Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Karanfilin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Karanfil, Asırlardır yaraların nasıl tedavi edileceğinde kullanıllan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler arasında yer aldı. Bunun yazı sıra günümüzde yemek mekanlarının çıkışında ağız kokusu için ikram edilen karanfilin insan sağlığına binbir faydası vardır. Enfeksiyon azaltıcı ve mikrop öldürücü tesiri olan karanfil hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Karanfilin yararları nelerdir?

Karanfil denilince ilk akla gelen çiçek formudur. Lakin karanfil baharat çeşidi de bulunur. Yüzyıllardır alternatif tıpta tamamen doğal ilaç olarak tercih edilen karanfil baharatı, özellikle ağız ve diş sağlığına olumlu katkı sağlar.Karanfil baharatı “Syzygium aromaticum” ağacından elde edilir. Anavatanı Endonezya’dır. Tarihi kaynaklara göre Çin İmparatorluğunda, İmparator kendisiyle görüşmek için gelen elçilere bu baharattan ikram edermiş. Antik Yunan ve Mezopotamya tarihinde ise karanfil hemen hemen her alanda kullanılırmış. Günümüzde ise restoran çıkışlarında ikram edilen karanfil çubukları ağzı kokusunu gidermek için verilir. Bunun yanısıra sindirimi kolaylaştıran bu mucize Asya ülkelerine özgü baharlardan biridir. İlaç ve kozmetik fabrikalarından ham madde olarak tercih edilen karanfil, 13. yüzyılda tüm dünya çapında yayılmıştı. İçerdiği anti-mutajenik ve anti-mikrobik maddeleri aracılığıyla birçok hastalığa iyi gelir. Aynı zamanda bazı hastalıklarında nasıl tedavi edileceğinde tamamen doğal ilaç olarak kullanılır. Ufak ağaç dalları görünümüne sahip karanfil kullanım alanına göre toz olarak da tüketilir. Bazı uzman kişiler özellikle sindirim problemi yaşayan bireylere karanfil suyunu önerir.

KARANFİLİN YARARLARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Yemeklerden sonra sık sık sindirim problemi yaşan bireyler karanfil suyunu tüketerek bu şikayetlerini azaltabilir. İçerdiği antimikrobik madde aracılığıyla ağızdan başlayıp bağırsaklara kadar tüm sindirim sisteminde yer alan zararlı bakterileri idrar yolu ile atmaya yararlı olur.

Karaciğer vücutta yağ ve toksin depolanmasına izin vermeyen nemli bir organdır. Lakin değişik nedenlerden dolayı deforme olan karaciğere destek amaçlı karanfil suyu tüketilebilir Karanfil fazla yağlanmayı ve toksinlenmeyi atmada karaciğere büyük fayda sağlar. Aynı zamanda cildin yenilenmesi hakkında da mühim bir baharattır.

Ayrıca Bakınız.  İlişkide Sevgiyi Hissettirme Yolları

Hidro-alkollü ekstraktları, öjenol ve flavonlar, izoflavonlar ve flavonoidler gibi maddeler içeren karanfil kemik sağlığına birebir etki sağlar. Özellikle bu maddeler ileri yaşlarda yaşanma sıklığı yükselen kemik erimesini önüne geçer. Kemiklerin içerdiği kalsiyum ve potasyumu depolayarak daha güçlü olmasını destekler.

Güçlü bir antioksidan olduğundan bağışıklığa da olumlu etkileri vardır. Beyaz kan hücrelerini de artırarak hastalıklara karşı vücudu adeta bir koruma kalkanı haline getirir. Beyaz kan hücrelerinin artması aynı zamanda kansızlığın azalmasını da sağlar.

Yapılan bir deneyde karanfilin içerdiği anti-inflamatuar maddesinin ağrıyı saniyeler içerisinde azaltığı tespit edilmiştir. Bitkisel uzman kişiler özellikle baş ağrısı ya da üst solunum yolları hastalıklara bağlı gelişen ağrılarda karanfil suyunu tavsiye eder. Karanfil suda kaynadığı sırada çıkan buharda 10 dakika bekleyerek baş ağrısını azaltabilirsiniz. Bunun yanısıra diş eti ve aft gibi hastalıklarında yol açtığu ağrıyı dakikalar içerisinde azaltır. Karanfil suyu ile düzenli gargara yaparak hem bu hastalıkları önlemiş olursunuz hem de bu hastalıkların etkenlerini azaltmış olursunuz.

Yapılan diğer bir araştırmada karanfilin akciğer kanserinin ilk evresinde oldukça tesiri olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kandaki şeker dengesini koruyan karanfil şeker hastalarına da faydası vardır.

Karanfil suyu saça ya da cilde direk olarak uygulandığında buralarda yaşanan deformasyonları azaltır. Yıpranmış, dökülen ve kepeklenmiş saçlara uygulandığında daha canlı ve gözalıcı bir etki sağlar. Cildin yenilenmesini destekleyerek kırışmasını ve yaşlanmasını önüne geçer.

DÜZENLİ KARANFİL SUYU TÜKETİRSENİZ…

KARANFİLİN ZARARI VAR MIDIR?

Çok güçlü maddeler içerdiğinden alternatif tıpta sıklıkla kullanılır. Herhangi kesin bir yan tesiri yoktu. Lakin her besin gibi karanfilde dozunda tüketilmeli. Aynı zamanda tomurcuk halinde olan karanfil baharatı herhangi bir ters etki sağlamazken yağı alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden yüksek dozda tüketilmesi uygun değildir. Hamile ve çocuklar için mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Çölyak hastalığı ve belirtileri


Cevap bırakın