Kaz etinin faydaları ve zararları nelerdir?

0

Yüksek proteine sahip kaz, etinin ve yağının insan sağlığına inanılmaz yararları vardır. B12 eksikliğinden günlük protein ihtiyacına kadar …

Yüksek proteine sahip kaz, etinin ve yağının insan sağlığına inanılmaz yararları vardır. B12 eksikliğinden günlük protein ihtiyacına kadar karşılayan kaz eti, yaşlanmayı geciktirir. Saç dökülmesi içinde olmazsa olmaz gıdaların arasında yer alır. Yağı çıkartılıp eklem ağrılarında kullanılır. Peki Kaz etinin yararları nelerdir? Kaz yağı ne işe yarar ve faydası var mıdır?

Ördek ailesine ait olan kaz, ördeğe oranla daha iridir. Erkek ve dişisi de aynı büyüklük ve genişliktedir. Ördek ailesine ait olmasına karşın onlar gibi beslenmezler. Doğu Anadolu Bölgesinde yaygındır. Soğuk havaları seven bu hayvanların etini de lezzetli yapan iklim koşullarına göre vücutlarında biriktirdikleri faydalı yağdır. Otla beslenen kazlardan bazıları yumuşak böcek, solucan gibi hayvanları da tüketir. Gagaları bir hayli güçlüdür. Bu da düşmanlarına karşı kullandıkları ilk silahtır. İkincisi ise kanatlarıdır. Sinirli anlarında boyunlarındaki tüyler kabartır ve korna sesine benzer sesler çıkartır. Genel olarak göl kenarlarında yuva yaparak burada yumurtlayan kazlar, iki ay sonra yavruları yumurtadan çıkar. Yüksek oranda protein içerdiklerinden 50 gramı bile vücudu güçlendirir. Yağ oranı fazladır. Lakin yağı bir hayli faydalıdır. Yörede pişirildiğinde ek yağ kullanılmaz. Kaz etinin lezzeti kendi yağında pişmesindedir. Vücudun ihtiyacı olan A vitaminini tek başına karşılayan güçlü bir ettir.

KAZ ETİNİN YARARLARI NELERDİR?

Vücudun deforme olmuş hücrelerini iyileştirir. Yeni hücre dokularını artırarak genç hücre sayısını çoğaltır. Bunun yanısıra içerdiği protein vücuttaki oksijen miktarını dengeler.

Doymamış yağ yönünden zengin olan kaz eti kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. İstediğimiz düzeye gelen kolesterol damar ve kalp hastalıklarının yaşanmasını önüne geçer.

İçerdiği e vitamini, selenyum ve çinko cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Vücut içi organların performansı için B vitamini kompleksine ihtiyaç vardır. Kaz eti B vitaminleri yönünden bir hayli zengindir.

Ayrıca Bakınız.  Mafia: Trilogy Oyunu Geri Dönüyor!

Kalsiyum deposu olduğundan kemik ve diş sağlığını güçlendirir.

KAZ YAĞI NE İŞE YARAR VE FAYDASI VAR MIDIR?

Kazların etek ve boyun kısımlarında bulunur. İçerisinde A, D, E ve K vitaminleri vardır. Aynı zamanda esansiyel yağ asitleri yönünden da bir hayli zengindir. Bu yağ asidi vücuttaki vitamin değerlerini hem korur hem de rakamlarını artırır. Doymuş yağ oranı az olan kaz yağı bundan dolayı birçok faydası vardır. Kars yöresinde sıklıkla tüketilen bu hayvanın yağlarından yararlanmak için kar sonrası tüketilir. Bunun nedeni olarak ise kar sırasında yağ oranlarının artar ve böylece daha lezzetli olur.

Bağışıklığı güçlendiren esansiyel madde aracılığıyla kış mevsiminde tüketilerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

Doymamış yağ asidi içermediğinden kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığını korur.

Büyümeyi olumlu etkileyen kaz yağını uzman kişilera hamile bayanların ve çocukların tüketmesini öneriyor. kemik gelişimine katkı sağlayarak ileri yaşlarda yaşanan kemik sorunlarının yanı sıra yaşanan kemik kırılması ya da incinmesi sırasında tedaviyi hızlandırır.

Tam bir enerji kaynağı olan kaz yağı stres ve depresyon gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını azaltır. Aynı zamanda kalori yönünden az olduğundan diyetisyenlerin önerdiği yağlar arasında yer alır.

Solunum yolu hastalıkları sırasında ayak tabanına ince bir tabaka halinde kaz yağı sürüldüğünde hem yaşanan öksürüğü hem de hastalığın şiddetini azaltır. Bu yöntem eski çağlarda sıklıkla kullanılırmış.

Topuk çatlağı ya da soğuktan dolayı çatlayan vücut bölgelerine sürüldüğünde buradaki cilt tabakasını yeniler. Ölü hücrelerin yok olmasını sağlar.

Antioksidan yönünden güçlü olan soğan ile kaz yağı karıştırılıp hazırlanan kürü boğaz ve göğüs kısmına sürünüz. Üzerine de ısıttığınız bir havluyu seriniz. Bu yöntem göğüsteki tüm iltihabı balgam olarak vücuttan atmanıza yol gösterecektır.

Ayrıca Bakınız.  Salda Gölü nerede? Salda Gölüne nasıl gidilir?

Bu yağı tüm yemeklerinizde faydalanabilirsiniz. Yüksek ısıda ay çiçek yağı gibi yanmaz sağlığa bir hayli fayda sağlar.

uzman kişiler günlük bu yağı erkeklerin 100 gram bayanların ise 76 gram tüketmelerini öneriyor.

Kaz etinin faydaları ve Zararları

Kaz etinin fiyatı

Kaz yağı faydaları

Kaz eti Fiyatları 2020

Ördek etinin faydaları

Kaz yağı nasıl hazırlanır

Organik kaz yağı

Kaz yağı Sipariş

Cevap bırakın