Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İsbike bisiklet kiralama Nasıl yapılır?

İsbike, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait bir bisiklet kiralama sistemidir. İspark’a bağlıdır. İsbike Bisiklet Kiralama Sistemi olarak ilk sistemdir. Akıllı bisiklet paylaşım sisteminden abone olarak daha süratli ve daha kolay bir biçimde bisiklet kiralayabilirsiniz. Peki İSBIKE nedir, nerelerde bulunur? İSBİKE bisiklet nasıl alınır? Detaylar haberimizde:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çevre bilincinin geliştirilmesi maksadıyla akıllı bisiklet paylaşım sistemi (İSBIKE) uygulamasını 2009 senesinde hayata geçirmişti. 2018 senesinde İSBIKE’yi ortalama 250 bin kişi kadar kullandı. Akıllı bisiklet paylaşım sisteminden abone olarak daha süratli ve daha kolay bir biçimde bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisikletin eğlence ve spor amaçlı kullanılmasına ilave olarak bir ulaşım aracı olarak da kullanılmasını teşvik etmek maksadıyla İSPARK, İSBIKE “Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi” ni İstanbul genelinde yaygınlaştırarak sıhhatli ve çevreci bir ulaşımı tüm bisiklet severlerin hizmetine sunmayı amaçlıyor. Peki İSBIKE nedir? İSBİKE bisiklet nasıl alınır? İSBİKE hakkında tüm araştırılanler:

Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi ile bisiklet severler bisikletlerini kullanabilmek için kişiler yanlarında taşımak yerine istedikleri İSBIKE istasyonlarından bisiklet kiralayıp istedikleri İSBİKE istasyonunda bırakabilir. İstanbul trafiğinde büyük bir önem taşıyan İSBİKE son zamanda birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Yapılan bu sistemin amacı, 2 – 5 km uzunluğunda olan mesafeleri motorlu araç, toplu taşıma kullanmak zorunda kalmadan kolay bir biçimde gidilmesini sağlamaktır. Böylece toplu ulaşım üstündeki yük ve çevreye zarar veren sera gazlarının tesiri azalacak, toplum daha sıhhatli ve daha çevreci bir ulaşım aracını kullanabilme olanağına sahip olacaktır.

İSBIKE KREDİ KARTI İLE KİRALAMA NASIL YAPILIR?

► Akıllı bisiklet paylaşım sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet kullanıcıları internet üstünden online işlem yapmaya uygun ve geçerli bir kredi kartına sahip olmaları gerekiyor.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada yeni doğmuş bebek görmek ne demek?

Kiralama kiosk’undan ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak ilk olarak kaç adet bisiklet kiralamak istediğinizi, cep mobil cihazına ve bisiklet başına 50 TL’lik provizyon ücretinin tahsil edilebilmesi için kredi kartı bilgilerini girmeniz gerekiyor.

Kısa süreli bu işlemin sonrasında kredi kartı ile kiosk üstündeki adımlarımı doğru biçimde tamamladıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisikleti kiralayabilirsiniz.

Cep mobil cihazınuza gelen 8 haneli şifreyi park ünitesindeki tuş takımı yardımıyla girip giriş butonuna basmanız gerekiyor.

Butona bastıktan sonra bisikletin kilidi açılacak ve kiralama işlemi başarılı bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Bisikleti kullanmaya başlamadan evvel bisikletin kullanılabilir durumda olup olmadığını (fren, vites, zincir, sele vb.) kontrol etmeyi unutmayın.

Aldığınız bisiklet arızalı ise bisikleti yerine kilitleyebilir ve aynı şifreyi kullanarak sağlam başka bir bisiklet alabilirsiniz.

Kiralamanın ilk 5 dakikası içinde yerine bıraktığınız yahut değiştirdiğiniz bisikletlerden ücret tahsil edilmez.

Bisikletleri teslim etmek istediğinizde herhangi bir İSBIKE istasyonuna / kiosk’una giderek bisikletler teslim edeilirsiniz.

Bisikletlerin doğru bir biçimde teslim edildiğinden emin olun. Bunun için bisiklet park yerine kilitlediğinde park ekranı üstünde “Bisikletiniz Teslim Alınmıştır” yazısının çıktığından ve el ile bisikletin yerinden çıkmadığından emin olun.

Bisiklet kiralama ücreti “Kredi Kartı” kiralama bedeli üstünden kullandığınız saate göre 50 TL’lik provizyon ücreti içinden tahsil edilmektedir.

Geri kalan provizyon miktarı kredi kartınıza ortalama 2-7 gün içinde iadesi gerçekleşir.

İSBIKE ABONE NASIL OLUNUR?

Akıllı bisiklet paylaşım sisteminden abone olarak daha süratli ve daha kolay bir biçimde bisiklet kiralamak mümkün. Çünkü abonelik ile yapılan kiralama işleminde provizyon bedeli alınmadığı ve bankacılık işlemi yapmak zorunda kalınmadığı için daha süratli ve kolay bir kiralama uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  En iyi Formula 1 Sürücüsü Kim? Hesaplandı!

Bunun için yapacağınız tek şey isbike web adresinden yahut mobil uygulama üstünden sisteme üye olup abone talebini gerçekleştirmek olacktır. Abone ücreti (yıllık sistem aktivasyon, bakım ve onarım bedeli) ödenip hesabına bakiye yükledikten sonra (minimum 10 TL ve üzeri) mobil uygulama yahut web sitesinden tek kullanımlık şifre ile hemen bisiklet kiralamaya başlayabilirsiniz.

İSBIKE ABONE ÇEŞİTLERİ

Avantajlı yıllık abonelik kullanıcı hesabınde bisiklet kiralama işleminin ilk 30 dakikası ücretsizdir.

30 dakikayı geçmediği sürece ilave bisiklet kiralama bedeli tahsil edilmez. Lakin sürenin aşılması durumunda ücret tarifesindeki fiyatlar üstünden ücret tahsil ücreti alınır.

Avantajlı yıllık aboneler bisikleti teslim ettikten 2 saat sonra aynı gün içinde tekrar bisiklet kiralamak isterlerse yine 30 dakika ücretsiz bisiklet faydalanabilirsiniz. Lakin bisikleti teslim edip 2 saat dolmadan tekrar bisiklet kiralanacak olursa ücretsiz kullanım hakkı tanınmayacaktır ve ücret tarifesindeki ücret üstünden kullanım tahsil edilir.

Avantajlı yıllık aboneler kendi kiraladıkları bisikletlerin haricinde 2 ilave bisiklet kiralama hakkında daha sahiptir. Lakin kiralanan bu ilave 2 bisikletin bedava 30 dakikalık kullanım hakları yoktur ve yıllık üye saat tarifesi üstünden ücretlendirilir.

Avantajlı yıllık aboneler ilave kiralanan bisikletler ve kendi kullandıkları bisikletin süre aşımları için hesaplarında asgari olarak 10 TL bakiye bulundurmaları gerekiyor. Bakiye 10 TL’nin altına düşerse abonelikleri bakiye yükleyinceye kadar bloke edilir.

Aboneliklerin geçerlilik zamanı 1 yıl olup bu süre dolduğunda tekrar sistem aktivasyon ve bakım – onarım ücreti ödenmek zorundadır.

Üyeliğini güncellemeyen abonelerin pasif hale getirilir. Pasif hale getirilen aboneliklerin içindeki para bakiyesi silinmez, Lakin para iadesi de yapılmaz. herkes tarafından bilinen aboneler yıllık sistem aktivasyon ve bakım – onarım ücreti tahsil edildikten ve hesaplarına bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra abonelik aktif hale getirilerek sistemden bisiklet kiralanabilir. herkes tarafından bilinen aboneler kendi kiraladıkları bisikletlerin haricinde 2 ilave bisiklet kiralama hakkında daha sahiptir. İlave olarak kiralanan bisikletlerin ücret tarifesi herkes tarafından bilinen üye saat tarifesi üstünden ücretlendirilir.

Ayrıca Bakınız.  Dikenli incir nedir? Faydaları nelerdir?

herkes tarafından bilinen aboneler ilave kiralanan bisikletler ve kendi kullandıkları bisikletler için hesaplarında asgari olarak 10 TL bakiye bulundurmaları gerekiyor. Bakiye 10 TL’nin altına düşerse abonelikleri ücret ödeninceye kadar bloke edilir. Aboneliklerin geçerlilik zamanı 1 yıl olup bu süre dolduğunda tekrar sistem aktivasyon ve bakım – onarım ücreti ödenmek zorundadır. Üyeliğini güncellemeyen abonelerin abonelikleri pasif hale getirilir. Pasif hale getirilen abonelerin içindeki para bakiyesi silinmez, Lakin para iadesi de yapılmaz.Cevap bırakın