Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kaba motor becerileri etkinlikleri!

Kaba motor becerileri etkinlikleri, Büyük kas gruplarının tesirli bir biçimde çalışmasını sağlayan kaba motor becerilerini sizde evinizde yapacağınız bazı aktivitelerle çocuğunuza kazandırabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz kaba motor becerileri nelerdir? Çocuğun kaba motor becerilerini geliştirmek için en keyifli aktiviteler haberimizde! Aylara göre kaba motor gelişimi:

Vücudumuzun rahat bir biçimde hareket edebilmesini sağlayan kaslarımız, hareket anında koordineli olarak gidebilmesi için doğru zamanda komut alması gerekir. Bu becerinin sağlanması halinde ince ve kaba motor olarak karşımıza çıkan kabiliyetler doğumdan bu yana başlayıp yaşam boyu devam etmektedir. Koşma, yürüme, zıplama, vurma ve dönme gibi büyük kas grupları kaba motor becerileri olarak değerlendirilir iken kesme, yapıştırma, tutma, boncuk takma, fermuar açıp kapatma, itme ve çekme gibi eylemler ince motor becerileri olarak karşımıza çıkar. Çocukların tüm bu becerileri kazanması, kendi benlik saygılarını ve özgüvenlerini yükseltecek ve aynı zamanda akademik eğitim hayatlarını da destekleyecektir. Okulevvelsi zamandaki bir çocuğun ince motor ve kaba motor becerilerini erkenden kazanması gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. bu sebeple siz de ebeveyni olarak evde çocuğunuzda motor beceri gelişimini destekleyen aktivitelere yönelerek hem eğlenip hem öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

TIKLA OKU: İNCE MOTOR BECERİLERİ NELER? EL VE PARMAK KASLARI İÇİN..

KABA MOTOR BECERİSİ NELERDİR? ÇOCUKLARDA KABA MOTOR BECERİSİ NASIL GELİŞTİRİLİR?

Büyük kasları hareket ettirmemize yarayan kaba motor becerilerinde yargıç olan bölgeler kol-bacak, gövde gibi yerlerdir. Bebekler doğdukları andan bu yanaken ki ilk aylarda yüz üstü yatırılınca başlarını kaldırmak isteyebilir. Bu hareket Aslını söylemek gerekirse bebeğin ilk kaba motor becerisini gerçekleştirmesidir. İlerleyen dönemlerde emeklemeyle beraber kaba motor hareketleri sergilenmeye başlanır.

Ebeveynlerin çocuklarıyla vakit geçirip top oynamaları, yürüyüş yapma, sek sek oynarken zıplama gibi etkinlikler kaba motor becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Sınav Kaygısı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AYLARA GÖRE KABA MOTOR BECERİLERİ:

1. Ay: Yüz üstü biçimde yatan bebek refleksif biçimde kafasını kaldırabilir.
2. Ay: Yüzüstü biçimde yatan bebek göğüs kafesini hafifçe kaldırabilir.
3. Ay: Kafasını dik tutmaya çalışır.
4. Ay: Destekli bir biçimde oturmaya başlar
5 – 6 Ay: Yuvarlanma hareketlerini yapabilir.
7 – 8 Ay: Destek almadan oturur, sürüklenebilir.
9 – 10 Ay: Destek aldığında ayakta durabilir. Emeklemeye başlar.
11 – 12 Ay: Desteksiz yürüyebilir.
13 – 14 Ay: Emekleyerek merdiven çıkabilir.
15 -16 Ay: Koltuğa tutunarak kalkabilir.
17 -20 Ay: Koşabilir, eğilebilir.
21 – 24 Ay: Dengesini yitirmeden topa vurabilir.

TIKLA OKU: EN FAYDALI OKULÖCESİ ETKİNLİKLERİ!

OKULÖNCESİ KABA MOTOR BECERİSİ ETKİNLİKLERİ!

YÜRÜME ETKİNLİĞİ:

Rampada ya da düz zeminde yürümeye çalışmak, topuk üstü ya da parmakların ucuna basarak yürümek kaba motor gelişimini destekler.

TOPA VURMA YA DA TOP YAKALAMA ETKİNLİĞİ:

Sabit biçimde duran yahut karşıdan gelen topu elle tutma ya da ayakla vurma gibi oyun etkinlikleri kaba motor gelişimini destekler.

DANS VE MÜZİK ETKİNLİKLERİ:

Vücuttaki pek çok kasın birlikte çalışmasına olana sağlayan müzikli aktiviteler, kaba motor gelişimine yararlı olur.

TIKLA OKU: EVDE OYUN HAMURU TARİFİ VE ŞEKİLLERİCevap bırakın