Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

iPhone 12 Pro, Samsung Galaxy S20 Karşısında

Samsung Galaxy S20 ve iPhone 12 Pro, mobil cihazların en mühim isimlerinin en üst seviye mobil cihazları arasında. Boyutları pantolon cebinizi …

iPhone 12 Pro, Samsung Galaxy S20 Karşısında

Samsung Galaxy S20 ve iPhone 12 Pro, mobil cihazların en mühim isimlerinin en üst seviye mobil cihazları arasında. Boyutları pantolon cebinizi zorlamayacak olan bu mobil cihazlar, fiyat olarak en üst seviye mobil cihazların biraz gerisindeler.

Bu nedenle bütçenize bağlı olarak Galaxy S20 ve iPhone 12 Pro, parasının karşılığını verebilecek mobil cihazlar. Bu yazımızda hangisinin sizin için daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız.

Galaxy S20

Tasarım

Galaxy S20 ve iPhone 12 Pro’nun her ikisi de cam ve metali kullanıyor, lakin önemli bazı özellikler var. Apple, iPhone 4 döneminde kullandığı keskin kenarlı dizayna geri döndü. Bu tasarım, kavislere ayrılacak alandan tasarruf edilmesi anlamına geliyor. Galaxy S20’de, iPhone 12 ve iPhone 12 Mini’de mobil cihazın kenarları alüminyum iken iPhone 12 Pro’da çelik kullanılıyor.

Ölçülerden çok algıya odaklanan Samsung Galaxy S20’nin ön ve arka camları kavisli, böylece elinize bir miktar daha iyi yerleşiyor. Galaxy S20 zaten oldukça ince lakin bu tasarım, mobil cihazı olduğundan ince hissettiriyor.

Galaxy’nin ağırlığı 163 gram iken iPhone 187 gram. Her iki telefon da cebinizi tamamen dolduran bir cihaz istemiyorsanız, iyi bir seçim.

iPhone, Lightning bağlantısını kullanmaya devam ederken Galaxy S20’de yaygın olarak tercih edilen USB-C’ye yer veriliyor. İki telefon da IP68 standardı ile su dayanıklılığı sunuyor.

Parmak izi tarayıcısı, yalnızca Galaxy S20’de bulunuyor ve ekranın altında bulunuyor. Apple ise eski nesil MacBook’lardaki MagSafe manyetik şarj kablosunu iPhone’a taşıyor.

Ekran

İki telefon da birbirine yakın boyutlarda OLED ekranlarla geliyorlar. Galaxy S20’nin ekran boyutu 6,2 inç iken iPhone 12 Pro’nun ekranı 6,1 inç. Lakin Galaxy S20’nin 1440×3200 ekranı, iPhone’un 1170×2532 ekranına kıyasla daha yüksek çözünürlüklü. İki telefon da keskin görüntüler sunduğundan, bu fark sizin için büyük bir olasılıkla mühim olmayacaktır.

Ayrıca Bakınız.  iPhone 13'te "Özel WiFi" Donanımı

Bazı kullanıcılar, Galaxy S20’nin gözalıcı görünen kavisli ekranını tercih edebilir. Lakin bu ekran, yansımalara da neden olabiliyor.

Galaxy S20’nin ekranı 120Hz yahut 60Hz olarak ayarlanabiliyor. iPhone 12 Pro ise herkes tarafından bilinen 60Hz ile geliyor. iPhone’nun ekranındaki geniş çetiği göz ardı etmek ise mümkün değil. Galaxy S20’de ise yalnızca ufak bir kamera deliği bulunuyor.

Performans ve Güç

Performans bölgesindeki farklar, çoğu zaman kişisel evvelliklerinize bağlı olarak ufak farklar olarak karşımıza çıkıyor. Lakin ham güce incelediğimizde iPhone 12 Pro, özellikle Galaxy S20’nin Exynos işlemcili Avrupa sürümüne göre daha güçlü bir telefon.

iPhone 12’nin A14 Bionic işlemcisinin Geekbench 5 testleri, cihazın tam bir güç canavarı olduğunu gösteriyor. Cihaz, çoklu çekirdekte 4.200 puan ile Galaxy S20’nin alabildiği 3.000-3.100 puanı rahatça geçiyor. Bu sayı, Galaxy S20’nin Exynos’lu modelinde 2.650’ye geriliyor.

Bu sayede ham performansın çoğu kullanıcı için ne kadar önemli olduğu tartışılabilir. En çok güç talep eden oyunlardan Fortnite, iki telefonda da iyi bir biçimde çalışıyor.

Kameralar

Galaxy S20 ve iPhone 12 Pro’nun her ikisi de üç arka kamerayla geliyorlar. İki cihaz da 12MP ana kamera, iyi bir 12MP ultra geniş kamera sunuyor. iPhone 12 Pro, 2x optik zum ile geliyor. Cihazın “4x” zum ile geleceğini duymuş olabilirsiniz, lakin bunun geçerli olması için başlangıç noktası olarak 0,5x ultra geniş kamerayı kullanmanız gerekiyor (kısacası gerçek 4x zum yok).

Galaxy S20, 1,1x optik zum ve 64MP sensörle geliyor. Bu sebeple yakınlaştırma yaptığınız her resimde optik ve dijital teknikler birlikte kullanılıyor.

Apple, iPhone 12’nin f/1,6 ana kamerasıyla Galaxy S20’nin f/1,8 kamerasına göre daha iyi bir düşük ışık performansı sunduğunu iddia ediyor.

Ayrıca Bakınız.  Dünyanın ilk Wi-Fi 6 Plus Router'ı HONOR Router 3!

iPhone 12 ve Galaxy S20’nin her ikisi de 4K 60FPS yahut 1080p 240fps video kaydı yapabiliyor. iPhone 12 Pro, 60fps’ye kadar Vision HDR kayıt yapabiliyor. Apple’ın sunacağı ProRAW ise JPEG stili işleme ile RAW’ın avantajlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Pil

Gerçek pil ömrünü testlerimiz gösterecek, lakin Apple’ın iddiasına bakarsak iPhone 12 Pro, iPhone 11 ile aynı pil ömrünü sunuyor. Şirkete göre telefon, 17 saat video yürütme, 65 saat müzik çalma zamanıne sahip. Video akışında ise 11 saat pil ömrüyle iPhone 11’den bir saat uzun pil ömrü vadediliyor. iPhone 12’nin pil kapasitesini hala bilmiyoruz, lakin iPhone 11’de 3.110mAh’lik bir pil bulunuyordu.

Galaxy S20, 4.000mAh’lik daha güçlü bir pille geliyor lakin gerçek hayatta iPhone 11’in gerisinde kaldığını görmüştük. Büyük bir olasılıkla iPhone 12 Pro da Galaxy S20’den daha uzun pil ömrü sunacaktır.

Her iki mobil cihazın da “süratli şarj” donanımı yer alırken iPhone 12 Pro’nun kutusundan şarj adaptörü çıkmıyor.

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ