Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kepçe kulak neden olur? Ameliyat Süreci nasıldır?

Ülkemizde ve tüm dünya çapında yaygın bir şekilde görülen kepçe kulak vücudun genel işleyişinde bir tesiri olmayan, bu nedenle tam anlamıyla bir hastalık olarak nitelendirilemeyen estetik açıdan bireyleri bi hayli fazla rahatsız etmesi sebebiyle ameliyatla ortadan kaldırılıyor. Peki kepçe kulak neden olur? Kepçe kulak cerrahi operasyonu (Otoplasti) nasıl yapılır? tüm sorularınızın cevabı bugünkü makalemizde.

Kulaklarda estetik endişeyı bozan unsur biçim bozukluğu yani kepçe kulaktır. Bazı bireylerin kulak kıkırdağı zayıf olur bu yüzden kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne yada yana doğru kıvrılmasına neden olur. Bu duruma da kepçe kulak adı verilir. Kepçe kulak problemi genellikle genetik yani aileden gelen bir biçim bozukluğudur. Kepçe kulak, çocuklarda 6 yaşından bu yana gözle görülebilir bir duruma gelir. Özellikle okul çağındaki çocuklar için kepçe kulak problemi arkadaş etrafında ve yeni gireceği mekanlarda sıkıntı yaratabilir. Kepçe kulaklar kadınlar tarafından saçlarıyla gizlendiği için çok büyük bir sorun teşkil etmez lakin erkekler için durum kadınlarda olduğu gibi kolay değildir. Özellikle ilkokul çağından ergenlik dönemine kadar erkeklerde kepçe kulak sorunu derin psikolojik yaralar açabilir. Kepçe kulaklar okulda alay konusu olabileceği gibi büyüme çağında olan çocuklar için hassas bir noktadır.

KEPÇE KULAK CERRAHİ OPERASYONU KİMLERE YAPILIR?

Kulağı normalden büyük olan bireylere;

Kulağında öne doğru eğiklik olan, anatomik olarak ve görünüş olarak farklı gözüken bireylere yapılabilir.

Kepçe kulakta esas problem birinin bu anatomik farklılığı kabullenememesi yahut okullarda yaşıtları tarafından alay konusu olmalarıdır (sosyal kabulsüzlük). Bundan Dolayı bu bozukluğun düzeltilmesini isteyen yetişkinler ve 6-7 yaşından bu yana çocuklar ameliyat olabilirler. Kız çocukları saçları ile kulaklarını gizlemeye çalışırken erkek çocuklarda daha erken yaşlarda ameliyata başvurulduğu görülmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Bebeklerde oturuş bozukluğu! W oturuşu düzeltme

KEPÇE KULAK CERRAHİ OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Kulak estetiği cerrahi operasyonu için tercih edilen birden çok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Tercih edilen teknikler farklı olsa da burada başarıyı etkileyen en mühim unsur hekimin tecrübesi ve hastanın kulaktaki deformasyon derecesidir. Cerrahın tercihine göre kesi yeri değişiklik göstermektedir. Bazı zaman kulağın tam arkasından kesi yapılır, bazı zaman ise kulak önü tercih edilir. Kulağın ön tarafında yapılan kesi ile ameliyat daha kolay gerçekleşir lakin kulak arkasında olan keside ameliyat izinin çok daha kolay gizlenmesini sağlar.

Sonuç olarak her iki yönteminde avantaj ve dezavantajı mevcuttur. Kepçe kulak operasyonu için başvuran hastaların çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikayeti ile gelir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz yalnızca iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı Fiyatı,
Evde kepçe kulak düzeltme,
Kepçe kulak Ameliyatı olanlar,
Kepçe kulak neden olur,
Bebeklerde kepçe kulak belirtileri,
Lazer kepçe kulak ameliyatı fiyatı,
Kepçe kulak ameliyatı fiyatı 2020,
Kepçe kulak Ameliyatı sonrası,Cevap bırakın