İdrar Tutamama ile Başa Çıkma

0

İdrar tutamama hemen hemen herkesin başına gelen problemlerden bir tanesidir. Pek çok kişi yaşamının bir bölümünde idrar tutamama problemi ile …

İdrar tutamama hemen hemen herkesin başına gelen problemlerden bir tanesidir. Pek çok kişi yaşamının bir bölümünde idrar tutamama problemi ile karşılaşır ve bu probleme bir çözüm arar. Lakin idrar tutamama ve sık idrara çıkma probleminin çözülebilmesi için evvellikle neden idrarın tutulamadığının net bir biçimde araştırılıp belirlenmesi gerekir. Bu da doktorun yapacağı değişik testler neticesinde belirlenebilmektedir.

İdrar kaçırma tedavi edilmediği taktirde hiçbir biçimde kontrol edilemeyen ve engellenemeyen bir durumdur. Pek çok kişinin sosyal hayatını derinden etkileyen idrar kaçırma probleminin sürekli tekrarlanması durumunda bu problem tıbbi bir sorun olarak kabul edilmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşanan idrar kaçırma durumunun kadınlarda çok daha yoğun bir biçimde gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Aynı zamanda pek çok hasta idrar kaçırma problemi yaşadığını söylemekten çekinir ve bunu normal bir durummuş gibi kabullenir. Lakin sık sık idrara çıkma durumunun sürekli tekrarlaması, eğer kişide hamilelik söz konusu değilse, bir problemin habercisidir. Hamile bireylerde sık idrara çıkma problemi meydana gelir. Bebeğin büyümesi ve rahmin genişlemesi ile beraber mesaneye yapılan baskı artar ve kişi daha sık idrara çıkar. Bu son derece normaldir. Lakin diğer durumlarda mutlaka bir uzman ile görüşmek gerekir. İdrar kaçırma ile başa çıkmanın başka bir metodu yoktur.

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın, hastanın ne zaman ve nasıl idrar kaçırdığına bağlı olarak değişik tipleri vardır. Söz konusu idrar kaçırma tiplerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Stres tipi idrar kaçırma bireylerin sık sık karşılaştığı bir idrar kaçırma tipidir. Değişik nedenlere bağlı olarak yaşanan stres tipi idrar kaçırma aşağıdaki durumlarda meydana gelebilir.

  • Koşma ya da sıçrama gibi egzersizler
  • Öksürme, gülme ve hapşırma
  • Ağır yük kaldırma
Ayrıca Bakınız.  Türkiye'nin en iyi cildiye doktoru

Söz konusu aktiviteler sırasında mesanenin içerisinde yer alan basınç artar . İdrar yolu ve/yahut idrarın tutulmasını sağlayan kaslar, yükselen mesane basıncına karşı formunu koruyamaz ve idrar kaçırma meydana gelir.

Sıkışma tipi idrar kaçırma, aniden ve ertelenemeyecek kadar yoğun bir sıkışma hissi ile yaşanan idrar kaçırma durumunu ifade eder. Mesanede yer alan kaslar kasılır ve kişi idrarını tutmak istese dahi kaçırır.

Karışık tipte idrar kaçırma hem stresten hem de sıkışmadan dolayı meydana gelebilen idrar kaçırma durumudur.

İdrar Kaçırma ile Nasıl Baş Edilir?

İdrar kaçırma ile baş edebilmek için idrar kaçırma problemi ile karşı karşıya olan bireylerin bir doktora muayene olmaları gerekir. Bu sayede problemin neyden kaynaklı olduğunun teşhis edilmesi ve buna göre bir tanı konulması gerekir. Aksi takdirde probleme çözüm bulunabilmesi mümkün değildir. Bir doktora muayene olunması durumunda doktor aşağıda yer alanları talep edebilmektedir.

  • Hastanın tıbbi öyküsü ve hastalık geçmişi
  • Fizik muayene
  • Mesane günlüğü
  • Ped testi
  • İdrara çıkma sonrası mesanede kalan idrarın ölçülmesi
  • İdrar testi

Yukarıda bahsedilen testlerin ve doktorunuz isterse diğer farklı testlerin de yapılması neticesinde idrar kaçırmanın nedeni anlaşılabilmektedir. Bu doğrultuda doktor hastaya konan teşhis ile bir tedavi metodu uygulayabilmektedir. Misal verilecek olursa obeziteden kaynaklı idrara sık çıkma probleminde diyete önerilirken enfeksiyonlardan dolayı yaşanan idrara sık çıkma probleminde antibiyotik nasıl tedavi edileceği uygulanır.

Kadınlarda idrar kaçırma

İdrar kaçırma ilacı

İdrar kaçırma egzersizleri

İnkontinans nedir?

Yaşlı kadınlarda idrar kaçırma

İdrara sık çıkma ve idrar Tutamama nedenleri

İnkontinans egzersizleri

Mesane kasları


Cevap bırakın