Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İnternet Sayfalarının Geç Açılma Nedenleri

Günümüz teknoloji devri olduğu için bilgisayar kullanımıda bir hayli artmıştır. Bilgisayar kullanan kişiler ara sıra internet sayfalarının geç açılmasından dolayı yakınır. Artık internet günlük hayatımızın birer parçası haline gelmiştir. Gün boyu bütün faturalarımızı para alış-verişlerimizi ve birçok işi internet üstünden yapmaktayız. İzlemek isteyeceğim dizi ya da sinemaları internet aracılığı ile seyrederiz. Bütün dünya haberlerine tekrar internetten ulaşırız. Kısacası hayatımızın her adımında internete gereksinim duyarız. Hem de bundan sonra teknoloji çağındayız. İstediğimiz her bilgiye basit yoldan erişebiliriz. Bu erişimi de internet üstünden sağlarız. Fakat gün içerisinde bu kadar kullandığımız internetler ile alakalı bir grup problemler da yaşanır. İnternet bağlantısında kişileri rahatsız eden bu problemlerin en başında internet sayfalarının geç açılması ya da internet sayfalarının donması problemleri gelir. Bu hal son derece can sıkıcı ve sinir bozucu bir haldur. Tam film izlerken donan bir internet sayfası bireylerin zevkini kaçırabilir. Ya da geç açılan bir internet sayfasını beklemek son derece can sıkıcı olabilir. Bu amaçla ilk evvel internet sayfalarının neden geç açıldığına öğrenip meselesi çözüme ulaştırmak gerekecektir.

İnternet hızım iyi ama sayfalar geç açılıyor?

Bir internet sayfasına bağlanmada problem yaşıyorsak bunun pek çok sebebi olabilir. İnternet süratinda problem yaşıyorsak bunun sebebi internet DNS ayarının yapılmaması olabilir. Bu problem internet sürati noktasında bireylerin en çok karılaştığı problemdur. Bir diğer problem ise bilgisayara virüs bulaşmasıdır. Çünkü bilgisayarın yavaş olması internetin de yavaş olmasına neden olur. İnternet sitelerinin geç açılmasının meselesi belki de hiç bilgisayarla alakalı bir duru olmayabilir.

Adsl süratiniz düşükse de bu meselesi yaşayabilirsiniz. Adsl sürat düşüklüğü internetin çok geç açılmasına ya da internetten bir şey indirirken onun yavaş dolmasına neden olur. Belki de internetin yavaş olmasının tek sebebi yaşanılan bir prosedürcü problemidir. Bunların hepsi internette problem yaşamanıza sebep olabilir. Bu amaçla internet sayfalarında çok geç açılma meselesi yaşıyorsanız; bütün bu ayarların denetim edilmesi gerekir.

Ayrıca Bakınız.  İnsanın Kanın Donduran Tarihte Yapılmış En Korkunç 7 Deney

DNS Ayarı Kontrolü Nasıl Yapılır?
Türk Telekom’ un alt bünyesinde filtreleme özelliği vardır. Bu halde Türk Telekom alt yapısını kullananların her siteye girememesi manasına gelir. Bazı siteler yasaklanmıştır. Ya da birtakım sitelere girildiğinde pek çok hata ile karşılaşılabilir. Bu amaçla DNS ayarının kesinlikle manuel bir biçimde yapılması gerekir.

Dünyanın her yerinde sarfedilen birtakım standart DNS ayarları vardır. Dünyada genelde sarfedilen DNS ayarları şunlardır: 4. 4. 4. 2, 4. 4. 2. 1 ya da 208. 67. 222. 222, 208. 67. 220. 220. Özellikle sarfedilen DNS’ ler bunlardır. Hem de bir de Türk Telekom’ un sunmuş olduğu DNS ayarı vardır. Bu da: 195. 175. 39. 39, 195. 175. 39. 40 DNS ayarlarıdır. DNS ayarınız Türk Telekom ayarlarında ise internet sayfalarında geç açılma ile alakalı problem yaşayabilirsiniz. Bu halde dünya üstünde süregelen biçimde sarfedilen DNS ayarlarına dönebilirsiniz. Böylece internet yavaşlama meselesini çözmüş olabilirsiniz.

Speedtest Nasıl Uygulanır?
İnternetinizin DNS ayarını denetim ettiğiniz halde; internet sayfalarının geç açılma meselesini çözemediyseniz bir de speedtest yapmak gerekir. Bu test internet sürat testidir. Speedtest, internet üstünde dünyada en çok sarfedilen internet testlerinin başında gelir. Bu biçimde internet bağlantınızın süratini ölçebilirsiniz. Speedtest’ i uygularken ilk evvel gelen bölgede internet süratini seçip bir de yaşanılan ili seçiyorsunuz. Daha sonra verileriniz size gelmeye başlıyor. Gelen internet genelde 1 – 8 mb arasındadır. Gelen verilerin neticesinde internet süratiniz ne kadar 8 mb’ a yaklaşırsa o kadar iyidir. 1 mb’ a yaklaşması ise; internetinizin yavaş olduğunu gösterir. Ortalama 4 mb ve üstü iyidir. Fakat verileriniz 4 mb’ ın altında geldiyse; internetinizin geç açılmasının en büyük sebebi budur. Bu halde internetinizde şikâyetçi olabilirsiniz. Bu halde internet süratinizın denetimini sağlarsınız. Şikâyetiniz neticesinde da bir iki gün içerisinde internet süratinizda artma olacaktır.

Ayrıca Bakınız.  Kayıp Gülsüm ninenin damadı ve kızları cinayetten yargılanacak

İnternet sayfalarının geç açılması ile alakalı problem yaşayanlar bu birkaç denetimi yaparak süratini arttırabilir. Hem de bilgisayarınız, internet tüketimi esnasında virüslere son derece açıktır. Bu amaçla bilgisayarda kesinlikle tesirli bir antivirüs uygulaması bulunmalıdır. Bilgisayarınızda virüs olması da internette donmalara ve geç açılmalara neden olur. Bütün bu ayarlamalar gerçekleştirdikten sonra; internetinizde beklediğiniz ölçüde bir sürat sağlama şansınız vardır. Sayfa süratininızı tartmak amacıyla Google Speed Test aracını kullanmanızı da son olarak önerebiliriz.

Windows 10 internet sayfaları geç açılıyor

İnternet hızım iyi ama sayfalar geç açılıyor

İnternet sayfaları geç açılıyor 2018

Sayfalar geç açılıyor çözüm

Google Chrome geç açılıyor 2019

İnternet hızı normal ama sayfalar açılmıyor

İnternetim hızlı ama siteler yavaş

Google neden yavaş

İnternet sayfalarının geç açılma nedenleriCevap bırakın