Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kıvırcık saçtan ve uzun saçtan bit nasıl temizlenir?

Saçta meydana gelen bitler, genel olarak de çocuklarda görülse de, son yıllarda uzun saçlı bayanların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı durumlar haline geldi. Oluşan bu saç bitleri ve sirkeler kolay bir biçimde nasıl gider, kısa zamanda nasıl yok edilir ve en tesirli metodları haberimizin ayrıntılarında görebilirsiniz. Saç bitlerini yok eden tesirli yöntemler:

Saçta oluşan bit, diğer ismiyle pedikulozis; genel olarak 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri yer alan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler yalnızca saçta değil, kaşlarda kasıklarda yahut belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. Belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa zamanda 100 kata kadar rakamlarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir.

Genel olarak havanlarda görüldüğü sanılan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok ufak canlı şekli oluştururlar. Sirke yer aldığı ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, tamamen doğal metodlar ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir. Bitleri kolayca yok etmek ve üremesini durdurmak için en tesirli metodları hazırladığımız yazıda görebilirsiniz.

BİTLERİ YOK EDEN 1. YÖNTEM

Malzemeler

Vazelin
İnce dişli bit tarağı
Şampuan

Yapılışı

Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en tesirli maddelerden biridir. Bol miktarda vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat beklemede bırakın ve bit tarağı ile tarayın. Daha sonra saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi bitene kadar uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Sağlıklı Bir Yaşam İçin Temel Tıbbi Değerler ve Sağlık İpuçları

BİTLERİ YOK EDEN 2. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat beklemede bırakın ve daha sonra bit tarağı ile tarayın.

BİTLERİ GİDEREN 3. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Sonrasında sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu metodu 4 defa uygulayabilirsiniz.Cevap bırakın