Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kalın Bağırsak Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Doç. Dr. Deniz Atasoy, kalın bağırsağın iç yüzeyinde görülen kanserlere “kolon kanseri” adı verilirken; kalın bağırsağın son 15-20 cm’lik bölümünde görülen kanserlere “rektum kanseri” adı verildiğini, her iki kanser türüne de genel olarak “kolorektal kanserler” denildiğini sözlerine ekledi Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre kolorektal kanserler ülkemizde en çok görülen ilk 5 kanser türü içinde yer aldığının önemle altını çizdi.

Doç. Dr. Deniz Atasoy, dünya çapında en sık görülen kanserler ve kansere bağlı ölümler içinde üçüncü sırada yer alan kalın bağırsak kanserinin diğer ismiyle kolorektal kanserlerin genel olarak “kolon” ve “rektum” olarak ikiye ayrıldığını sözlerine ekledi Doç. Dr. Atasoy, “Kolorektal kanserler her 20 kişiden birinde görülebilir. Cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde ise tüm kanserler içinde kolon kanseri kadınlarda ikinci, erkeklerde üçüncü sırada bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kolorektal kanserlerin görülme oranı, gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre 4-10 kat daha fazladır. Genetik etkenler, yaşam tarzı, çevresel etkiler, hareketsiz yaşam, işlenmiş gıdaların çokça tüketimi, kırmızı et, alkollü içecek tüketimi ve obezite gibi nedenler kolorektal kanser riskini yükseltmektadır; Lakin kolorektal kanserler erken teşhis ile önlenebilirler. Mayıs 2018’de Amerikan Gastrointestinal ve Endoskopik Cerrahi Derneği (Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeon), 50 yaşından evvel kolon kaderi sıklığının artması sebebiyle rutin kolonoskopi kontrolünü 45 yaşından bu yana önerdiklerini açıkladılar.” dedi ve konu ile ilgili suallerımızı cevapladı.

Kalın bağırsak kanseri (kolon kanseri) hakkında araştırılanler…

Kolon Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak, “Kolon” ve “Rektum” olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Kolon, kalın bağırsağın anüsten evvelki son 12 santimetrelik dışkının depolandığı rektum bölümü haricinde kalan kısmına verilen adıdır. Kolon kanseri, erken evrede teşhis edilirse tamamen tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Erken teşhis edilemediği durumlarda ise yakın lenf bezlerine, mide, dalak gibi komşu organlara ve kan vasıtasıyla da vücuttaki diğer bölgelere yayılabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Düşük Karbonhidrat Diyeti ile 1 Haftada 4 Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri için en temel belirti, dört haftadan daha uzun süren bağırsak alışkanlıklarının, dışkılama rutinlerinin ve dışkı kıvamının değişmesidir. Uzun süren ishal ya da kabızlık, dışkı kıvamının değişmesi, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer bir salgı olması kolon kanserinin belirtileri içinde sayılabilir. İleri evrelerinde karın bölgesinde, şişlik ve ağrı gibi şikâyetler de kendini gösterebilir. Dışkılama yaparken ve genel olarak karında ağrı, kramp, gaz ve zorlanma, kansızlık, açıklanamayan bir biçimde kilo kaybetme, yorgunluk hissi ve karın bölgesinde kitle oluşumu da kolon kanseri ile ilgili belirtiler içinde sayılabilir.

Kolon Kanserinde Risk etkenleri Nelerdir?

Yaş: Kolon kanserine yakalanma olasılığı 50 yaşından bu yana artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kolon kanseri görülenlerin %90’ı 50 yaşının üstündedir.

Genetik etkenler: Ailede kolon kanseri öyküsü olanlarda, genetik yatkınlıktan dolayı kolon kanserine yakalanma riski artabilmektedir. Bu sebeple yaş gözetmeksizin her 10 yılda bir mutlaka kontrol yaptırmaları gerekir.

Polipler: Kalın bağırsağın içini örten tabakanın normal olmayan biçimde büyümesi ve bağırsak kanalına çıkıntı yapması durumu polip olarak adlandırılmaktadır. İyi huylu tümörlerden sayılan polipler, zamanla kansere dönüşebilme riski taşırlar. Bu nedenle poliplerin çıkartılması ve Daha sonra da düzenli biçimde kontrollerin yaptırılması gerekir.

Genetik bozukluklar: HNPCC genindeki değişmeler, kolon kanserine yakalanma riskini yükseltmektadır.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları: Crohn ve ülseratif kolit gibi bağırsak iltihapları şeklinde görülen hastalıklar, kolon kanserleri gelişme riskini yükseltmektadır.

Sağlıksız yaşam biçimi: düşük lif içeren besin tüketimi, yüksek yağ oranı içeren yiyecekler tüketme, sigara ve alkol kullanımı, şeker hastalığı, aşırı şişmanlık ve hareketsiz bir hayat tarzı olan bireylerde kolon kanseri görülme riski fazladır.

Kolon Kanserinde Tanı

Ayrıca Bakınız.  Çocuklarda Deprem Travması

Kolon kanserinde erken teşhis, tedavi edilmesi ve tedavinin başarıya ulaşması açısından çok mühim bir adımdır. Ailesinde kolon kanseri olanların yanı sıra, 50 yaş ve üstündeki her kişi, her sene mutlaka kolonoskopi ile kontrollerini yaptırmalıdır. bunun yanısıra kolon kanseri ile ilgili belirti gösterenlerde kesin tanı için dışkı alınıp incelenir, kolon grafisi ve bilgisayarlı tomografi uygulanır. Endoskopi ile de parça alınıp, patolojik incelemeden geçirilmektedir.

Kolon Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kalın bağırsak kanserinde (kolon kanseri) dört evreleme yapılmaktadır. Çoğunlukla kesin evreleme ameliyat sonrası yapılabilmektedir. Evrelemede kanserin kalın bağırsak duvarına yayılımı, lenf düğümlerine yayılımı; komşu yahut uzak organlara sıçrayıp sıçramaması gibi etkenler göz önüne alınmaktadır.

  1. Evre (in situ): Başlangıç veresidir. Kanser kalın bağırsağın en iç katmanındadır.

  2. Evre: Kalın bağırsak duvarını aşmamış keserlerdir, lenflere sıçrama yoktur.

  3. Evre: Kalın bağırsak duvarını aşmış yahut komşu organlara yapışmıştır ama lenf düğümlerine sıçramamış kanserlerdir. A, B ve C olarak üçe ayrılır.

  4. Evre: Kalın bağırsak duvarını aşmış yahut aşmamış olup lenf bezelerine sıçramış kanserlerdir. A, B ve C olarak üçe ayrılır. A, B ve C aşamaları da kendi aralarında alt gruplara ayrılır.

  5. Evre: Komşu ya da uzak organlara sıçramış kanserlerdir. A, B ve C olarak üçe ayrılır.

Kolon Kanserinde Tedavi metodları Nelerdir?

Kolon kanseri nasıl tedavi edileceğinde kansere dönüşme ihtimali olan polipler, kolonoskopi metodu ile alınıp temizlenir. Eğer kanser ileri bir evreye geçmişse, cerrahi işlem ile tümörün olduğu kısım çıkartılır. Hastalığın yayıldığı durumlarda ise kemoterapi uygulanmaktadır.

Torba (stoma) Ne Zaman ve Neden Açılır?

Kolon kanserlerinin ameliyatlarının çoğunda torba (stoma) açılmaz. Lakin zor geçen ameliyatlardan sonra yahut dikişlerin iyileşmesini riske atmamak için geçici süre ile torba açılabilir. Rektum kanserlerinde durum biraz farklıdır. Rektum kanserlerinin çoğuna artık günümüzde ameliyat evvelsi ışın nasıl tedavi edileceği (radyoterapi) verilmektedir. beraber kemoterapi verilebilir yahut verilmeyebilir. Bu hastaların ameliyatlarından sonra ya da çok aşağı düzeyde dikişleri olan hastalarda bu dikişlerin iyileşmesini riske atmamak için koruyucu amaçla torba açılabilir. Bu torbalar genelde 2 ay sonra ya da kemoterapi bitiminde kapatılmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  İstanbul'da düğünler iptal mi oldu?

Kemoterapi Sırasında Dikiş Tutmaz mı?

Torba kapatma işlemleri genelde kemoterapiden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bu süre kemoterapi ilaçlarının vücudun iyileşme fonksiyonları üstündeki yan etkilerini atmak için lüzumludir.

Kemoterapiye Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Başlanır?

Eğer ameliyat sonrası herhangi bir problem (komplikasyon) ortaya çıkmamış ise ve iyileşme normal seyrinde devam etmekte ise genelde 1 ay içinde kemoterapiye başlanmaktadır.

Kemoterapiden Sonra Ne Zaman Ameliyat Edilebilir?

Genelde iki hafta sonra hastalar ameliyat edilebilir. Stoma kapatılabilir.Cevap bırakın