Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kazayağı Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Eski çağlarda toplanıp yaprakları kurutulduktan sonra çay olarak tüketilen ya da kaynatılıp yemek yapılan kazayağı otunun inanılmaz yararları vardır. Yoğurtla birlikte tüketilmesi önerilir. Peki kazayağı otunun yararları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Bağırsakları temizlemede tesirli olan kazayağı otu hakkında bilmeniz gerekenleri inceledik. Haberin detayında kazayağı otuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kazyak, gazyak ve deli maydanoz olarak da anılan Kazayağı maydanozgillere ait bir ot türüdür. Yeşil, kahverengi ve kırmızı renklerinde görülür. Otun yaprak kısımları uçucu yağ yönünden zengindir. Ege yöresinde hemen hemen her yerde kendiliğinden yetişen kazayağı otu, görüntü olarak maydanoza benzer. Lakin maydanozun ucu gibi tam yapraklı değil daha kesik kesiktir. Çiğ olarak tüketilebilen tat olarak kazayağı otu acı ve farklı bir aromaya sahiptir. özellikle zeytinyağı ile harmanlanıp baharatlanıp üzerine yumurta kırılarak tüketilir. Ya sa börek içi olarak hazırlanır öyle yenir. Bulgur ya da pirince konularak yemek yapılır. Diyetisyenler haşlanıp üzerine yoğurtlu sarımsak dökülerek ara öğünde olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bazı yörelerde ise turşusu yapılır. Kışın yetişmeye başlayıp Mayıs ayına kadar yer alan kazayağı otu insan sağlığına birçok fayda sağlar.

KAZAYAĞI OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Antiseptik ve fosfor yönünden zengin olan kazayağı mide sağlığını korur. Özellikle mide duvarındaki hücreleri koruyarak kramp ve kasılmaları önüne geçer. Kusma rahatsızlığı her ne kadar basitmiş gibi gözükse de Aslını söylemek gerekirse sık sık kusma yemek borusu kanserine bile neden olur. Kazayağı otu midedeki hücreleri yenileyerek kusmaya neden olacak komplikasyonları azaltır.

Kaynatılıp yoğurtla birlikte bitirildiğinde uzun süre tokluk hissi verir. Bu donanımı aracılığıyla kilo vermede yardımcı besinlerden biridir. Vücudun enerji oranını yükselterek de gün içerisinde yorgunluk ve stres gibi durumların yaşanmasını önüne geçer.

Ayrıca Bakınız.  Sanal Anjiyo Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Yapılır? Güvenli Mi? Riski Var Mı?

Mide sağlığının yanı sıra tüm sindirim sistemine iyi gelir. Özellikle bağırsak florasını dengeleyerek kabızlığın yaşanmasını önüne geçer. aynı zamanda gaz sıkışması gibi yaşam kalitesini ters etkileyen rahatsızlıkları da azaltır.

Antibakteriyel donanımı aracılığıyla vücuda giren bakterilerin tesirini azaltır. İdrar yolu ile atmaya yararlı olur. Bağışıklığı güçlendiren kazayağı hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Eski kişiler özellikle Kış mevsiminde sıklıkla bu ottan yapılan yemekleri bol bol tüketirlermiş. aynı zamanda kemik ve kasları güçlendirir.

Kaynatıldığında ortaya çıkan suyu ile cildinizi temizleyebilirsiniz. İçerdiği asidik özellik aracılığıyla cilt yüzeyindeki gözenekleri kirden arındırır ve sıkılaşmasını sağlar. Selilüt ya da çatlağın olduğu alanlarda da oldukça tesirlidir. Eski zamanlarda kazayağı otunun suyu ile askerlerin yaraları temizlenirmiş.

Saç derisini de sakinleştirerek kepek oluşumunu önüne geçer. Saçların daha gözalıcı ve canlı olmasını destekler.

Bağırsaklarda ortaya çıkan kurt ve tenya gibi vücudu ters etkileyen bakterileri yok eder.Cevap bırakın