Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kırmızı lahananın faydaları ve zararları

Yeşil lahananın bir çeşidi olan kırmızı lahana bazı yerlerde mor lahana olarak adlandırılır. Kalorisi düşük enerjisi yüksek olan kırmızı lahananın insan sağlığına inanılmaz yararları vardır. Peki kırmızı lahananın bilinmeyen yararları nelerdir? Kırmızı lahana suyu ne işe yarar? C vitamini yönünden zengin olan lahanaya dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Yöreden yöreye adı değişen kırmızı lahananın bağışıklık sistemine birçok faydası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Eski zamanlarda da lokman hekimler tarafından oldukça sık tercih edilen kırmızı lahana C vitamini ve sülfür mineralleri yönünden en zengin besindir. Kaynatılıp yaraların üzerine konulan kırmızı lahana günümüzde gıda sektöründe tercih edilen bir besindir. Turşusu yapılan kırmızı lahanayı Avrupa ülkeleri yemeğini de yapar. Normal lahanaya göre yapısı oldukça serttir. Lakin salataların baş tacıdır. Özellikle diyet listelerinde ilk sırada yer alan kırmızı lahana büyüdükçe yaprakları genişler. İçindeki en sert yumurtaya benzer kısım tüketilir. Geniş olan yaprakları ise karalahana dediğimiz hali alır. Karadeniz bölgesinde yaygın olarak yemeği yapılan kara lahana sıhhatli bir besindir. Bazı yörelerde kırmızı lahananın turşusu kurulur. Kavanozlarda saklana bilen bu besin kış boyu tercih edilen turşu çeşitlerinden biridir. Özellikle diğer besinlerle birlikte de eklenip turşu suyunun kırmızı olması sağlanır.

KIRMIZI LAHANANIN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

İçerdiği K vitamini aracılığıyla beyin fonksiyonlarını daha iyi çalıştırdığından konsantre eksikliği gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. aynı zamanda antosiyanin maddesi de sinir sisteminin hasara uğramış bölümlerini de onarır.

Düşük kaloriye sahip olduğundan diyet listelerinde ilk sıralarda yerini alırken yüksek lif aracılığıyla de sindirimi kolay bir hale getirir ve uzun süre tok kalmaya yararlı olur.

Yapılan araştırmalarda antioksidan yüzeyi yüksek olduğundan uzun süre ve düzenli tüketen bireylerin mide, akciğer, deri ve kalınbağırsak kanserine yakalanma oranlarının düşük olduğu ortaya çıkarılmıştır. aynı zamanda lahana tohumları bağırsaklardaki kurtları düşürmeyi sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Kuru nanenin faydaları nelerdir?

Dama duvarının sertleşmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarından korur.

Kış mevsiminde yükselen üst solumun hastalıkları ile ortaya çıkan ve boğaz burun tıkanıklığına neden olan balgamı sökmede tesirli besinlerden biridir.

Sülfür içeriği aracılığıyla cildin dermis tabakasındaki yenileme hücrelerini güçlendirir. Böylece akne ve sivilce oluşumunu önüne geçer.

Lahana suyunun mide ülseri nasıl tedavi edileceğinde Tamamen doğal ilaç olarak kullanılır.

Kırmızı lahana yaprakları bitkisel tedavide baş ağrısı sırasında kompres olarak kullanılır.

KIRMIZI LAHANA SUYU NE İŞE YARAR?

Eski alternatif tıp uzman kişilerı gece büyüdüğü için kırmızı lahanaya ayın gücü gibi isimler vermiştir. Yüksek oranda C vitamini ve sülfür içerdiğinden vücut sağlığına oldukça olumlu katkılarda bulunur. Suyu sıkılıp içilen kırmızı lahananın kan basıncını azaltığı, sindirimdeki hücreleri yenilediği biliniyor. Bunun haricinde kabızlık gibi sorunlar sırasında tüketerek bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Mide suyunun yenilenmesini destekler. Ayırca kas ve kemiklerdeki asidin artmasının önüne engel olur. Yüksek oranda lif içerdiğinden vücudun uzun süre tok kalmasını sağlar. İltihabı vücuttan atar.

KIRMIZI LAHANA HAKKINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Kırmızı lahana vücuttaki iyot emilimini azaltarak tiroidlere zarar verebilir. Bu yüzden tiroidleri iyi çalışmayan ya da vücudunda az miktarda tuz yer alana bireylerin tüketmemesi gerekir.Cevap bırakın