Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Karaciğeri temizleyen: Deve dikeni tohumunun faydaları nelerdir? Deve dikeni nasıl tüketilir?

Karaciğeri temizleyen: Deve dikeni tohumunun faydaları nelerdir? Deve dikeni nasıl tüketilir?

Alternatif tıpta karaciğerin dostu olarak geçen deve dikeni, kuvvetli kimyasal maddeler içerir. Vücuttaki hücreleri hızla iyileşmesine katkı sağladığı için cilde de olağanüstü faydaları olduğu tespit edilmiştir. Deve dikeni tohumundan elde edilen yağ da özellikle kulunç gibi ağrıları dindirir. Peki deve dikeni tohumu nedir ve nasıl tüketilir? Deve dikeni tohumunun faydaları nelerdir? Merak edilen suallerin cevabı:

Deve dikeni , taşlık ve kurak alanlarda yetişmeyi sevmesine rağmen sağlık açsından kuvvetli maddeler yönünden zengindir. Özellikle içerdiği süt cilt hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde kullanılır. Hücre yenileme özelliği aracılığıyla cildin deforme olmasını önler. Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde bu özelliği aracılığıyla deve dikenine mübarek deve dikeni sütü derler. Bunun bunun yanında halk içinde eşek dikeni, kansa, boğa diken, meryem ana dikeni gibi isimlerle de adlandırılır. Sap ve taç bölümünden bir araya gelen deve dikeninin açtığı çiçek genelde erguvan rengindedir. Papatya ailesine aittir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Olduğu ortama hoş koku verir. Yıllık bir bitki olan deve dikeni tohumları alternatif tıpta çok fazla doğal ilaç olarak kullanılır. Kullanımı Antik Yunan ve Mısır tarihine kadar uzanır. Afrika anavatanı olarak bilinse de Akdeniz bölgelerindeki ülkelerde çok fazla rastlanır. Yüz senelerdir karaciğeri yenilemede ve temizlemede en etkili besin olarak geçer. Bilimsel adı Silybum marianum olan deve dikeninin faydası yalnız cilde veya karaciğere değil sindirim sistemini gerçekleştirdiğinden kilo vermede ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Panik Atakta Çözüm Yolları

deve dikeni karaciğeri temizlemede etkilidir

DEVE DİKENİ NASIL KULLANILIR?

Aktarlarda basit bir şekilde elde edilebilen tohumları mevcuttur. Tohumlardan yapılan çay aracılığıyla faydasını sağlar. Oldukça yararlı olan bu çay taze tüketilmelidir. Kaynayan bir buçuk su bardağı suya bir tatlı kaşığı deve dikeni atılır. 5 -10 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra aç karna yemeklerden önce tüketilmeli. Günde bir kez tüketilmesi yeterli olacaktır. Dileyen demlenme esnasında taze bir yaprak nane de ekleyebilir. Deve dikeni yağı salatalara konulur. Hem lezzetini hem de faydasını artırarak kilo vermek isteyenler için uygun bir yağdır. Ayrıca deve dikeni tohumu balla karıştırılınca bronşlar ve boğazı temizlemede etkilidir.

deve dikeni tohumu çayı iltihabı atar

DEVE DİKENİ TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Bir uzmana danışarak yapılması tavsiye edilir. Deve dikeni karaciğer yağlanmasını sürekli olarak yaşayanlar için doğal ilaçtır. Çay veya balla karıştırılarak tüketilebilir. Karaciğerin işleyişini artırarak vücuttaki toksinleri atar.

Deve dikeni tohumundan çıkartılan yağ, cildin yüzey tabakasını yeniler. Güçlü bir ağrı kesici etkisi olduğundan bel, boyun, diz, dirsek vebilek gibi alanlara masa yapılarak sürülebilir.

– Hücreleri yenilemede etkili olduğundan kandaki serbest radikalleri temizler. Bunun yanında kanser oluşumunu önüne geçer. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Vücudu virüs ve bakterilere karşı güçlendirerek direnci artırır.

deve dikeni çayı kanı temizler

Deve dikeni tohumundan yapılan çay, kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürerek kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önüne geçer. İyi kolesterol düzeyini yükselterek özellikle dama tıkanıklığına fayda sağlar.

Ayrıca dengeleyerek şekerin artması veya azalmasını önüne geçer. Çayı kan içindeki oksijen düzeyini de sağlayarak sinir hücreleri düzenler. Ruhsal hastalıkların da oluşumunu önler.

Vücut içindeki fazla toksinleri attığından iltihap birikimini de önüne geçer. Kemik ve kasların işleyişini artırır. Asit oranını düşürerek böbrek ve safra kesesinde taş oluşumunu önler.

Ayrıca Bakınız.  Pruzon Pomad ne işe yarar?


Cevap bırakın