Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Karçal Dağı nerede? Nasıl gidilir?

Karadeniz’in ikinci Sümela’sı olarak da anılan Karçal Dağı, restore edilmek isteniyor. Kış aylarının tüm tamamen doğal güzelliklerini ortaya …

Karçal Dağı nerede? Nasıl gidilir?

Karadeniz’in ikinci Sümela’sı olarak da anılan Karçal Dağı, restore edilmek isteniyor. Kış aylarının tüm tamamen doğal güzelliklerini ortaya çıkaran Karçal Dağı, bu kararın sonrasında yerli turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Peki Karçal Dağı nerededir? Karçal Dağı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Karadeniz’in Artvin ilinde yer alan ve bu bölgenin 2 büyük dağından kabul edilen Karçal Dağı, 3 bin 428’lik rakımı ve hemen eteklerinde yer alan 11 asırlık kilisesi ile büyük gözleri üstüne topluyor. Yazılmış tarih kitaplarında ‘Nukha Sakdari’ ismiyle geçen lakin bölgede yaşayanlar tarafından ‘Kilayet Manastırı’ olarak anılan kilise, konum itibariyle dik yamaçların üstünde bulunmaktadır. Yapının, bu bölgeden dini faaliyetlerde bulunmuş olan rahip Grigor Kanzda tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Buraya ulaşabilmek için tehlikeli bir yol yürünmesi gerekiyor. Burada bunun yanısıra ufak bir şapel ve gözetleme kuleleri bulunuyor. Duvarları halen ayakta olan bu yapının yakınında yer altı mağaraları ve soğuk hava depoları da bulunuyor.

KARÇAL DAĞLARI HAKKINDA

. Türkiye ve Gürcistan içerisinde bulunan bu dağ, geniş bir bitki değişikliğine sahiptir. Buzul ve buzul gölleri çevresinde bulunmaktadır. Yerli turist burada trekking sporu yapabilir.

– Ekosistem değişikliği yüksek olan bu yerde, ekosistem değişikliği ve zengin yaban hayatı mevcuttur. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve IUCN (Dünya Doğayı Koruma Birliği) tarafından, dünya üstündeki ‘200 Ekolojik Bölge’den birisi olarak kabul edilen ‘Kafkasya ve Kuzey Anadolu Ilıman Kuşak Ormanları’ içerisinde bulunmaktadır.

– Dağın yer aldığı bölge, Orta Asya ve Avrupa içerisindeki en geniş boyuttaki tamamen doğal yaşlı orman ekosistemine sahip bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  En iyi çamaşır makinesi modelleri tavsiyesi 2020

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ