Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

İşte doğal probiyotik kaynağı: Çağla meyvesinin faydaları nelerdir? Çağla

İşte doğal probiyotik kaynağı: Çağla meyvesinin faydaları nelerdir? Çağla

İlkbaharın gelişini müjdeleyen çağla meyvesi ağacı şimdiden çiçeklenmeye başladı. Tuza banıp tüketilen bu eşsiz meyveye dair bilinmeyenleri araştırmaya koyulduk. Şeftali, kiraz ve erik ailesine bağlı çağla meyvesinin insan vücuduna bir çok faydası mevcuttur. Özellikle kuvvetli bir probiyotik kaynağı olarak görülür. Bu da kemik sağlığı için bi hayli faydalıdır. Peki çağla meyvesinin faydaları nelerdir?

Çağla meyvesinin bilinmeyen diğer adı badem ağacıdır. Badem ağaçlarının anavatanı İran ve Afganistan’dır. Ekşi bir tadı olan çağla meyvesi genelde tuz ile birlikte olarak tüketilir. İpek yolu ile tüccarlar ve seyyahlar aracılığıyla Anadolu topraklarına getirilen çağla meyvesinin tarihçesi M.Ö senelera dayanıyor. Soğuğa dayanıklı ağacı Mart ayının ilk günlerinden ibu yana çiçeklenmeye başlar. Yeşil haldeyken ekşi bir tadı olan çağla olgunlaşmaya bırakıldıkça badem olur. Kahverengi topraklarda yetişen çağla meyvesi bu topraklardaki tüm vitamin ve mineralleri içerir. Bazı yörelerde yeşil badem olarak geçer. İçeriğinde bol bol fosfor, azot ve potasyum barındırır.

çağla güçlü bir probiyotik kaynağıdır

ÇAĞLA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

İçerdiği E vitamini ile cilt sağlığına bir hayli faydalıdır. Cilt dermisinin yenilenmesini destekleyen E vitamini sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca çağla meyvesinden elde edilen maske kırışıklığı ve yaşlanmayı azaltır.

Yüksek miktarda selenyum ve fosfor içeren çağla meyvesi, bağışıklık sisteminin kıştan ilkbahara geçişi esnasında güçlenmesini sağlar. Hastalıklara karşı kalkan oluşturan çağla meyvesi C vitaminin antioksidan etkisi ile vücutta biriken tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atar.

çağla ya da yeşil badem

Özellikle mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan sıvı dengesizliği içinde birebir fayda saylar. Günlük su miktarının yüzde 40’ını sağlayacak sıvıya sahiptir. Bir tabak tüketerek vücudun bu gereksinimini basit bir şekilde karşılar.

Ayrıca Bakınız.  Bağışıklık kuvvetlendirici Tamamen doğal yöntemler

Zeytinyağında bulunan tekli yağ asitlerine sahip çağla, kalp ve damar sağlığını korumada yardımcı olmaktadır. Damarların tıkanmasını önleyen çağla kolesterol düzeyini dengeler.

çağlanın faydaları

Ayrıca metabolizmayı hız kazandıran çağla, yüksek lif oranıyla da bağırsaklardaki yararlı bakterileri arttırarak probiyotik etki sağlamaktadır.

Çocukların kemik gelişiminde de etkilidir. İçeriğinde yüksek kalsiyum bulunan çağla meyvesi, diş ve diş etlerinin sağlığını korumaktadır.Cevap bırakın