Kolot peyniri nedir? Nasıl kullanılır?

0

Ülkemizde peynirin birbirinden farklı çeşitleri bulunuyor. Bazıları sofralara direk olarak gelirken bazıları da yemeklerin içerisine ilave …

Ülkemizde peynirin birbirinden farklı çeşitleri bulunuyor. Bazıları sofralara direk olarak gelirken bazıları da yemeklerin içerisine ilave ediliyor. Kolot peyniri de yemeklerin içerisine eklenebilen tadı damaklarda kalan peynir çeşitleri arasında. Çok fazla bilinmeyen kolot peyniri nedir? Kolot peyniri neyden yapılır? Kolot peyniri nasıl kullanılır? Öğrenmek için yazımızı göz atabilirsiniz.

Kalsiyum ve mienaral kaynağı peynir çeşitlerinin arasında bir yenisini daha eklemeye hazır mısınız? İnek ve keçi sütlerinden elde edilen peynirler, vücudun vitamin gereksinimini yüksek oranda karşıladığı için her öğünde tercih edilebiliyor. Şimdi sizleri tanıştıracağımız kolot peyniri de kahvaltıda tost ya da peynir tabağında, diğer öğünlerde salata da böreklerde yerini alan peynirler kendine has donanımlarıyla tanınıyor. Karadeniz’de sıkça tüketilen ve özellikle kuymak için tercih edilen, eriyebilen kolot peyniri, tek başına yemek çok yaygın değildir. Sıcaklığa maruz kaldığında eriyen ve uzayan, soğukta ise sert bir yapıya sahip olma donanımı vardır. İlk bakışta kaşar peyniri diye düşünülen kolot peyniri, golote, kolote ve kolof ismiyle da anılmaktadır. Kolot peyniri yüksek miktarda yağ içerdiği için diyet beslenmesine uygun değildir. Kendine has aroması ve sarı rengi olan bu peynir, Erzurum, Trabzon, Bayburt, Rize ve Artvin’de sofralarda mutlaka bulunuyor. 100 gramlık bir dilimde 1.5 gram tuz yer aldığı bilinen kolot peyniri aşırı tuzlu değildir.

uzman kişilerın önerdiği ve sağlık yönünden yararlı olan kolot peyniri, içerisinde vitamin ve mineraller aracılığıyla bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hücre yenilenmesinde büyük rol oynayan kolot peyniri, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynuyor.

PEKİ KOLOT PEYNİRİ NASIL YAPILIR?

Bu peyniri hazırlamak için tam yağlı taze inek sütü lüzumludir. Emaye bir kazanda inek sütünü süzerek beklemede bırakın.1 gün süresince mutlaka bekletilen inek sütü serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Bekleyen sütün üzerine kaymağı oluşacaktır. Kepçe yardımıyla bu kaymağı kenara alın.

Ayrıca Bakınız.  Robot süpürge nedir? Nasıl kullanılır?

Daha sonra emaye içinde süte yeni sağılmış sütü ekleyin. Ortalama 40 derecede kaynatın. Tam kaynama anında kesilen sütün içine peynir mayasını ekleyin. 20 litre süt için 2 yemek kaşığı peynir mayası eklettikten sonra güzelce karıştırın.

Mayalanması için 2 saat beklettikten sonra koyulaşma ve pelteleşme meydana gelir ve sütün süzülmesi gerekir. Temiz bir bezde süzün.

Torba ya da bezin içerisinde 12 saat kadar dinlendirip, tuzlayın. 3 ay kadar serin yerde muhafaza edip tüketime hazır olduğunu göreceksiniz.

KOLOT PEYNİRİ HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR?

Kolot peyniri, sıcak yemeklere ekleyerek, dilediğiniz öğünü doyurucu hale getirebilirsiniz. Özellikle Karadeniz mutfağında kuymak için faydalanabilirsiniz. Domates çorbası üzerine rendelenen kolot peyniriyle, çorbaya değişik bir dokunuş katabilirsiniz.

Sandiviçlerde, pizzanın üzerine ya da pide harcında kolot peynirini gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz.


Cevap bırakın