci soruya. Evet, Huawei P smart 2021’de Google yok. Lakin popüler ve favori uygulamalarınızı indirmek ve kullanmak için Google uygulama mareketine gereksiniminiz yok. Huawei P smart 2021 da son dönem Huawei mobil cihazları gibi Huawei AppGallery uygulama marketini kullanıyor.

Huawei AppGallery, sahip olduğu içerik ile şu an dünyanın en büyük üçüncü uygulama marketi konumunda. O nedenle aradığınız bir uygulamayı bulamamanız oldukça zor. AppGallery üstünden Spotify, Instagram, Snapchat, Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter başta olmak üzere çok sayıda favori uygulamayı bulup indirebiliyorsunuz. Bunun yanısıra Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Sosyal Paylaşım Si̇tesi̇ Facebook ve WhatsApp gibi popüler sosyal paylaşım sitesi uygulamalarını kendi sitelerinden de indirebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Elektrikli Bisikletlerle Hem Çevreye Hem Bütçenize Dost: Sürdürülebilir Ulaşımın Yükselen Trendi - 2023

Peki, YouTube‘u kullanabiliyor musunuz? Evet, Huawei Browser üstünden çok basit biçimde YouTube’u görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yeni 2 özellik daha bulunuyor. Onlardan da söz edelim.

Huawei Petal Search ve Petal Maps şeklinde Huawei tarafında 2 önemli gelişme var. Petal Search ile aradığınız bir uygulamayı elinizle koymuş gibi bulabiliyorsunuz. Bu arama motoru ile yalnızca uygulama ile de sınırlı değilsiniz bunun yanı sıra; yerel hizmetlerden haberlere, görsellere, videolara kadar içeriğe Petal Search arama barı üstünden süratli biçimde erişebiliyorsunuz.

İkinci bahsetmemiz gereken mühim gelişme ise, Huawei Petal Maps. Evet, Petal Maps bir konum tabanlı harita hizmeti ve Google Haritalara rakip olarak bulunuyor. Böylece illa Google Haritalar hizmetini kullanmanıza gerek yok, Petal Maps ile de aynı işlevi daha Huawei telefonda daha sezgisel bir kullanımla elde edebiliyorsunuz.

Sonuç

Evet, sanıyoruz ki Huawei P smart 2021 hakkında bilinmesi gereken her detayı sizlerle paylaştık. Dediğimiz gibi -takip edenler de bilirler- P smart ailesinden evvelki modelleri de detaylarına bakmıştık, buna göre Huawei’nin P smart 2021 modeli ile onların üzerine oldukça güncelleme ekleyen bir telefona imza attığını kolaylıkla aktarabiliriz. Özellikle kamera hakkındaki sıçrama çok önemli olurken, EMUI işletim sisteminin kullanımı ve genişleyen AppGallery uygulama marketi ile birlikte kullanıcıların her açıdan çok rahat edeceği bir telefon olmuş Huawei P smart 2021. Yüksek batarya kullanımı, süratli şarj ve kenara gelen parmak izi sensörünün telefona Premium hava katması da güzel detaylar. USB portu da yenilenmiş bunun yanı sıra, onu da atlamak lazım: Eski modellerde microUSB girişi kullanılıyordu.

Huawei P smart 2021 şu an satışa, fiyatı da 3499 TL gibi bu bantta oldukça rekabetçi konumda.

CHIP Online Notu: %90

+ Güzel görüntü sağlayan geniş ekran
+ Gelişmiş kamera kabiliyetleri
+ Geniş batarya kapasitesi, uzun pil ömrü
+ Süratli şarj yeteneği
+ Parmak izi sensörü
+ Uygulama kullanımı
+ 3.5 mm, BT 5.1, USB-C desteği

Huawei P smart 2021 Teknik Özellikler

ADVERTORIALCevap bırakın