Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İkinci el oto piyasası kendini 1 Eylül’e hazırlıyor

Erkoç, ikinci el araç ticaretinde yaşanan gelişmelere ve 1 Eylül’de yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye ilişkin suallerını cevapladı.

Pandemi evvelsinde, 2019 yılının son çeyreğinde, ekonomik dalgalanmalar ve döviz kurunun yükselmesi ile sıfır araç fiyat aralıklarının da yükseldiğini aktaran Erkoç, distribütörlerin de Türkiye’ye gelecek olan sıfır araçların satılmayacağını düşünerek siparişleri iptal ettiklerini sözlerine ekledi.

Daha sonra yaşanan pandemi süreciyle de fabrikaların üretimi 4 ay süresince durdurmasıyla araç tedarikinde ciddi sıkıntılar meydana geldiğinı anımsatan Erkoç, “Sıfır araç temininde yaşanan zorluklar vatandaşların talebini ikinci ele kaydırdı. Devletimizin sağladığı destekler, ekonomi bakanımız tarafından açıklanan kredi destek paketleri ve faiz indirimlerinin de yapılmasıyla ikinci ele bir yönelme oldu. Bu sebeple de ikinci el fiyat aralıklarında ciddi bir artış olduğunu aktarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

– “Liste fiyat aralıklarının üzerine 30-100 bin TL içinde kar marjı belirleyerek satış yaptılar”

Pandemi sürecinde sıfır araç temininde yaşanan sıkıntıların ikinci el araç fiyat aralıklarının artışında büyük rol oynadığına dikkati çeken Erkoç, “aynı zamanda ne yazık ki işle hiç alakası olmayan, ayaküstü araç alıp satan bireyler bayilere giderek araçları aldılar, liste fiyat aralıklarının üzerine 30-100 bin TL içinde kar marjı belirleyerek satış yaptılar.” diye konuştu.

Erkoç, pandemi sonrası tüm dünya çapındaki sektörlerde olduğu gibi ulaşımda da kişiselleşme meydana geldiğinı, tüketicilerin kişisel otomobil alımlarının artış trendine girdiğini anımsattı.

Değişen tüketici alışkanlıklarıyla araç paylaşımı, toplu taşıma gibi ulaşım türlerine talebin düştüğünü dile getiren Erkoç, “Uzun süre evlerinde kalan kişiler memleketine, yazlığına gitmek için toplu taşımada meydana gelebilecek olan sağlık riskine karşın kendi araçlarını alarak seyahat ettiler. Bayilerde de istedikleri arabayı bulamadıkları için yüksek fiyatlarla araçlarını almak durumunda kaldı. Böylece fiyatlarda da ciddi artışlar meydana geldi.” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Bitcoin'in Gelecekteki Fiyat Hareketlerini Anlama: Ne zaman Yükselecek 2023

– “Artışların devam edip etmemesi Döviz kuruna bağlı”

MASFED Başkanı Aydın Erkoç, araç fiyat aralıklarındaki artışın diğer sebeplerine ilişkin ise, “2020 senesinde geçen yıla oranla yüzde 100’e yakın bir artış yaşandığini aktarabiliriz. Bu artışların devam edip etmemesi döviz kuruna bağlı. Anormal bir yükselme olmazsa fiyatlar artmaz. Lakin olursa artışlar devam eder. Çünkü ülkemize gelen araçların yüzde 80’e yakını ithal araçlar. Türkiye’de üretilen ve montajı yapılan araç sayısı yüzde 20’lere tekabül ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

– “8 milyon 600 bin aracın 5 milyona yakınını ayaküstü araç alıp satanlar gerçekleştirdi”

Başta bazı internet siteleri üstünden gerçekleşen otomobil ticareti olmak üzere ikinci el araç piyasasında “fırsatçılık” yapılıp yapılmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Erkoç, şunları kaydetti:

“Özellikle bu zamanda çok fazla fırsatçılık yapılıyor. işle hiç alakası olmayan, çantacı olarak tabir ettiğimiz bireyler bayilerden araçları alıp, sıfır olarak yüksek fiyatlarla satıyorlar. Bu durum ikinci el araç ticaretinde de mevcut. Yine bu işin ehli olmayan bireyler ikinci el araçları piyasadan toplayıp, nasıl olsa araç fiyat aralıkları yükselecek düşüncesiyle üzerine fahiş bir kar oranı koyarak, devlete hiçbir vergi ödemeden araç alıp satıyorlar. aynı zamanda internette araçları piyasa kıymetinin altında göstererek, gerçekte olmayan araçların ilanını veren dolandırıcılar var. 2019 verilerine göre Türkiye’de 8 milyon 600 bin araç el değiştirdi, bunun 5 milyona yakını da ayaküstü araç alıp satanlar tarafından gerçekleşti. İnşallah, ikinci el araç ticaretini düzenlemeye yönelik çıkan yönetmelik aracılığıyla bu kayıt dışılığın önüne geçilecek, tüketici kazanırken devletimizin vergi kaybı azalacak. Mesleğimiz de hak ettiği saygınlığı kazanacak.”

– “Yetki Belgesi zorunluluğu ile bu işi işi yeterliliği olanlar yapacak”

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ikinci el araç ticaretinde önemli değişiklikler içeren düzenlemeyi değerlendiren Erkoç, “İkinci el otomotiv sektörü katma değer yaratan, milyonlarca insana istihdam sunan, sanayisinden noterine, maliyesinden finans kurumlarına kadar ortalama 45 sektöre girdi sağlayan büyük bir sektör. Çok uzun zamandır sektörümüzün düzene girmesi, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin muhafaza edilmesi, bu işin ehil bireyler tarafından yapılması için mücadele ediyorduk. Çok şükür yönetmelik yürürlüğe girdi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, ilgili bakanlarımıza ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Yetki Belgesi zorunluluğu ile bu işi işi yeterliliği olanlar yapacak; iştaşlarımız hak ettiği kazanımları elde edecek.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Metaverse ve Meta Veri Deposu Nedir Kurucusu Kimdir Coinler Nereden ve Nasıl Alınır 2021-2022

– “Yönetmeliğin bir an evvel uygulanmasını diliyorum”

Aydın Erkoç, Türkiye genelinde 70 bine yakın motorlu araç satıcısı yer aldığınu, her birinin yüzlerce kişi ile uğraştığını, kira bedeli ve vergi ödediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama bir tarafta da ne yazık ki vergisini ödemeyen, istihdama katkı sağlamayan, kiralık iş yeri ya da mülkü olmayan, kendini motorlu araç satıcısı olarak gösteren bireyler var. Çıkan yönetmelikte yer alan Yetki Belgesi zorunluluğu ile bunun önüne geçilecek. iştaşlarımız da yetki belgesi ile ilgili lüzumlu evraklarını tamamlıyorlar. Tüccarlarımız en kısa zamanda belgelerini alıp daha çağdaş normlarda ticaretini yapabilecek. Yönetmeliğin bir an evvel uygulanmasını diliyor, devamlılığın sağlanması adına lüzumlu hukuki ve yasal mevzuatın faaliyete geçirilmesini bekliyoruz.”

– Yetki Belgesi’nde son tarih 31 Ağustos

Bunun yanı sıra, Ticaret Bakanlığının, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de 15 Ağustos’ta yayımlanmıştı.

Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesini şimdiye kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020’ye kadar yetki belgesi almaları gerekiyor. Bakanlıkça aksi tespit edilmedikçe, bir takvim yılı içinde 3’ten çok taşıt satışı ticari faaliyet kabul edilecek ve kayıt dışı ticari faaliyetler takip edilerek yaptırım uygulanacak.

Artık ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin iş yeri açma ve çalışma ruhsatına sahip olmayan işletmelere yetki belgesi verilmeyecek. bunun yanısıra belediyelere getirilen yükümlülükler ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin ruhsat tertip edilen işletmeler de bakanlıkça takip edilecek ve yetki belgesi almadan faaliyette yer alan işletmeler belirlenebilecek.

AACevap bırakın