Kırmızı muz nerede yetişir? Faydaları nelerdir?

0

Tropikal meyve çeşitleri içerisinde bulunan kırmızı muz, her kırmızı meyve gibi yüksek oranda C vitamini barındırır. Bununla birlikte kuvvetli …

Tropikal meyve çeşitleri içerisinde bulunan kırmızı muz, her kırmızı meyve gibi yüksek oranda C vitamini barındırır. Bununla birlikte kuvvetli bir antioksidan güce sahip olan bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenler. uzman kişiler son senelerde diyet yapmak isteyenler için önerir. Uzun süre tok tutar. Kırmızı muzun yararları nelerdir? Kırmızı muz nasıl yenir?

Orta Amerika’da yetiştirilen ve birçok faydası olan kırmızı muz, Türkiye’nin Alanya şehrinde de yetiştirilmeye başlandı. Çok yaygın biçimde tüketilmeye başlanan kırmızı muzun, sarı muza oranla şeker oranı daha düşüktür. Ahududu aroması aracılığıyla kırmızı ya da mor renk alan bu muz türünün tadı sarı muzla benzer özellik gösterir. Arjantin’de yapılan bir araştırmada sabah kahvaltısında düzenli bir biçimde tüketilen kırmızı muzun bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra metabolizmayı da hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. İncelemeyegönüllü olarak katılan bayanların sıhhatli kilo verdikleri gözlemlenmiş ve bunun yanı sıra katılımcıların stres seviyesinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Çikolata, bisküvi, puding ve cips gibi atıştırmalıklara tat vermesin için tercih edilen kırmızı muz, una dönüştürülerek pasta yapımında da kullanılabilir. Diğer bir adı Red Dacca olan kırmızı muz bunun yanı sıra Asya ve Güney Afrika’da da yaygın olarak bulunur. İçerisindeki C vitamini yüksek olan kırmızı muz, bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan değerlerin yüzde 50’sini karşılar. Meyve olgunlaştıkça rengi mora döner.

KIRMIZI MUZUN YARARLARI NELERDİR?

– Kırmızı muz içerdiği bazı besin maddeleri aracılığıyla ‘mutluluk hormonu’ olarak anılan serotinin hormonunun daha fazla çalışmasını sağlar. Muzun rengi ne kadar koyu ise o kadar fazla besin değeri içerir. Bununla birlikte gün içi stres ve depresyon durumlarını minimum seviyeye düşürür.

– Aynı zamanda içerdiği B6 vitamini aracılığıyla; yorgunluk, şuur kaybı, göz bulanıklığı, sinirlilik, uykusuzluk ve cilt dokusunun bozulması gibi rahatsızlıklara iyi gelen tamamen doğal çözümdür.

Ayrıca Bakınız.  2021 Yazının En Etkili Güneş Kremleri

– Şeker oranı düşük olan kırmızı muz diyabet hastaları için uygun bir meyvedir. uzman kişilerı şeker hastalarının kolaylıkla tüketebileceğini vurgular.

– İçerdiği yüksek lif aracılığıyla sindirim sisteminde atık besin bırakmaz. Kabızlığı önüne geçer. Bundan dolayı diyet yapanlar için ara öğün olarak tüketebilecekleri besinlerden biridir. Aynı zamanda uzun süre tok tutar. Abur cubur tüketme gereksinimini bastırır.

– Potasyum yönünden da zengin olan kırmızı muz kemik ve kas sistemini kuvvetlendirir. kas kasılması ve kramp gibi riskleri azaltır. Özellikle gece uykuda yaşanan kramplar için tamamen doğal ilaçtır.

– Gece yatmadan iki saat evvel bitirildiğinde gece boyu sıhhatli uyku çekmenizi sağlar. Vücudun yenilenme işlevine katkı da bulunur.

– Vücuttaki serbest radikal hücrelerini azaltarak kanser riskini azaltır. Bunun yanısıra organ hücrelerinin fonksiyonlarını kuvvetlendirir.

– İçerisinde sıfır kolesterol olduğundan kalp ve damar hastalıklarına yakalanmayı azaltır. Sodyum içeren kırmızı muz kandaki basıncı dengeler. Yüksek ve düşük tansiyon gibi ileri yaşlarda görülme ihtimali olan hastalıkların riskini sıfırlar.


Cevap bırakın