Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kara Mantar Hastalığı Nedir, Belirtileri, Tedavisi, Bulaşıcı Mı 2021

Kara Mantar Hastalığı Nedir, Belirtileri, Tedavisi, Bulaşıcı Mı?

Kara mantar hastalığı başta Hindistan olmak üzere çok sayıda ülkede görünmeye başlayan viral bir hastalık. Koronavirüs salgınının etkisi halen sürerken ortaya çıkan kara mantar hastalığı etkisi ve sonuçları itibariyle korkutucu bir o kadar da endişe verici bir hal aldı.

Kara Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kara Mantar hastalığı koronavirüs vakalarının Hindistan’da artmasına paralel bir şekilde artış gösterdi. Koronavirüs tedavisinde kullanılan ve bağışıklık sistemini baskılayan steroid türü bazı ilaçların kullanımının yaygınlaşması da kara mantar hastalığının yayılımının artmasına neden olduğu bilim insanlarınca ifade ediliyor.

Kara Mantar Nedir
Kara Mantar Nedir

Kara mantar Mukormikoz hastalarında ortaya çıkan ve belki de en korkutucu olan belirti burun etrafındaki deride siyahlaşma veya renk değişmesi, burunda kanama veya tıkanma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürükle kan gelmesi, gözde şişme veya ağrı, bulanık veya çift görme ve son aşamada da körlük yer alıyor.

Kara mantar Vakalarıyla karşılaşan hekimlerin bir çoğu yukarıda yazılan semptomların yaşanmasına rağmen hastaların ancak görme kaybı yaşamaları sonrasında bir kliniğe başvurduklarını ve bu aşamadan sonra da tedavinin zorlaştığını belirtiyor.

Kara Mantar Belirtileri Nedir
Kara Mantar Belirtileri Nedir

Kara Mantar Hastalığı Tedavisi Nedir?

Kara mantar hastalığının ileri aşamalarında tedavisi zorlu olmakla birlikte her gün uygulanan ve sekiz hafta her gün uygulanması gereken bir ilaç ile tedavi mümkün. Bunun dışında müdahalenin gecikmesi durumunda hastalığın ilerleme durumuna göre bir gözünün yada iki gözünün alınması gerekebiliyor. Kara mantar hastalığının tedavisinde bazı nadir durumlarda ise çene kemiğinin alınması gerekebildiği belirtiliyor.

Ayrıca Bakınız.  C vitamini eksikliğinde ne olur? Ne yemeli?
Kara Mantar Bulaşıcı Mı
Kara Mantar Bulaşıcı Mı

Kara Mantar Haslığı Bulaşıcı Mı?

Kara mantar hastalığı bulaşıcı değildir ve insandan insana bulaşmaz. Bununla birlikte kara mantar hastalığı havadaki veya ortamdaki mantar sporları ile bu küf mantarı yayılabiliyor.

Kara Mantar Hastalığında Ölüm Oranı Riski Nedir?

Kara mantar hastalığının görüldüğü ülkelerde yapılan araştırmalar neticesinde kara mantar hastalığına yakalananların %54’ünün yaşamını kaybettiği kaydediliyor. Bu oranın kişinin biyolojik yeterliğine göre farklılaşabileceği de ifade ediliyor.

Türkiye’de Kara Mantar Hastalığı Var Mı?

Kara mantar hastalığı bu yazının kaleme alındığı 25 Temmuz 2021 tarihi itibariyle Türkiye’de görülmedi.

Kaynak: BBC.com

Kara Mantar Hastalığı Nedir?

Kara mantar hastalığı nedir gelin bir de bir video ile izleyelim.

2021 Gardasil Aşı – HPV Aşı nedir Kimlere Yapılır Ne İşe Yarar Fiyatı Zararlı MıCevap bırakın