Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

HyperX QuadCast S özellikleri ve fiyatı

  • RGB ışıklandırma
  • Ses kalitesi
  • 4 kutuplu desen
  • Titreşim önleyici aparat
  • Dahili pop filtre
  • PC, Mac, Playstation uyumu
  • Kolay kullanım
  • Şık tasarım
  • Selef seriden tek fark RGB

Bu incelememizde geçtiğimiz sene incelediğimiz HyperX QuadCast’in yeni modeline yakın zamandan inceleyeceğiz. Bir evvelki seride yalnızca kırmızı renk ile ışıklandırılmış bir tasarımla karşımıza çıkan HyperX, bu kez QuadCast S serisini tamamen RGB ışıklandırma ile süslemiş ve böylece de gerçekten de çekici bir görüntüye imza atmış. Bunun yanı sıra bir de yanına minik bir kardeş getirmiş. Bu cihaz da QuadCast Solo olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi her 2 cihaza da yakın zamandan bakacak ve ne gibi donanımlara sahip olduğunu hep beraber cihazı tanıyarak göreceğiz. O halde incelemeye başlayalım.

İyi Ses İçin USB Mikrofon Şart

Şimdi evvellikle şunu söylemek lazım: Eğer video yoluyla yayın yapmak yahut yorumlarınızı kaydederek Podcast ile beraber internet alemine salmak istiyorsanız bunu sağlam bir boom mikrofona sahip iyi bir oyun kulaklığı ile uygulayabilirsiniz. Lakin bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız, o halde ciddi biçimde bir USB mikrofonu düşünmeniz gerekiyor. Zira iyi bir USB mikrofondan elde edeceğiniz ses netliği ve zenginliği, en kaliteli kulaklıklı boom mikrofonu bile gölgede bırakacaktır. Bu noktada değerlendirebileceğiniz bir alternatif QuadCast S oluyor. Bu mikrofon yayıncılar için birebir bir cihaz olurken, podcast yayınları için de bir hayli tercih edilebilecek bir model. QuadCast Solo ise, özellik yönünden QuadCast S’e göre daha dar bir çerçeveye sahip ve RGB ışıklandırması da yok.

HyperX QuadCast S Tasarımı Nasıl?

Cihazları ilk aşamada dizaynıyla tanıyalım. QuadCast S’te üstte ve altta yumuşak kauçuk kapaklar bulunuyor. Bunlardan üst kenardakine dokunarak mikrofonu kolayca kapatabiliyorsunuz. Böylece yayınlarınızda mikrofonu sessize almanız çok basit oluyor. Alt kenarda ise, kayıt ses ayarını yapmanızı sağlıyor. Çevirerek bunu da çok basit biçimde yapabiliyorsunuz.

Ayrıca Bakınız.  Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz? 2021

Arka taraftaki ızgaranın hemen altına incelediğimizde ise burada 4 modlu bir tekerlek göze çarpıyor. Bundan az sonra daha kapsamlı bir şekilde biçimde söz edeceğiz. Burada alt kenarda ise 2 bağlantı yuvası mevcut. Kulaklık ve USB girişleri burada bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Watch Dogs: Legion İncelemesi

QuadCast S, halihazırda darbe emici aparata sahip bir standa monte halde geliyor. Mikrofonu böylece masa üzerine konumlandırabiliyor yahut standıyla bir kenara asabiliyorsunuz. Lakin daha profesyonel kullanımlar için pek çok mikrofon standına yahut boom koluna da sabitleyebileceğinzi bir montaj adaptörü de içeriyor tabii ki.

QuadCast Solo ise dediğimiz gibi daha yalın bir model. Boyutuyla daha ufak ve ışıklandırması yok. Uğraştığını ön yüzündeki kırmızı LED ile anlıyorsunuz. Üstteki mikrofon düğmesine basarak sessize alabiliyor, yine esnek standı ile kolayca pozisyon verebiliyorsunuz. Bunun yanısıra yine boom kolu ve mikrofon standı için uygun uyumluluğu da sağlıyor.

HyperX QuadCast S Sahip olduğu özellikleri Neler?

Evet, cihazları tasarımlarıyla tanıdık. Her 2 cihaz da yayın yapmak için ideal olurken, kuşkusuz QuadCast S’te daha fazla yetenek var. Üstünde dahili pop filtresi bulunduran cihaz, böylece konuşmalarınızı kesen rahatsız edici patlamalı seslerin önlenmesine faydalı oluyor ve herhangi bir kalkan filtreye gerek kalmıyor. Yaptığımız test kayıtları bir hayli net olurken, özellik yönünden selef modele göre fark getirmediğinin de altını çizmek lazım. İki cihaz arasındaki en mühim fark, RGB ışıklandırma oluyor.

Sahip olduğu özelliklerine incelediğimizde yine 20 Hz ile 20 khz arasında frekans tepkisine sahip olduğunu görürken, 3 adet 14 mm kondenser mikrofon içerdiğini aktarabiliriz. -36db’e duyarlı ve 16 bit 48Hz’de örneklemede bulunabiliyor. Yani QuadCast S ile yalnızca kırmızı ışıklandırma içeren daha evvel incelediğimiz QuadCast modellerinin teknik donanımlarini yan yana koyduğunuzda bir fark göremeyeceksiniz. Lakin yaşanan sonuç güzel mi güzel, orası apayrı bir konu.

Ayrıca Bakınız.  Fast Food Fidye Yazılımı

Şimdi gelelim mikrofonun mod tekerleğine. QuadCast S’te 4 yönlü kutup düzeni bulunuyor. Böylece mikrofonun performansını kullanım biçiminize göre biçimlendirebiliyorsunuz. Mikrofonu; stereo, tüm yönlü, kardiyoit ve iki yönlü biçimde ayarlayabiliyorsunuz. Tek başınıza kullanacaksanız kardiyoit modu tam en mantıklısı olurken, böylece mikrofon ön yüzden yapılan konuşmalara odaklanıyor. Bunu en çok kişisel video ve podcast yayınlarınızda tercih edebilirsiniz.

Stereo modu, yan yana 2 kişi konuşmalarında işe yarıyor. Omnidirectional denilen tüm yönlü mod ise, özellikle çok kişinin katıldığı sohbetlerde, konferans şeklinde başvuracağınız bir mod. Bir diğer mod ise karşılıklı yapacağınız sohbetlerde kullanacağınız iki yönlü mod oluyor. Bu yönüyle mikrofondan azami performans sağlamanız mümkün.

Ufak model olan Quadcast Solo’da ise tek kondenser mikrofon bulunuyor ve bu cihaz yalnızca kardiyoit modunda çalışıyor. Yani diğer kullanım biçimlerinde Quadcast Solo’dan çok büyük performans beklememekte yarar var. Adı üstünde tamamen solo kayıtlar için hazırlanmış bir cihaz oluyor bu.

HyperX QuadCast S RGB Işıklandırma Nasıl Ayarlanır

İki cihazı da hem PC hem Mac hem PlayStation platformlarında kullanabildiğinizi de altını çizelim. Çok basit biçimde tak – kullan mantığını gözetiyorlar. Bunun yanı sıra kablo uzunluğu da mesafe için bir hayli yeterli. Quadcast Solo’da 2 metrelik bir kablo uzunluğu yer alırken, Quadcast S’te bu mesafe 3 metre.

Şimdi biraz da Ngeunity yazılımından söz edelim. Bu yazılım halen beta sürümünde olurken, Quadcast S’in ışıklandırmasını bu yazılım üstünden değiştirebiliyorsunuz. Audio kısmında yalnızca ses ayarını yapılandırabilirken, Lights sekmesinde mikrofonun ışık geçişlerini 5 efekt üstünden yönetebiliyorsunuz. Lakin tabii ki renk seçeneği tamamen size kalmış, yazılım üstünden dilediğiniz renkle renklendirebiliyorsunuz mikrofonu.

Bunun yanı sıra yazılım Quadcast Solo’yu ise desteklemiyor, zaten ışıklandırması da olmadığı için gerek de yok. Doğrudan tak – çalıştır mantığını gözetiyor bu mikrofon. Kaldı ki ışık ayarı haricinde Quadcast S için de aynısını aktarabiliriz.

Özetle

Evet, geldik sonuca. Bir süredir özellikle Quadcast S’i kullanıyoruz; gerçekten de sağladığı perforansıyla tatmin edici bulduğumuzu altını çizelim. Evvelki Quadcast modeli de zaten bir hayli başarılıydı. Quadcast S’te özellikler zenginleştirilebilirdi, lakin bunun yerine RGB desteği gelmiş; bu da mikrofonu daha çekici hale getirmiş. Aradaki fiyat farkı da çok az. Selef model Quadcast’i şu an piyasada 1700 TL‘ye bulabilirken, Quadcast S ise 1850 TL civarında fiyatlara satın alınabiliyor. Görünüş önemliyse bu model daha mantıklı, ama temelde 2 cihaz da özellik ve performans yönünden aynı.

Ayrıca Bakınız.  Sony PlayStation 5 İncelemesi

Tekil yayınlar için uygun olan Quadcast Solo ise fiyatla daha uygun bir alternatif. 889 TL fiyatla Quadcast Solo’yu da satın alabiliyorsunuz diyelim ve artık burada incelememizi noktalayalım.

Kimler Almalı

HyperX QuadCast S Twitch yahut YouTube üstünden yayın yapan, podcast yayınları hazırlayan yahut online toplantılar için iyi bir mikrofon arayanların beklentilerini karşılayacaktır.

HyperX QuadCast S Teknik Sahip olduğu özellikleri
Ürün ModeliHyperX QuadCast S
Ürün TürüMikrofon
CHIP Online Notu92
ÜreticiHyperX
Teknik Detaylar
Güç Tüketimi5V 125mA
Örnekleme/Bit Hızı48kHz/16-bit
ElemanElektret kondanser mikrofon
Bağlantı Tipi3 adet 14 mm kondenser
Kutup DüzeniStereo, Tümyönlü, Kardiyoit, İki yönlü
Frekans Yanıtı20Hz–20kHz
Duyarlıiyet-36dB (1V/Pa, 1 kHz’de)
Kablo Uzunluğu3 metre
UyumlulukPC, Mac, PlayStation 4
Ağırlık254 gr.

Alternatifleri

HyperX QuadCast S’e alternatif olarak Rode NT-USB Mini de değerlendirilebilir.Cevap bırakın