Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Süper besin oalrak bilinen keten tohumu 6000 yıldan fazladır insanoğlu tarafından sağlık amaçlı tüketilmektedir. İçerisinde omega-3 yağ asidi ve E vitamini barındıran keten tohumu kısa zamanda hücrelerin yenilenmesini destekler. Bu fayda da en çok cilt sağlığına yarar. Keten tohumu hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Keten tohumunun yararları nelerdir?

Eski çağlardan beridir Mısır ve Asya coğrafyasında yetiştirilen keten faydalı bir bitkidir. Lakin özellikle tohumu tüketilir. Keten tohumundan elde edilen yağ özellikle en antik faydalı yağlardan biridir. Hindistan’da alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılır. İçeiğinde yüksek oranda antioksidan ve lif içerir. Vücut sağlığındaki fonksiyonel işlevde güçlü bir destek sağlayan keten tohumu sıhhatli bir hayatın sırrının anahtarıdır. İçerdiği bileşeni mineral ve vitaminler aracılığıyla sıhhatli ve dirençli bir vücut sağlar. Bilimsel adı linum usitatissimum olan keten bitkisi ortalama 1 metreye kadar uzar. Tohumları kavun çekirdeğinin kızartılmış haline benzetilir. Bunun yanısıra keten tohumu halk arasında özellikle kendir tohumuyla karıştırılır. Lakin tamamen farklı bitkilere ait tohumlardırlar. Kokusu olmayan keten tohumu ezilerek içerisindeki yağ kullanılır. Yağ omega-3 yağ asidi ve E vitamini yönünden oldukça faydalıdır. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü’nün araştırmalarına göre keten tohumu kanser nasıl tedavi edileceğinde kullanılması gereken faydalı bitkilerden biri seçilmiştir. Bitki halinde çiçekleri mavidir. Keten tohumu üstünde araştırmalar halen devam edilmektedir. Tohum genellikle kozmetik fabrikalarında ham madde olarak kullanılır. Keten tohumu aynı zamanda lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve alfa-linolenik asit gibi maddeler barındırır.

KETEN TOHUMUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Yapılan araştırmalarda keten tohumu kanserli hücrelerin gelişmesini geriletir. Hala tamamlanmasa da hayvanlar üstünde yapılan deneylerde olumlu yanıtlar elde edilmiştir.

– E vitamini yönünden zengin olan keten tohumu cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini detekler. Bu da özellikle yaşlanmaya bağlı ortyaa çıkan kırışıklığı önlemekte tesirlidir.

Ayrıca Bakınız.  İlişkide Sevgiyi Hissettirme Yolları

– Düzenli bitirildiğinde kan basıncını dengeler bu da yüksek tansiyon riskinin azalmasını sağlar. Yunan bilim kişilerı tarafından bir grup erkek üstünde yapılan deney sonucu bu faydası kanıtlanmıştır.

– Kötü kolesterolü ve kan şekerini düşüren faydalı lifleri içerir. Toz halinde kahvaltılarda tüketilmesi tavsiye edilen keten tohumu aynı zamanda sindirim sisteminin de sıhhatli çalışmasını sağlar.

– Sürekli kabılzık sorunu yaşayan bireylerin günde bir yemek kaşığı toz haline getirilmiş keten tohumu tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede bağırsakalrın fonsiyonu artar. Kabızlık için tamamen doğal ilaçtırı.

– Karaciğerin daha fonksiyonlu çalışmasını sağlayan maddeler içeren keten tohumu, böylece daha kısa zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını destekler. Kanı temizler.

– Günlük beslenme alışkanlığının içine eklenen bir kaşık keten tohumu saçların dökülmesini önüne geçer. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da fayda sağlar.

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Özellikle yağı tercih edilen keten tohumu aynı zamanda toz haline getirilerekte tüketilebilir. Aynı zamanda bazı firmalar keten tohumundan ilaç tabletler yapmıştır. Toz hali ya da yağı yoğurt, salata ve yemeklerin içine eklenebilir. Tadı bozmaz bunun yanısıra kokusu olmadığından rahatsızlıkta vermez.Cevap bırakın