Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kayıp Gülsüm ninenin damadı ve kızları cinayetten yargılanacak

Antalya’ya bağlı Manavgat ilçesinde 22 Haziran 2016 yılında evden ayrılıp bir daha geri gelmeyen 92 yaşındaki Gülsüm Çınar‘ın damadı M.A. kızları A.A. ve N.Ç. hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan dava süreci başlatıldı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli M.A.’nın müebbet, A.A. ve N.Ç.’nin de ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

4 YIL ÖNCE KAYBOLDU

Manavgat’ın kainatseki Mahallesi’nde yaşayan 92 yaşındaki Gülsüm Çınar, 2016 Haziran ayında beraber yaşadığı kızı A.A.’nın evinden kendi evine gitmek üzere ayrıldı. Akşam saat 19.00’a kadar gelmemesi üzerine çocukları ve torunları tarafından aranılan Gülsüm Çınar için jandarmaya kayıp başvurusunda bulunuldu. Çınar’ın en son kaldığı ev olmak üzere Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı, AFAD, AKUT, Antalya Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, İHH ve diğer ekipler ile iz takip köpeklerinin de aralarında yer aldığı 70 kişilik geniş katılımlı arama çalışması başlatıldı. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterin de havadan destek verdiği ve Gülsüm Çınar’ın evi merkez alınarak yapılan aramalarda, ormanlık alanın içi, suyolları, dere yatakları, kuyular, tarla ve bahçeler didik didik arandı. personellerin 5 gün süresince gerçekleştirdiği aramalardan herhangi bir sonuç elde edilemedi. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016 senesinde yapılan araştırma neticesinde Gülsüm Çınar’ın kaçırıldığına dair delil bulunamaması üzerine kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

BÜTÜN YAKINLARININ CEP mobil cihazlarI DİNLEMEYE ALINDI

Gülsüm Çınar’dan herhangi bir biçimde haber alınamaması ve geçen süre zarfında yakınlarının ihbar ve şikayetlerini değerlendiren Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya başlanıldı. Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan özel ekip tarafından gerçekleştirilen çalışma içerisinde Gülsüm Çınar’ın çocukları, torunları, akrabaları, kainatseki Mahallesi’nde yaşayanlar, yakınlarının o dönem uğraştığı iş yerlerinde yeralan iş dostları olmak üzere onlarca kişinin ifadesine başvuruldu. Gülsüm Çınar’ın bütün yakınlarının cep mobil cihazlarını dinlemeye alan jandarma personelleri bunun yanısıra geriye doğru telefon kayıtları (HTS) incelemesi de yaptı.

Ayrıca Bakınız.  Nasrettin Hoca'nın komik fıkraları

DAMADI VE KIZLARI HAKKINDA DAVA AÇILDI

Jandarma tarafından olayla ilgili olarak yapılan araştırma ve çalışma neticesinde Gülsüm Çınar’ın damadı M.A. kızları A.A. ve N.Ç. gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler ‘adli kontrol’ şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından M.A. hakkında ‘kasten öldürme’, A.A. ve N.Ç. hakkında da ‘üstsoydan yakın akrabayı kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmaları talebiyle iddianame hazırlanarak, şüphelilerin cezalandırılması talebiyle dava açıldı.

DAMAT “İŞTEYİM” DİYE YALAN SÖYLEMİŞ

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli M.A.’nın olay sırasında tüm gün iş yerinde olduğunu belirttiği Lakin saat 13.30 ile 17.00 içinde iş yerinde bulunmadığı, temizlik işleri müdüründen saat 12.30 saatlerinde ‘kayınvalidesinin kaybolduğu’ gerekçesiyle izin aldığı, şüphelinin aynı iş yerinde çalışan dostu B. A.’dan kendisi için iş yerinde olduğu şeklinde yalancı şahitlik yapmasını istediğini, diğer iş dostlarının da iş yerinde olmadığını belirttikleri ileri sürüldü.

KIZI EV HİSSESİ KARŞILIĞINDA BAKIYORDU

Gülsüm Çınar’ın kendisine ait evin yarı hissesini bakımını yapmak şartıyla kızı şüpheli A. A.’ya 2010 senesinde noter kanalıyla devrettiği belirtilen iddianamede, A.A.’nın, Gülsüm Çınar’a bakmaktan bıktığı ve ‘ikimizde ölelim, kurtulalım’ diye belirttiği yer aldı.

TELEFON TRAFİĞİ ORTAYA ÇIKTI

bunun yanısıra olay günü kayıp Gülsüm Çınar’ı en son gören kişi olduğu ve kaybolduğu yer olan evin anahtarının ilk evvel bulunamadığı ardından A.A. tarafından yer aldığı iddia edildi. Olayın olduğu 3 gün içerisinde ise şüpheli M. A.’nın 34 kez A.A.’yı, 29 kez de N.Ç.’yi, şüpheli A.A.’nın 16 kez M.A.’yı, 18 kez de N.Ç.’yi aradığı, şüpheli N.Ç.’nin de 2 kez M.A.’yı, 12 kez de A.A.’yı aradığının tespit edildiği açıklandı.

YALANCI ŞAHİTLİĞE ZORLAMIŞ

İDDİALARI REDDETTİLER

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüphelilerin iddiaları reddettiği belirtilirken, olayın bir bütün olarak değerlendirildiğinde, şüphelilerin eylem birliği yaparak Gülsüm Çınar’ı kasten öldürdükleri, bu nedenle şüpheli M.A.’nın ömür boyu, A.A. ve N.Ç.’nin de ayrı ayrı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Olaya ilişkin davanın görülmesine Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacak.

Ayrıca Bakınız.  Yazılım Kodlama Nasıl Öğrenilir - Herkes Yazılımcı Olabilir Mi 2021-2022

Kaynak: İHACevap bırakın