Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kivinin faydaları nelerdir? Hamilelikte kivi tüketimi

Kivi, E ve C vitaminleri yönünden zengin olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında yer alır. Zengin içeriği ile vücudun birçok ek takviyesini karşılar. Tropikal bir meyve olmasına karşın iklim koşullarına uygun Kuzey ve Orta enlem ülkelerinde kolayca yetiştirilebilir. Osmanlı’da kahvelerde en çok tüketimi tercih edilen kivi çayı hakkında araştırılanleri sizler için inceledik.

Melez bir yapısı olan kivi, asıl olarak Çin’in güneyindeki Yangste Vadisine özgü bir meyvedir. Dış kabuğu soyularak tüketilir. 1850 senelerinda Avrupa’da yayılmasına rağmen 1900 senelerinda tüketimi artmıştır. İpek yolu ticareti aracılığıyla Anadolu topraklarında yüzyıllardır bilinen kivi, Osmanlı kültüründe çayı yapılırdı. Halen bu gelenek kahvehanelerde sürdürülür. Çay, kurutularak toz haline getirilip yapılır. Kivinin ağacı asma türleri arasında yer alır. Çok büyük ve güçlü asmalar oldukça fazla su ister. Asmalar Mayıs ayında çiçek açarlar lakin meyve ekim ve kasım aylarında hasat kıvamına gelir. Ülkemizde Karadeniz toprakları ve iklimine uygun olduğundan orada kolayca yetiştirilir. Lakin sıcaklık burada geç olduğundan olgunlaşma Aralık ayını bulur. Yapılan araştırmalarda kivinin insan sağlığına inanılmaz yararları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilinen dışı kahve içi yeşil ve siyah çekirdekleri var. Lakin birçok çeşide sahiptir. Monty, Matua, Allison ve Tomourı gibi türleri bulunmaktadır.

KİVİNİN YARARLARI NELERDİR?

İki tane kivi vücudun ihtiyacı olan C vitaminini oldukça fazla karşılar. Bu sayede vücudun direncini artırır. Özellikle kış mevsiminde yükselen grip ve nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

Düzenli bitirildiğinden içerdiği pektin maddesi aracılığıyla vücudun toksinlerinden kurtulmasını sağlar.

Vücudun sıvı oranını karşılar. Bu donanımı aracılığıyla kanın akış hızını dengeler. Böbreklerin özelliğini artırır. Kan basıncının artmasını ve böbreklerin iltihaplanmasını önüne engel olur.

Ayrıca Bakınız.  Yol Benim Yolum

İçerdiği lif aracılığıyla sindirim problemlerini önüne engel olur. Metabolizmanın sıhhatli çalışmasını destekler. Diyet yapmak talep edenler için uygun bir besindir. Aynı zamanda vücudun enerjisini de artırır. Hem kilo verdirir hem de kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önüne geçer.

Yapılan araştırmalarda diyabet hastalarının da kolaylıkla kivi tüketilebileceği bilgisi yer alıyor. Kandaki şeker oranını düzenler. İnsülin direncini kırar.

A vitamini de içerdiğinden göz sağlığına da fayda sağlar. Özellikle katarak hastalığının yaşanmasını önüne geçer. Göz içindeki sıvı oranını dengeler. Yaşlılıkla birlikte oluşma ihtimali olan göz hastalıklarını önüne engel olur.

İltihap kurutucu donanımı aracılığıyla sinüs ve hava yollarını temizler. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara tamamen doğal ilaçtır.

Herhangi bir alerjik tesiri olmadığı gibi alerjik etkileri de azaltır.

Cildin elastik yapısını korur. Kollejen maddesinin artmasında yararlı olur. Yaşlanma ve kırışıklığı önüne geçer.

KİVİ ÇAYI NASIL YAPILIR & KİVİ ÇAYI İÇERSENİZ…

Kronik yorgunluk ve uykusuzluk çekenler için uygun bir çaydır. Sinirleri yatıştırarak rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Bunun yanısıra gece vücudun dinlenme aşamasında daha sıhhatli yenilenmesini destekler.

Kivi çayı için aktarcılardan hazırlanmış kivi tozu alınarak yapılabilir. Aynı zamanda ev de de soyulmuş orta boy bir kivi bir ince dilim limon ve bir çay kaşığı pudra şekerini, bir bucuk su bardağı ile birlikte kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz.Cevap bırakın