Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İlişkide Sevgiyi Hissettirme Yolları

Çocukluğumuzda sevgiyi nasıl aldığımız, duygulara verilen anlam, aile içinde sevginin nasıl gösterildiği, mizaç gibi etkenler ilişkide sevgimizi nasıl göstereceğimizi belirler. İnsanlar zaman içerisinde ilişkilerinde yara aldıkça sevgilerini göstermekten vazgeçerler. Kendini koruma amaçlı benimsenen bu davranış bireylerin duygularını ifade etmesi ve yakınlık kurmaları hakkında büyük engel oluşturur.

İnsanlar incinmekten korkabilirler. buna karşın sevgilerini göstermeyi seçmeleri hakiki bir yakınlığı deneyimlemelerine yararlı olur. Aksi takdirde, korkular insanın bir başkasıni gerçek anlamda tanımasını, bağ kurmasını ya da sevgisini göstermesini engelleyebilir.
Her insan en az bir yolla sevgisini ifade eder. bazı zaman pek çok biçimde de sevgi aktarılabilir. Önemli olan bu yolları tanımak ve yaşamımızın içine dahil etmektir. Nihayetinde çiftlerin en çok ihtiyaç duydukları şeydir sevgi ve yakınlıktır.

Çiftlerin sevgi dilleri değişiklik gösterebilir. Birbirinin sevgi ifade etme biçimlerini bilmeyen bireyler birbirini anlamakta güçlük çeker. Çiftler içindeki bu iletişim problemi giderek büyüyerek işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. ‘Beni sevmiyorsun’, ‘Sana olan sevgimi fark etmiyorsun’, ‘Umrunda değilim’ gibi serzeniş cümleleri yükselmeye başlar zamanla. Birbirinin sevgi dilini bilmeyen bireyler sevildiğini hissedemeyip, güçlü bir bağ kurmakta sıkıntı yaşayabilir. Çiftlerin birbirini suçlamaları, eleştirmeleri ya da içe çekilmeleri aralarındaki bağı zedeler. Kendi sevgi dilini ve bununla beraber eşinin sevgi dilini bilen kişi ise hem duygu ifade etme aracı olarak farklı yollar öğrenir hem de eşinin belki de her gün kendisine nasıl sevgisini sunduğunu fark eder. Sevgi dilleriyle ilgili farkındalık çiftlerin çok daha doyumlu bir ilişki yaşamalarına yararlı olur. Peki, sevgimizi hangi biçimlerde ifade ederiz?

1-Hizmet/Yardım
Eşinin ihtiyaç duyduğu bir şey yapmak sevgiyi göstermenin bir yoludur. Kahvaltı hazırlamak, çocukları okula bırakmak, bankadaki işi halletmek gibi pek çok örnek bu kapsamda değerlendirilebilir. Burada önemle üstünde durulması gereken husus, kişinin hizmeti mutlu hissederek, karşısındaki insana severek sunuyor olmasıdır. Aksi takdirde, şuana dek böyle görüp öğrendiği için, fedakarlık yaparak ilişkide tutunmaya uğraştığı için hizmet aracını kullanıyor olması kişinin sevgi dilinin bu olduğunu göstermez.

Ayrıca Bakınız.  2021 Koronavirüs - Covid 19 Aşıları Yan Etkileri Nelerdir? Pıhtılaşma Yapar Mı?

2-armağanler
armağan almak da sevgiyi göstermenin farklı bir şeklidir. Bazı kişiler sevdiklerine armağan alırlar. ‘Seni seviyorum’ demenin bir yoludur bu.

3-Kaliteli zaman geçirme
Yapılan aktiviteden bağımsız olarak o an yalnızca yanında olmayı istemek, o anı paylaşıyor olmayı istemek de sevgiyi sunmanın bir çeşididir.

4-Fiziksel temas

Cinsellik haricindeki sarılma, dokunma da sevgiyi gösterme yollarından biridir.

5-Takdir
Eşinizi takdir etme, yaptığı bir şeyi onaylama da ona sevdiğinizi söylemenin başka bir şeklidir.

Hepimiz bu yollardan ez az birini ağırlıklı olarak kullanırız. Çiftlerden birinin sevgi dili hizmet iken bir başkasınin armağan olabilir. bireylerin bunu bilmesi mühimdir. Aksi takdirde, sevgisini armağan alarak gösteren kişi, eşinin armağan almamasını ilgisizlik olarak yorumlayabilir. Buna benzer olarak, sarılarak sevgisini ifade eden kişi muhatabından aynı derecede bunu görmediğinde önemsenmediğini düşünebilir. Hepimiz farklıyız. Seçtiğimiz yollar da farklı. Yeni yollar bulmak ve ilişkimizi daha zengin hale getirmek de Sürekli mümkün.
Peki ya siz eşinize sevginizi nasıl gösteriyorsunuz?
Eşinizin sevgi dili ile sizinki içinde benzerlikler var mı?
Eşiniz size her gün ‘Seni seviyorum’ diyor olabilir mi?
Sevgi dilinize yeni bir tane daha dahil etmek isteseniz hangisini seçerdiniz?

yalnızca bu suallerı yanıtlamak bile farkındalığınızın artmasına yol gösterecektır.

İlgi gösterme yolları

Sevgiyi hissettirme yolları

Bir kadına sevgini nasıl gösterirsin

Uzaktaki sevgiliye nasıl ilgi gösterilir

Erkeğe sevgiyi hissettirmek

İlgi nasıl gösterilir

Sevgiyi gösterememek

Sevgiyi göstermemekCevap bırakın