Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Kolesterol yüksekliği nedir? Belirtileri nelerdir?

Günümüzün hastalıklarının başında olan ve halen bir çok kişinin kolesterol hakkında çok az bilgisi hastalık hakkında sizlere detaylı bilgiler aktaracağız. Kolesterol hakkında merak ettiğiniz her şeyi siz değerli takipçilerimiz için inceledik. Kanda yükselen kötü kolesterol değişik hastalıklara neden olur. Özellikle damar ve kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Peki kolesterol nedir? Kolesterol neden yükselir? Kolesterol belirtileri nelerdir? Hemen her yaş grubunu etkileyen kolesterole dair her şey haberin detayında:

Kan hücrelerinde ve hayvan zarlarına yer alan kolesterol, vücutta değişik görevleri olan yağ seviyesidir. Hem insan vücudunda yer alan hem de hayvanlar besinler aracılığı ile vücuda giren karaciğer, akciğer, ince bağırsak, böbrek üstü bezleri ve üreme organları gibi birden çok organın oluşumunu sağlar. Bunun yanı sıra bu organların işleyişini artırır. Kısacası kolesterol vücudun olmazsa olmazlarındandır. Organların dokularında hücrelerle sentezlenerek enerjisini artırır. Gereğinden çok olunca ise buralardaki yağ oranının çoğalmasına ve kana karışarak damarların tıkanmasında yol açar. Safra taşlarının oluşumundaki temel etkende kolesterol seviyesinin yükselmesinden kaynaklanır. Kolesterolün iki çeşidi mevcuttur. Biri iyi olarak adlandırılan HDL’dir. Diğeri ise özellikle modern çağdaki düzensiz beslenme ve çevresel etkilerle yükselen kötü kolesterol yani LDL’dir. Kolesterolü taşıyan adıl madde lipoproteindir. Lipoprotein seviyesi hücrelerin enerji oranı ile eş değerdir. Kolesterol içinde lipoprotein oranı fazla ise bu iyiye düşük ise kötüye işarettir. Lipoproteinin az olduğu yerlerde kolesterol tam bir yağ birikimi olur. Bu da vücuttaki yağlanmanın oranını artırır. Değişik ciddi hastalıklara davetiye çıkarır.

KOLESTEROL ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kanda en büyük hacme sahip olan kolesterol çeşidi Şilomikronlardır. Şilomikronlar, lipoprotein grubunda yer alır. Kolesterol ve lipidlerin basit bir şekilde karaciğer ve bağırsaklara tanışmasını sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Fibromiyalji Nedir?

Hücrelerin içerisindeki yağ depolarına Trigliseridler, denir. Bunlar hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağlar. Lakin aşırı olduğunda lokal yağlanmalara neden olabilir.

Karaciğerde yer alan ve vücut hücrelerinin kendilerini yenilemelerini destekleyip toksinlerin arındırılmasına kolaylık sağlayan VLDL yani çok düşük yoğunluklu lipoproteinlerdir. Bunun Yanı Sıra yağların kaslarda depolanmasını da sağlayarak gelişimlerini destekler.

Lipid kolestekarakterinin oluşması için oksijene ihtiyaç duyar. Oksijenle tepkimeye giren lipidler kan akışını kolay bir hale getirir. Bunun seviyesinin düşük olması kısa süreli süratli veya yavaş kalp atışlarına yol açar.

KOLESTEROL NEDEN YÜKSELİR?

Kolesterol organların zar hücrelerinin yanı sıra kanda da bulunur. Lipoprotein miktarı hayvansal kolesterolünde azdır. Bu da sıklıkla hayvansal yağ bitirildiğinde kötü kolesterol seviyesinin artmasına neden olur. Hayvansal kolesterol özellikle dondurulmuş, hazır gıda ve trans yağ oranı fazla olanlarda bulunur. Bu besinler aracılığı ile hayvansal kolesterol direk olarak kana karışır. Kan akışını yavaşlatır. Damarlardaki yağ birikimini artırır. Karaciğerin toksinleri atmasını yavaşlatarak cilt altında yağ bezleri oluşturur. Vücut bu yağları yakamaz veya her hangi bir yolla da atmadığından değişik hastalıkların artmasına zemin oluşturur. Kolesterolün yükselmesine sebep olan bir diğer sorun ise vücuttaki endojen üretiminin artmasıdır. Endojenin artmasının nedeni ise diyabet ve genetik bozukluktur. Sağlıklı bir insanda kötü kolesterol seviyesinin yükselmesinin nedeni de endojenindir.

KOLESTEROL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karaciğerin yağlanmasından kaynaklı yüz bölgesinde özellikle de göz etrafında sarı renkli yağ bezelerinde artış yaşanır.

Devamlı olarak yorgunluk ve halsizlik hissinin olması

Nedensiz baş dönmesinin yaşanması

Yaraların erkenden kalitelileşememesi

Cildin solgun görünümünde artış

Sebepsizce vücudun bazı bölgelerinde morarmaların görülmesi

Kol bacak ve ayakta uyuşmalarda artışın olması kolesterolün yüksek olduğuna işarettir.

Ayrıca Bakınız.  Kalıcı ve sağlıklı kalıcı diyet listesi!

KOLESTEROL NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Kötü kolesterolün yükselmesi damar sertliği, damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarına neden olur. Bu sebeple kolesterol seviyesinin düşürülmesi için erken müdahale edilmelidir. Uzman kontrolünde verilen ilaçlarla kandaki ve organ zarlarındaki kolesterol oranları düşürülür. Bunun haricinde genetiksel yükselen kolesterol için ayrı bir ilaç nasıl tedavi edileceği uygulanır. Kandaki kolesterol seviyesinin azalmasını sağlamak için ise diyet uygulanır. Sağlıklı bir kişi de LDL düzeyi 130 mg/dL’nin altında olmalıdır. HDL düzeyi kadınlarda 40 mg/dL, erkeklerde ise 50 mg/dL’nin üstünde olmalıdır.

KOLESTEROL DÜŞÜREN BESİNLER NELERDİR?

Kötü kolesterolü düzeltmede etkili çaylardan biri alıçtır. Alıç kötü kolesterolün içerdiği yağın tesirini azaltır. İdrar yolu ile vücuttan atar.

Omega-3 yağ asidi açısından zengin olan balık ve cevizde kolesterol seviyesini düşürerek kan akışını düzenler. uzman kişiler balık tüketirken fırında pişirilmesini tavsiye eder. Düzenli olarak haftada iki defa balık üç defa da bir avuç ceviz tüketilmesini öneriyor.

İçerdiği yüksek lif aracılığıyla biberde kolesterol seviyesine iyi gelir. C vitamini açısından zengin olan biber damarlarda yağ birikmesine böylece kolesterolün yükselmesini önüne engel olur.

Kötü kolesterolü düşürmede en etkili tamamen doğal besinlerden biri de çekirdekli kırmızı üzümdür. Günde bir salkım kırmızı üzüm kolesterolü düşürmede etkilidir.

Bunlar haricinde maydanoz, elma sirkesi, enginar, brokoli, domates ve greyfurt gibi besinler de kolesterolü düzenler.

Kolesterol ne düşürür,
Kolesterol yüksekliği nedir,
Kolesterol diyeti,
Kolesterol ne demek,
Hdl kolesterol neden yükselir,
Kolesterol nasıl düşer,
Kolesterol baş ağrısı yapar mı,
Genç yaşta kolesterol yüksekliği,Cevap bırakın