Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kefir Nedir? Faydaları nelerdir?

Sütten elde edilen kefir, kemik sağlığından bağırsaklara kadar insan vücudunun birçok bölgesine fayda sağlar. Yüzyıllardır tüketilen kefir aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücut direncini artıran gıdaların başında gelir. Sıhhatli bir hayatın sırrı olarak kabul edilen kefir hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Kefirin yararları nelerdir? Kefir suyu içmek ne işe yarar?

Yüzyıllar evvel Kafkas ülkelerinde keşfedilen kefir, süt asidi ve alkol fermantasyonu karışımı ile elde edilen yoğurt kıvamından biraz katı olan bir yiyecektir. İçerdiği mayalar canlı hücrelerdir ve gün gün çoğalırlar. Bu hücreler yararlı hücrelerdir. Sütü fermantasyonu sonucu oluşan kefirin yapımında inek, koyun, keçi ve manda gibi hayvanlardan elde edilen sütle yapılır. İçerisinde, su, süt asidi, etil alkol, süt şekeri, kazein, mineraller, albümin ve yağ bulunmaktadır. Özellikle uykusuzluk ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklara fayda sağlamanın yanı sıra, diş ve diş etlerine, astım, egzama gibi hastalıklara iyi gelir. Avrupa ve Amerika’da üretimi olduğu kadar tüketimi de fazla olan bu besin birçok ünlü sporcu ve sanatçının da güzellik ve gençlik iksiridir. Vücudu adeta yenileyen kefir fazla bitirildiğinde de sağlık sorunlarına enden olabilir. Bundan dolayı uzman kişiler azar azar tüketilmesini tavsiye eder. Aksi halde günlük bir bardaktan fazla kefir ishal ve sıvı kaybına neden olur.

KEFİR SUYU İÇMEK NE İŞE YARAR?

Diyetisyen uzman kişilerı genel olarak birden zayıflamak isteyen hastalarına önerirler. İçerisindeki zengin mineral ve vitamin aracılığıyla uzun süre tok kalmayı sağlar. Bunun yanısıra vücudun gün içerisindeki şekeri de kontrol ederek enerjisini yüksek tutar. Bunun yanısıra vücut hücrelerini yenileyerek hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. Tibetliler her gün bir bardak kefir suyu içtiklerinden dolayı yüz yaşına kadar hastalık geçirmeden yaşadıklarına tarihi sayfalarda yaşandı. Kefir aracılığıyla Tibet askerlerinin güçlü ve kaslı oldukları biliniyor. Günümüzde de spor yapan bireylere öneren uzman kişiler bunun yanısıra hamile, çocuk ve yaşlıların bol bol tüketmesini vurguluyor. Sinir hücrelerini yenileyerek beyin sağlığına katkıda yer alan kefir, unutkanlık ve kemik erimesinin de önüne engel olur.

Ayrıca Bakınız.  Griple Koronavirüs Semptomları Belirtileri Arasındaki Farklar Neler 2021 - 2022

KEFİRİN YARARLARI NELERDİR?

Vücuttaki serbest radikal gezen hücrelerin çoğalmasını önüne engel olur. Bağışıklığı güçlendirir.

Vücudun sıvı oranını artırarak böbrek üstü bezlerin çalışmasını sağlayarak taş ve kum oluşumunu önüne geçer.

Kötü kolesterol seviyesini düşürür.

Besinler ve çevresel etkenler sebebiyle vücudun maruz kaldığı metal, tuz ve alkolik maddeleri atar.

Cilt hastalıklarından en çok görülen egzama ve sedefi önüne engel olur. Olan hastalıkların ise çoğalmasının önüne engel olur.

Vücudun çalışma özelliğini artırarak sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Midenin asit seviyesi dengeler. Ülser ve reflü gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önüne engel olur.

Kan basıncını dengelediğinden yüksek tansiyona zemin hazırlayan durumların yaşanmamasını sağlar.

Damarların temizlenmesini sağlar. Damar duvarlarının sertleşmesinin önüne engel olur.

Vücudun ihtiyacı olan günlük enerjinin yüzde 60’ını karşılar.

Karaciğerin yağlanmasını önüne geçer.

Kanser hücrelerini yok eder. Olan hücrelerin büyümesini önüne engel olur.

Yağ bağlamış bölgelerde yağ yakımını artırır. Kilo almanın önüne engel olur.

Bağırsakları temizler ishal ve kabız gibi sindirim sorunlarının yaşanmamasını sağlar.

Sindirim hücreleri yenilediğinden ruhsal hastalıkların yaşanma riskini azaltır.

Uykusuzluk gibi hemen hemen herkesin sorunu olan rahatsızlığa tamamen doğal ilaçtır.

Ağız ve diş sağlığında da etkilidir. Enfeksiyonlu hücreleri azaltarak çürüme ve ağzı kokusunun önüne engel olur.

Vücudun en çok ihtiyacı olan B kompleksini karşılar.

Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve proteinin yüzde 70’ini karşılar.

KEFİR NASIL YAPILIR?

Pastörize edilmiş 1 litre süt

40 gram kefir mayası

Süt iyice kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Üstünde oluşan kaymak alınır. Sütün soğuması 20 derece olunca içerisine kefir eklenir. Kavanozların ağzı hava alacak lakin toz almayacak biçimde üzerine ve etrafına bir bez sarılıp 20 derece sıcaklıkta olacak bir yere konulur. Bir gün sonra süt pıhtılaşması kefirin tutmasına işarettir. Bir gecede buzdolabında bekletildikten sonra tüketilebilir.

Ayrıca Bakınız.  Vajinismus nedir?Cevap bırakın