Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Ispanak zayıflatır mı? Ispanağın faydaları nelerdir?

Faydası yönünden çizgi filmlerine bile konu olmuş olan ve demir yönünden zengin olan ıspanak hakkında bilinmeyenleri sizler için inceledik …

Ispanak zayıflatır mı? Ispanağın faydaları nelerdir?

Faydası yönünden çizgi filmlerine bile konu olmuş olan ve demir yönünden zengin olan ıspanak hakkında bilinmeyenleri sizler için inceledik. Kemik yapısını güçlendirmeden konsantreyi artırmaya kadar yararları olan ıspanak aynı zamanda cilt sağlığını da korur. Vücut sağlığı için tüketilmesi gereken mühim besinlerden biridir. Peki Ispanağın yararları nelerdir? 7 gün süresince ıspanak yerseniz ne olur?

Ispanak karoten-B maddesi yönünden zengin olan nadide besin kaynaklarındandır. Bunun yanısıra içerisinde bol miktarda A, C, K ve E vitaminlerini barındırmasının yanı sıra manganez, demir, magnezyum ve bakır gibi maddeleri de bol miktarda içermektedir. Eski çağlardan beridir alternatif tıpta şifa bitkilerinden biri olarak da kullanılmıştır. Tiamin ve niasin maddeleri vücudumuzda hasara uğramış hücreleri yeniler. Yapılan incelemelerda uzman kişiler 7 gün süresince belli miktarda ıspanak yemenin vücudumuza birçok fayda sağladığını gözlemlemişlerdir. Asya kıtasında İpek ve Baharat yolu ile tüm dünyaya yayılan ıspanak doğada demir yönünden en zengin bitkidir. Bitki olmasına karşın yemek ve salatalarda sık sık tüketilir. Ispanak sağlığın yanı sıra cilde de faydası var. Özellikle 11. yüzyıldaki kadınlar ıspanaktan elde ettikleri maskelerle cilt bakımı yaparlarmış. Bunun yanısıra vücuttaki cilt hastalıkları içinde sıcak suyun içine atılır o suda yarım saat beklenirmiş. Tıbbı tedavide sıklıkla tercih edilen ıspanağı uzman kişiler hamile ve gelişim çağındaki bireylerin tüketmesi gereken mühim bir besin olduğunu vurguluyor.

ISPANAĞIN YARARLARI NELERDİR?

İleri yaşlarda görülme olasılığı yüksek olan kemik erimesini önüne geçer. Kemiklerin ve kasların yapısını güçlendirir.

İçerdiği magnezyum aracılığıyla metabolizmanın hızla çalışmasını sağlar. Bu sayede diyet yapanlar için uygun bir besindir.

Kandaki hücrelerin seviyesini düzenleyerek yüksek tansiyon yahut kötü kolesterol gibi sağlık sorunlarına neden olmasını önüne engel olur.

Herkesin bildiği en yaygın faydası kansızlığı önlemesidir. Vücuttaki demir seviyesini dengeleyerek emilimi sağlar. Bu sayede beyin sağlığına da destek olur. Sinir hücrelerini güçlendirerek beynin fonksiyonlarını artırır. Unutkanlık gibi hastalıkları önüne geçer.

K vitamini yalnızca kemikleri değil aynı zamanda diş minesini de güçlendirerek diş kaybını önüne geçer.

Cilt sağlığı için ihtiyacınız olan A,C,E ve K vitaminleri yönünden zengin olduğundan yaşlanmayı geciktirir.

Vücutta yer alan hücrelerin yapısını koruduğundan kanser hastalıklarının yaşanmasını önüne engel olur.

7 YEDİ GÜN SÜRESİNCE YERSENİZ NE OLUR?

Ispanak, kalori ve yağ oranı az olduğundan diyet listelerinde yerini alan bir besindir. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsak ve mide faaliyetlerini olumlu etkilediğinden sindirimi kolay bir hale getirir. Kabızlık probleminun yaşanma riskini azaltır. Lakin uzman kişiler gün içerisinde belli bir miktarda tüketilmesi gerektiğini vurguluyor aksi takdirde fazla tüketilen ıspanağın ishale neden olabileceğini belirtiyor.

Flavonoidler maddesi yönünden zengin olan nadir besin kaynaklarından biri olan ıspanak, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin vücutta arttırdıkları zararlı toksin oranını azaltır. Yapılan incelemelerda ıspanağın cilt ve mide kanserine neden olan zararlı hücrelerin oluşmasını engellediği de ortaya konmuştur.

Günümüzde bilgisayar, televizyon ve mobil cihazların ışıklarından kaynaklı yaşanan göz rahatsızlıklarına da iyi gelen besinlerden biridir. Özellikle bozulan retinanın ışığı kırmadan sarı noktaya geçmesi ile oluşan astigmat rahatsızlığının riskini azaltır.

Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan bireylerin protein eksikliğini gidermede alternatif besinlerden biridir. İçerdiği K vitamini kemik sağlığını korur. Bunun yanısıra kas dokularında yaşanan kollajen eksikliğini de giderir. Özellikle 7 gün süresince çiğ bitirildiğinde tesiri daha fazladır.

Vücudun oksijen ve su oranının azalmasına bağlı demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliği de bünyenin zayıflamasına neden olur. Doğada demir yönünden en zengin besinlerden biri olan ıspanak bu eksikliği gidermede etkilidir. Bazı uzman kişiler günde bir tabak tüketilen ıspanağın kırmızı etin yerine geçtiğini belirtiyor.

ISPANAĞIN ZARARI VAR MI?

Aşırı bitirildiğinde vücuttaki enzimleme oranını artırarak asitlenmeye neden olur. Bu da ıspanak zehirlenmesine yol açar. Aynı zamanda gaz sıkışmasına ve karın şişkinliğine neden olur. Bunun yanısıra bağırsakların özelliğini hızlandırarak ishal yapar. uzman kişiler gut gibi hastalığa sahip olan bireylerin kontrolle tüketmesini söyler. Böbreklerdeki kalsiyumu artırdığından aşırı sıvı kaybına yol açar.

Ispanağın zararları

Yoğurtlu ıspanak faydaları

Ispanak zayıflatırmı

Ispanak faydaları Diyetisyen

Ispanağın cilde faydaları

Ispanak Tohumu faydaları

Brokoli faydaları

Ispanağı çiğ yemenin faydaları

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ