Kim ne zaman aşı olacak?

0

Aşıların ülkemize girişinden sonra bir çok vatandaşımız tarafından kimin ne zaman aşı olacağı sorusu sorulmaya başlandı. Peki kim ne zaman aşı …

Aşıların ülkemize girişinden sonra bir çok vatandaşımız tarafından kimin ne zaman aşı olacağı sorusu sorulmaya başlandı. Peki kim ne zaman aşı olacak?, Aşı önceliği sıralaması nasıl? gibi sorulara hemen yanıt verelim.  Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs aşısında hazırladığı 4 aşamalı takvimde öğretmenler, 2’nci grupta bulunuyor. Geçen 14 Ocak’ta başlayan aşı uygulaması, ilk aşamada yer alan 65 yaş üstündekilerle devam etmekte. Öğretmenler, ikinci aşamada Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki bireyler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı ve cezaevlerinde çalışan bireylerden sonra aşılanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise karşı karşıya eğitime geçişle alakalı detayları paylaşırken yaptığı açıklamada öğretmenlerin şubat ayında aşılanması için planlama yapıldığını belirtmişti.

“LİSTEYİ DEĞİŞTİRME KARMAŞAYA NEDEN OLUR”

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılama listesinde farklıliğe gitmenin karmaşaya neden olabileceğini sözlerine ekledi DHA’ya konuşan İlhan, “Sayın Milli Eğitim Bakanımız bir liste çalışması yapılacağını belirtti, 2 gün önce biz de söylemiştik. Bir listenin gelmesi gerekiyor. Biliyorsunuz ilk aşılama grubu devam etmekte. Bu grup bittikten sonra 2’nci gruba geçilecek. İkinci grup içinde de öğretmenlerimiz ve öğretim üyelerimiz zaten bulunuyorlar. Bu liste içerisinde de planlama yapılacak, aşının tedariki ile birlikte süratli bir biçimde öğretmenlerimizin aşılanması söz konusu olacaktır. Aşının gelmesi ve 65 yaş üzerinin bitmesi ile ilişkili bir konu bu. Birinci grubu bitirmeden ikinci gruba geçmek, listeyi değiştirmek karmaşaya neden olur. İkinci gruba başladığımızda öğretmenlerimizin aşılanması söz konusu olacaktır. Yine öğretmenlerimiz de aile sağlığı merkezlerimizde, özel hastanelerimizde, devlet hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde ücretsiz olarak aşılanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilk olarakndirme sırası ciddi bir. Ama listede bir farklılik yapmak çok güç olur. Çünkü aşıların tedariki, lojistiği, planlaması ona göre yapılıyor. Sıra öğretmenlerimize geldiği zaman, ikinci grup başladığında ona göre planlama yapılacağını bilmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Bilecik'te cadde, park ve bahçelerde sigara içmek yasaklandı

KARŞI KARŞIYA EĞİTİMDE ALINACAK ÖNLEMLER

Prof. Dr. İlhan, 15 Şubat’ta karşı karşıya eğitime geçileceğini hatırlatarak, okullarda alınacak önlemlerin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlandığını kaydetti. İlhan “Milli Eğitim Bakanlığı’mızın da bu hususta bir çalışması var. Bahçenin girişinden başlayan önlemler, sınıflarda alınacak önlemler, tuvaletlerde alınacak önlemler, toplu yerlerde bir araya gelinmemesi, öğretmenler ve çocukların maske takması gibi doğru yaklaşımlar var. Eskiden değişik sınıflarda yapılan müzik resim dersleri kendi sınıflarında yapılacak. Yüksek sesle konuşulan etkinliklerin yerine getirilmemesi sağlanacak. Velilere de büyük görevler düşüyor. Okul girişinde ve çıkışında kalabalık oluyor. Bahçeye gidene kadar çocuklarımızı götürüyoruz; ama sonra çocuklarımızın çıkmasını bekliyoruz tamamen doğal olarak. O sıra kalabalık yapmamak gerekiyor, maskeyi çıkarmamak gerekiyor, maskeyi çıkarıp kesinlikle sigara içmemek gerekiyor. Bizim de çocuklarımıza örnek olacağımız sürece tekrar giriyoruz. Riskin devam ettiğini bilip hepimizin önlemlere uyması gerekiyor” dedi.

“ÇOCUKLARDA TEK MASKE YETERLİ OLACAKTIR”

Prof. Dr. İlhan, mutasyonlu koronavirüs sebebiyle eğitime başlayacak çocuklar için çift maske konusunun iyi tartışılması gerektiğini vurgulayarak, “Tek maske takmak yeterli olacaktır. Yeter ki doğru takılsın, kirlendiği zaman değiştirilsin, ağız burun açıkta kalmasın. Yetişkinler için de tek maske takmak yeterli. Misal verilecek olursa bir ev hanımı markete gitti alışverişini yaptı o maskeyi çöpe atacak yahut pazara gitti açık alan yine tek maske yeterli olacaktır. Diyelim ki işe giden bir vatandaşımız sabah servise biniyor, 45 dakika kapalı ortamda seyahat ediyor fiziksel mesafe kaidelerina uyulmuyorsa çift maske takması servisten indikten sonra o maskeyi atması daha doğru olacaktır. İş yerinde kalabalık oluyor ise çift maske ile çalışması daha sonra o maskeyi atması daha doğru olacaktır. Uzun süre çift maske takıldığında maskenin nemlendiğine hepimiz şehit oluyoruz. Nemlenen maske hem özelliğini kaybediyor bu sefer de başka mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam hazırlıyor. Bundan Dolayı yerine göre, isteyen vatandaşlarımız, özelikle kendini daha güvende hissetmek isteyen vatandaşlarımızın çift maske takmasında sakınca yok” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız.  Sedat Peker Evi Nerede? Nerede Yaşıyor? Videoları Nerede Çekiyor Hangi Ülkede


Cevap bırakın