Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Karantina Sırasında Formda Kalmanın En Etkili 10 Yolu

Karantina Sırasında Formda Kalmanın En Etkili 10 Yolu

Koronavirüs salgını halen tüm dünyayı etkisi altında tutuyor. Türkiye’de de görülmeye başlandığı Mart 2020’den bugüne salgınla mücadelede çok sayıda yöntem uygulandı. Bunlardan en önemlisi ise sokağa çıkma yasağı ile birlikte koronavirüs pozitif olan kişilerin karantina altına alınması. Bu süreçte birçok kişi evinde kalmayı tercih ediyor ve eski alışkanlıklarından da vazgeçiyor. Doğal olarak bu karar da kişilerin normal yaşantıdaki fit ve sağlıklı görünümden çok uzak bir görüntüye dönüşmesine neden olabiliyor. Bu yazımızda sizlerle Karantina sürecinde formda kalmanın en etkili 10 yolundan bahsedeceğiz.

Karantina altında kalmanın en önemli nedeni başta en yakınımızda ki sevdiklerimiz olmak üzere diğer tüm ünsanları son derece bulaşıcı olan virüsü bulaştırmamak. Koronavirüs etkisi itibariyle ne yazık ki birçok kişinin ölümüne de neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle koronavirüs pozitifken karantina altında kalmak bulaşın önüne geçmek için çok önemli.

Sosyal temastan kaçınmak, solunum yolu hastalıklarını önlemenin etkili bir yoludur. COVID-19 da bu önlemle en etkili şekilde kontrol altına alınabilir. Ancak uzun vadede, sosyal etkileşimlerin sınırlı olması can psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Karantina Sırasında Formda Kalmanın En Etkili 10 Yolu
Karantina Sırasında Formda Kalmanın En Etkili 10 Yolu

1. Kendinize Fitness Hedefleri Belirleyin

Spor salonuna veya yoga stüdyosuna gidemeseniz bile, evde formda ve sağlıklı kalmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Gerçek şu ki, hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için çok sayıda fitness veya egzersiz uygulaması var.

Ayrıca Bakınız.  Bel Ağrısının En Büyük Nedeni

2. Karantina Dönemlerinizde Evcil Hayvan Sahiplenebilirsiniz

Kendini izole etmek çok yalnız ve tecrit edicidir. Karantinadayken, şirket sahibi olmak daha iyidir. Belki de evcil hayvan olarak bir köpek veya kedi almayı düşünmelisiniz? Bu zorlu zamanlarda, barınaklarda da personel yetersiz olabilir, bu nedenle hayvanların bir yuva bulması için mükemmel bir zaman.

3. Home Ofis Çalışma Biçimini Benimseyin

Koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla işvereniniz sizi ve diğer çalışanları evden çalışmaya yönlendirmiş olabilir. İlk kez alıcılar süreci zor bulabilir. Ancak bizimle emin ellerdesiniz. Evden çalışın ve odaklanmış ve üretken kalmak için bu yönergeleri izleyin.

4. Karantinayken Kendinize Yemek Sipariş Ederek Ödüllendirin

Karantina altında kaldığınız yer için yemek siparişi verebilirsiniz.

5. Meditasyon Yapın

Aniden, düşünme veya kafa temizleme zamanı kendini gösteriyor gibi görünüyor. Bunu başarmanın, uykusuzluk, stres, öfke ve kaygı gibi belirli sorunları ele almak için rehberli meditasyonları kullanmaktan daha iyi bir yolu olabilir. Bu amaçla Headspace, Insight Timer ve Calm dahil birçok uygulama mevcuttur.

Karantina Altında Dijital Platformlara Üye Olunuz
Karantina Altında Dijital Platformlara Üye Olunuz

6. Netflix Başta Olmak Üzere Dijital Platformlara Üye Olabilirsiniz

Haftalardır özlemini çektiğiniz dizileri Netflix’te izleyebilirsiniz.  Deneyin You, Sex Education, Stranger Things, Altered Carbon ve Narcos Mexico, diğerleri arasında.

7. Okumaya Başlayın

İnternet, kütüphaneler ve kitapçılar kapalı olsa bile birçok ücretsiz okuma seçeneği sunar. Sizi ilgilendiren şeyleri keşfetmek için koleksiyonlarını keşfedin.

8. Çevrimiçi Araçlar ile Sosyalleşin

Kendinizi karantinaya aldığınızda dış dünyadan izole kalmanıza gerek yok. İnsanlarla fiziksel olarak bağlantı kuramamanıza rağmen, hepimizin nispeten hızlı bir şekilde internete bağlı olduğu bir çağda yaşama ayrıcalığına sahibiz, bu sayede evdeki arkadaşlarımızla benzer faaliyetlerde bulunabiliyoruz.

Akıl sağlığınız sosyalleşmeye bağlıdır ve Google Hangouts ve Zoom gibi hizmetler arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde kalmanızı kolaylaştırır.

Ayrıca Bakınız.  Kolesterol yüksekliği nedir? Belirtileri nelerdir?

9. Kendin Yap Projenizi Geliştirebilirsiniz

Kendin Yap projesine katılarak ellerinizi ve zihninizi meşgul edin. YouTube’da yastık yapmaktan RC uçak inşa etmeye ve Goldbud’ları kontrol etmeye kadar hemen hemen her şey için eğitimler bulabilirsiniz.

10. Derin Bir Nefes Almak İçin Fırsatlar Yaratın

Tamamen izole değilseniz, yine de dışarıdaki bazı parklarda ve kamusal alanlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Bütün gün evde oturmak sağlıklı görünmüyor. Ancak, diğerlerinden güvenli bir mesafede durduğunuzdan emin olun.

Karantina Altında Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler

Koronavirüs karantinasından belki de en çok etkilenenlerimiz ise çocuklarımız. Çocuklar kapalı ortamlarda kalmanın verdiği sıkılma hali ile çok zor zamanlar geçiriyorlar. Bu nedenle çocuklarımızın karantina günlerinde eğlenebilecekleri ve sizinle birlikte iyi vakit geçirmelerini sağlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynakça

Boyraz, M. (2021). Koronavirüs (Covid-19) Eğitime Hiç mi Olumlu Katkı Sağlamadı? Turizm Eğitimi Veren Kurumların Çevrimiçi Etkinlik Performansı . Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dergisi , 24 (1) , 20-45 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/ahbvtfd/issue/62932/852477Cevap bırakın