Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İkinci el telefon ve tablet satışında yeni dönem

Artık kullanılmış cep mobil cihazları ve tabletler yenilenip sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak garanti belgesiyle satılabilecek.

Ticaret Bakanlığının “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, kullanılmış cep mobil cihazları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve tekrar satışa sunulmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, kullanılmış mallar, yenileme merkezleri tarafından, Bakanlıkça tespit edilen düzenleme yahut Türk Standardları Enstitüsünün belirlediği herkes tarafından bilinenlara uygun biçimde yenilenebilecek. geliştirilen kullanılmış mallar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulabilecek.

Kullanılmış mal, ytesirli alıcı tarafından tüketiciden alınıp yenileme merkezine iletilerek yahut yenileme merkezi tarafından tüketiciden doğrudan alınarak yenilenebilecek.

Cep mobil cihazlarının yenilenebilmesi için en az bir yıl kullanılmış olması ve veri trafiğinin bulunması gerekecek.

AMBALAJDA “YENİLENMİŞ ÜRÜN” İFADESİ bulunacak

Yenilenmiş ürünün ambalajında, etiketinde, reklam ve ilanlarında tüketicinin kolaylıkla algılayabileceği bir biçimde, “yenilenmiş ürün” ibaresine ve yenileme merkezi bilgisine yer verilmesi şartı aranacak.

Yenileme işlemi yapılırken, geliştirilen tüm parçaların üretici ya da üreticinin yetki verdiği ithalatçı onaylı parçalar olması halinde “Üretici onaylı parçalar kullanılarak yenilenmiş ürün” ibaresi de bulunacak.

GARANTİ ZORUNLU OLUYOR

Yenilenmiş ürünün “yenilenmiş ürün garantisi” ile satışa sunulması zorunlu tutuldu. Yenilenmiş ürün garantisi taahhüdünün hazırlanması sorumluluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat yükü ise ytesirli satıcıya ait olacak.

Yenilenmiş ürün garantisi yazılı olarak yahut kalıcı veri saklayıcısıyla verilebilecek. Söz konusu garantiden ve garanti zamanınce verilecek bakım, onarım ve montaj gibi satış sonrası hizmetlerden ytesirli satıcı ve yenileme merkezi müteselsilen sorumlu olacak.

Kullanılmış malın, üreticisi yahut ithalatçısı tarafından yahut yenileme merkezince üreticisinin yahut ithalatçısının yenileme işlemine ilişkin muvaLakini alınarak yenilenmesi hallerinde üreticinin yahut ithalatçının sağladığı garantiler geçerliliğini koruyacak.

Ayrıca Bakınız.  Gaziantep Oto Kiralama

Yenilenmiş ürün, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satışa sunulacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunun hazırlanması sorumluluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat yükü ise ytesirli satıcıya ait olacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu yazılı olarak yahut kalıcı veri saklayıcısıyla verilebilecek.

Ytesirli alıcı ve ytesirli satıcı, ayrı ayrı yetki almak şartıyla pek çok yenileme merkezine hizmet verebilecek.

YENİLEME YETKİ BELGESİNE 5 YIL GEÇERLİLİK

Yönetmelikte, yenileme merkezlerinin kuruluş, başvuru ve izinleri ile yenileme yetki belgesi verilmesinde aranan şartlara ilişkin bilgilere de yer verildi.

Buna göre, yenileme merkezlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylı “yenileme yetki belgesi” alması zorunlu olacak.

Yenileme yetki belgesinin alınabilmesi için “Bakanlıkça yahut TSE tarafından tespit edilen düzenleme yahut herkes tarafından bilinenlara uygun hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olma” şartı aranacak. Bu belgenin geçerlilik zamanı 5 yıl olacak ve geçerlilik zamanı dolmadan yenilenmesi gerekecek.

Yönetmelikte bunun yanısıra, ytesirli alıcının, yenileme merkezinin ve ytesirli satıcının sorumluluklarına yer verildi, yenilenmiş ürün garantisi ve satış sonrası hizmetlere ilişkin detaylar sıralandı.

BAKAN PEKCAN AÇIKLAMIŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hafta başında yaptığı açıklamada, “Yeni sistemle tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken yahut ikinci el ürün alırken güvenli bir biçimde hareket edebilecek, satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” bilgisini vermişti.

Pekcan, düzenlemenin önemine dikkati çekerek, “Düzenlemeyle, kullanım ömrü hala dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir biçimde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.Cevap bırakın