Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kistik Sivilce Akne Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi, Kremi, Patlatma – 2021

Kistik Sivilce Akne Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi, Kremi, Patlatma, Nasıl Boşaltılır, Önlenir, Kremi

Kistik sivilce birçok yetişkinin karşılaştığı önemli dermatolojik sorunlardan birisi. Sivilce denildiğinde ilk akla ergenlik döneminde hormonal değişimle birlikte çocukluktan gençliğe gençlerde görülen sivilceler akla gelirken kistik sivilce ise yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi. Kistik sivilceye birçok şey neden olabilirken bazı kişilerde ağrılı olabiliyor ve estetik açıdan da olumsuz bir görüntünün oluşturabiliyor. Kistik sivilceler normal bir akneden daha farklı ve etkili bir durum olarak ortaya çıkıyor. Cinsiyet ayırt etmeksizin erkek ve kadınlarda görülebiliyor. Yaş aralığı olarak 8 ila 50 yaş aralığında sıklıkla görülebilen bu rahatsızlığın tedavisinde kesinlikle bir hekim desteği alınması gereklidir. Çünkü kistik sivilcenin oluşmasında ki en önemli etmenlerden birisi hormonlardaki değişimdir ve bu değişimin kaynağının ne olduğunun belirlenmesi ancak bir hekim gözetiminde ve tıbbi testlerle mümkün olabilir.

kistik sivilce tedavisi
kistik sivilce tedavisi

Kistik Sivilce Neden Olur? Kistik Sivilce Neden Çıkar?

Kistik sivilceye (akne) başta genetik faktörler de dahil olmak üzere birçok durum neden olabilir. Yaşadığınız çevrenin çok nemli olması, cilt temizliğinizi iyi yapamamanız ve gözeneklerin tıkanması, terleme, cildinize zarar verecek düzeyde bakım kremi kullanmak, erkeklerin ergenliğe girmesi esnasında hormonal değişiklikle birlikte vücuttaki androjen miktarının artması, kadınların menstural döngü zamanlarında, menopoz dönemlerinde, hamilelik gibi kadının tüm hormonlarının ve fizyolojilerinin değiştiği dönemlerde kistik sivilce görülebilir. Kistik akne polikistik over sendromundan muzdarip kadınlar arasında daha yaygındır.

Ayrıca Bakınız.  Dünyanın en iyi kayak merkezleri

Kistik Sivilce Patlatma

Kistik sivilcenin tedavisiyle ilgili önerilere başlamadan önce şunu belirtmeliyiz ki kesinlikle kistik sivilcelerinizi sıkmayınız ve patlatmayınız. Zaten diğer sivilcelerinizden farklı olarak derinin daha derinin de yer alan kistik sivilcelerin sıkılması, içerisinin boşaltılması ve patlatılması neredeyse imkansıza yakındır. Hal böyle olunca da bu sivilceleri sıkmaya çalışmak daha olumsuz bir görüntünün oluşmasına, kistik sivilcenin mikrop kapmasına ve enfeksiyona neden olabilir.

Kistik Sivilce Tedavisi Nedir? Kistik Sivilce Nasıl Geçer?

Kistik sivilce tedavisinde ilk dikkat etmeniz gereken cildinizin yoğunluklu temas ettiği havlu ve yastıklarınızın kimyasallar yerine doğal ve kokusuz temizleyicilerle yıkamanızdır. Şayet cildiniz için bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullanıyorsanız dermatolojik olarak onaylı ürünleri tercih etmeli, makyajın yüzünüzde uzun süre kalmamasına dikkat etmeli ve makyajınızı uygun şekilde cildinizi tahriş etmeyecek şekilde yine doğal ürünlerle temizlemelisiniz.

Kistik Sivilce Bitkisel Tedavisi

Kistik sivilce tedavisinde buz da etkili bir araçtır. Kistik sivilce sorunu kendisini ağrı ile daha çok göstermektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ağrıyı azaltmak ve kan damarlarını daraltmak için kistik sivilcenin olduğu bölgeye buz uygulamak damarları daraltacağı gibi çok kısa bir sürede ağrınızın azalmasına ve varsa kızarıklıkların ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Kistik sivilce tedavisinde güçlü bir antiseptik olan ve cilt bakım maskelerinde sık sık kullanılan karbonat; aynı zamanda doğal bir antibakteriyel olarak, sivilce ve aknelerin yanı sıra kistik sivilceleri de tedavi ediyor. Bir kasenin içerisine 1-2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ardından karbonata bir miktar su ilave ederek, karışımın hamurumsu bir kıvama gelmesini bekleyin. Hamur kıvamında olan karışımı cildinizdeki kistik sivilcelerin üzerine uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla yıkayarak, maskeden arındırın. Ardından cildinize nemlendirici sürün. Bu maskeyi haftada birkaç kez cildinizdeki kistik sivilcelerden kurtulana dek düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Genç odasında olması gereken aksesuarlar

Kistik Sivilce Nasıl Boşaltılır? Önlenir?

Kistik sivilce tedavisinde elma sirkesi de doğal ve etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Birçok evde sıklıkla kullanılan elma sirkesi aynı zamanda kistik sivilceyi de tedavi ediyor. Burada dikkat etmeniz gereken ilk durum organik ve içerisinde herhangi bir kimyasal bulunmayan elma sirkesi kullanmaktır. Ciltteki PH miktarını dengeleyen ve cildimizdeki sebum artışını önleyen elma sirkesi, yağlı cilde sahip olan bayanların en büyük doğal cilt bakım malzemeleri arasında yer alıyor.

Kokusu nedeniyle pek sevilmese de hafif ve orta şiddetli sivilcelerin yanı sıra iltihaplı sivilceleri de tedavi ediyor. Aynı zamanda elma sirkesi, söz konusu kistik sivilceler olduğunda da üstün bir başarı sergiliyor. Elma sirkesi ile kistik sivilcelerinizi gidermek adına bir pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatın. Ardından pamukla cildinizdeki kistik sivilceleri güzelce silin. Birkaç saat bekledikten sonra cildinizi durulayın. Bu işlemi etkili bir sonuç elde edene dek, her gün düzenli olarak birkaç hafta boyunca tekrarlayın.

Kistik Sivilce Sorunu Yaşayanların Uzak Durması Gereken Besinler

Kistik sivilce sorununun nedenlerinden birisi de beslenme alışkanlıklarıdır. Bu nedenle kistik sivilceyle mücadele ederken beslenme alışkanlıklarınızın da düzenlenmesi ve yeniden gözden geçirilmesi gereklidir. Aynı zamanda aşağıda listesi bulunan besinlerden de uzak durulması kistik sivilcenin oluşmasının önüne geçeceği gibi tedavisinde de yardımcı olacaktır.

  • Konvansiyonel süt
  • Şeker
  • Kafein ve çikolata
  • Düşük lifli, yüksek oranda işlenmiş gıdalar:
  • Kızarmış ve hızlı yiyecekler

Kistik Sivilce Kendiliğinden Geçer Mi?

Kistik sivilce ergenlik döneminde karşılaşılan sivilcelere benzer bir şekilde kendiliğinden geçer. Doğal olarak yapısı itibariyle daha zorlu bir iyileşme sürecinin yaşandığı kistik sivilcelerin bazıları ise hekim yardımı ve tedavisi ile geçebilir. Bu gibi durumlarda bir dermatoloğa başvurmak ve hekim gözetiminde tedavi uygulamak önemlidir.

Ayrıca Bakınız.  En kaliteli romantik komedi filmleri!

Kistik Sivilce Kremi

Kistik sivilce için krem önermenin uygun olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir kararın sizi yakından gören bir dermatolog tarafından verilmesi ve hekim önerisi dahilinde böyle bir ürünün tercih edilerek kullanılmasının uygun olduğunu düşünüyoruz. Lütfen sizler de ilaç benzeri bir ürün tercih ederken hekim onayı almayı unutmayınız.

Kistik Akne Nedir?

Kistik Sivilce TedavisiCevap bırakın