Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Kabızlık sorununa karşı 10 tavsiye

Özellikle sedanter yaşam, katı ağırlıklı besin tüketimi, lifli gıdalardan eksik beslenme ve uzun süreli açlık durumlarında kabızlık şikayetinin …

Kabızlık sorununa karşı 10 tavsiye

Özellikle sedanter yaşam, katı ağırlıklı besin tüketimi, lifli gıdalardan eksik beslenme ve uzun süreli açlık durumlarında kabızlık şikayetinin arttığını ifade eden Gastroentoloji Uzmanı Dr. Ekrem Aslan kabızlık problemi olanlar için tavsiyelerde bulundu.

Farklı zamanlarda herkesi sorunu olan kabızlık knonikleştiğinde kişinin yaşam kalitesini de düşürmeye başlıyor. Kalın bağırsak tümörleri, hormonal bozukluklar, tercih edilen ilaçlar, su-tuz noksanlıkleri, kas ve sinir sistemi hastalıklarının da kabızlığa sebep olabileceğini söyleyen Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ekrem Aslan kabızlık problemi olanlar için tavsiyelerde bulundu.

1. Katı ağırlıklı beslenme kabızlığa neden olan en mühim şeydir. Günlük aldığınız sıvı miktarını arttırın.
2. Meyve ve sebzeler zengin lif kaynaklarıdır. Liften zengin gıdaları tüketmek kabızlığı önlemeye yararlı olur.
3.Uzun süreli aç kalmayın. Sık aralıklarla az miktarda beslenmek kabızlığı önlemeye yararlı olur.
4.Bağırsak hareketlerinin en yoğun olduğu sabah sularında ve yemeklerden sonra tuvaleti kullanmayı alışkanlık haline getirin.
5. Dışkılama hissettiğiniz an tuvalete gidin, dışkılamayı ertelemek kronik kabızlığın önemli sebeplerinden biridir.
6. Siz hareketli olursanız bağırsaklarınız da hareketli olur. Haftada en az 3 gün yarım saat yürüyüş bağırsakları düzene sokmaya yol gösterecektır.
7. Doktorunuza danışmadan uzun süre yüksek miktarda içilen müshil içeren ilaçlar bağırsakları tembelleştirir. Doktor görüşü olmadan müshil kullanımayın.
8. Her gün bir avuç kuru erik tüketmek yahut sabahları içilecek bir fincan kahve bağırsakların çalışmasına yararlı olur.
9. Hemoroidler ve makat bölgesindeki çatlaklar kronik kabızlığa neden olabilir, makat bölgesinde kaşıntı, kanama yahut ağrı yakınmalarınız varsa bir doktora başvurun.
10. Kabızlık şikayetiniz 6 aydan kısa süredir varsa, yaşınız 50’nin üstündeyse, kabızlığa eşlik eden kansızlık, makattan kanama yahut kilo kaybı yakınmanız varsa mutlaka bir gastroenteroloğa başvurun ve kolonoskopi yaptırın.

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ