Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İkinci el otomobil piyasasında hareketlilik devam ediyor

İkici el otomobil piyasasında çalışma sürüyor

GAZİANTEP – İkinci el otomobilde çalışma sürüyor. Gaziantep‘te her pazar günü kurulan ikini el araç pazarında yoğunluk yaşanırken, alım ise yüksek fiyatlardan ötürü düşük kalıyor.

Pandemiden ötürü sıfır otomobilin durduğu dünya piyasasında ikinci el otomobillere rağbet artıyor. Banka faizlerinin de düşmesiyle ikinci el araçta fiyatlar son 6 ayda yüzde 100 seviyesinde artış gösterdi.

Gaziantep’te kurulan ikinci el araç pazarına gelen vatandaşlar fiyatlar karşısında yalnızca araçlara bakmakla yetiniyor. Hem alıcı hem de satıcı tatmin kalmadığı pazarda satış ise oldukça düşük oluyor.

Araç almak için pazara gelen ama umduğu fiyatı bulamayan Mustafa Alkan, iki aydan bu yana gelen zamanlarla vatandaşın araç almaya yanaşamadığını sözlerine ekledi

Yetki belgesinin biran evvel hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Alkan, “10 bin liralık araba 20 bin lira oldu. Sabahtan geldik dolanıyoruz, her taraf pahalı ne yapacağız. Herkes kendi işini yapsın markette bu işi yapıyor bakkalda ama adamın yetki belgesi olsa muhatap olacağın insanı bilirsin. Burada aracı oluyorsun, yetki yok bir şey yok. verdi mi bitti iş vatandaş olarak muhatap bulamıyorsun” dedi.

Faizler düştü, fiyatlar uçtu

Aracını satmak için ikinci el oto pazarının yolunu tutan Ahmet Yorulmaz aracını satamadığını sözlerine ekledi fiyat aralıkların artmasında düşen faizlerle beraber yükselen talebin yol açtığunu ifade eden Yorulmaz, “Gaziantep’te 10 bin kişi faizle araba aldığı zaman karşılığında 10 bin tane araç alıyor. Kim ne konuşursa konuşsun fazla yazıyor. Talep az olursa fazla yaza bilir mi, Talep olduğu için adam fazla yazıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Ayrıca Bakınız.  2022 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?


Cevap bırakın