Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kaktüs çiçeğinin toprağı nasıl olmalı?

Kaktüs bitkisi, hava şartlarında dayanıklı bazı zaman dikenli bazı zaman de dikensiz bir bitkidir. Doğanın sunduğu sonsuz bahçede yetişen kaktüsler, dirençli yapısıyla dikkatleri üzerine toplar. Anavatanı Amerika olan kaktüsün toprağı nasıl olmalı, evde kaktüs nasıl yetiştirilir ? Detaylar haberimizde:

Kaktüsgiller (Cactaceae) familyasından gelen bu bitkinin doğada 5000 türü bulunuyor. Kaktüslerin anavatanı Amerika ve çevresindeki adalar olup en çok kaktüs türüne Meksika’da bulunuyor. Kaktüs bitkisinin bu kadar değişikliğe sahip olmasında en çok, sıcak ve kurak arazilere yüksek uyum sağlaması tesirlidir. Kaktüsler günümüzde hemen akla radyasyonu bünyesinde toplayan bitkiler olarak geliyor bu yüzden son yıllarda ev ve ofis dekorasyonunda oldukça ilgi görmektedir. İrili ufaklı boya sahip olan kaktüsler, etli ve geniş gövdeleri, dikenli yapıları, çiçekli tepeleriyle var olan kaktüsler çok kolay biçimde evde yetiştirilebiliyor. Kaktüsün toprak değişimi ve bakımı sizi yormayacak biçimde çok kolay aşamalardan geçiyor. Eğer evinizde kaktüs yetiştirmek isterseniz arada bir mutlaka toprağını değiştirmeniz gerekir. Toprağı değişen kaktüs, çürüme ve kuruma gibi problemler yaşamaz. Evinizde ya da ofis ortamında kaktüs yetiştirmek istiyorsanız kaktüs bitkisi hakkında işinize yarayacak bilgileri sizler için biraraya getirdik. Haberimize göz atabilirsiniz:

KAKTÜS TOPRAĞI NASIL OLUR?

Kaktüsün bitkisinin diğer bitkilerden ayıran en mühim özellik suyu kendi gövdesinde depolama donanımıne sahip olmasıdır. Bu yüzden kaktüs bitkilerine torf toprak koyulmaması gerekiyor. Torf topraklar suyu fazla miktarda depolama görevini yapar. Torf toprak kullanılırsa kaktüslerde çürüme meydana gelebilir. bunun yanısıra kaktüs köklerinin rahatça büyümesi ve hareket etmesi için toprağın rahat, sıkışık olmaması gerekir. Kaktüs bitkilerine kullanılması gereken toprak ince kumlu karışım topraktır. Kaktüs sukulent toprağı alırken perlit oranı bol, özel kaktüs kumu almanız tavsiye edilir. Kaktüs toprağında kum, taş parçaları, odun kömürü gibi malzemeler suyun uzun süre tutulmasını önüne geçer. Böylece kaktüs nemli toprakta kalması sağlanır ve çürüme problemi ortadan kalkmış olur.

Ayrıca Bakınız.  Okul çantası ( sırt çantası ) nasıl yıkanır?

KAKTÜS TOPRAĞI NASIL HAZIRLANIR?

Evde kaktüs toprağı karışımı hazırlamak isterseniz aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Malzemeler:

♦ 1 ölçek tınlı toprak
1 ölçek yaprak çürüntüsü
1 ölçek kum
1 ölçek tuğla kırıntısı
1 ölçek odun kömürü

Hazırlanışı:

Evde kaktüs toprağını hazırlamak için ilk olarak malzemeleri hazırlayın. Malzemeleri hazırladıktan sonra derin bir kabın içinde hepsini karıştırın. Güzelce karıştırdığınız toprağı kaktüs saksılarına eşit biçimde yerleştirin. Bitkilerin köklerinin toprağın içinde kalması gerekir. Bitki kökleri dışarda kalırsa kökler kuruyup bitkiye zarar verebilir.

KAKTÜS TOPRAĞI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Yetiştirdiğiniz kaktüslerin en verimli biçimde büyümesini istiyorsanız her sene topraklarını değiştirmeniz tavsiye edilir. Kaktüs toprağını değiştirirken saksının boyutunu da büyüyen bitkinize göre değiştirmeniz tavsiye edilir.

Her sene değişim yaparken bir evvelki saksıdan 2 numara büyük saksı tercih edin. Eğer aynı saksı içinde yeni topraklama işlemini yaparsanız; kaktüs kökleri yeterli biçimde büyüme gerçekleştirmez. Saksının delikli olması bitkinin doğru büyümesi yönünden çok mühimdir. Kaktüs kökleri hava aldıkça daha canlı bir görünüm elde edilir. Saksı değişimindeki amaç; sıkışan toprağı rahatlatmaktır. Bu işlem aracılığıyla bitkinin canlılığı uzun süre korunur. Saksıdan ayırdığınız kaktüsün köklerinde bir çürüme ya da hastalık meydana gelmişse; hasarlı kökleri temizlemeyi unutmayın. Kaktüs toprağı yeni bir saksıya eklendikten sonra kaktüs saksının ortasında doğru bir biçimde konulası gerekiyor. Kök çevresi gevşek biçimde toprakla doldurun ve bastırmayın. Kaktüs topraklarını her sene ilkbahar mevsiminde değiştirin. 15 cm’den ufak bitkilere yarım derinlikteki saksıları kullanmanız önerilir. 15 cm’den büyük bitkiler için geniş saksılar tercih etmeniz gerekir.Cevap bırakın