Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Komedon aleti nedir? Komedon aleti kullanımı

Cildinizdeki ufak beyaz çıkılar bir akne değildir. uzman kişilera göre bunun ismi komedon. “Komedon” adı verilen siyah ve beyaz noktalardan iltihaplı kistler bir alet yardımıyla artık kolayca temizlenebiliyor. Bu aletin ismi de komedon aleti. Tüm kozmetik mağazalarında satılmaya başlanan komedon aleti hakkında nasıl kullanılır hakkında rehberimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Komedon kıl köklerinin içinde yer aldığı gözenekte birikenlerin -tıkanarak- çıkıntı şeklinde durmasıdır. Cilt altına pütür pütür durur siyah olanı da var yahut beyaz görünümü de olabilir. Deri altında bu çıktılı birikinti yüzeyden pütür halinde görünür. Fazla yağ üretimi ölü hücrelerle birleşerek kılın içinde yer aldığı gözeneği tıkar! Beyaz noktalar diye tanımlanan bunlardır. Komedonunuz çoksa hem cilt bakımınızı hem hormonal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir. Komedon sivilce yaygın olarak görülür lakin bazı zaman hatalı anlaşılan bir sivilce türüdür. İltihaplı sivilceler ve püstüller yerine komedon sivilce genellikle cildi pürüzlü hale getirir, beyaz nokta, siyah nokta ve iltihapsız lekelere neden olur.

Tüm iltihaplı sivilceler komedon olarak başlar. Böylece onları sivilce olarak düşünebilirsiniz. Komedonlar iltihaplı sivilcelere sürekli dönüşmez ve cildin hemen altında iltihaplanmayan tıkanmış bir gözenek olarak kalabilirler. Komedon sivilce, hafif lekelerden yüzün daha kapsamlı bölgelerinde gerçekleşen lekelere kadar değişebilir. Yüz bölgesi, sırt bölgesi, boyun bölgesi ve göğüs bölgesinde gelişebilir. Yine de en yaygın olarak, alın ve çene bölgelerinde komedonlar olur.

KOMEDON ALETİ NASIL KULLANILIR?

İlk evvel, siyah noktanın tam anlamıyla ne olduğunu anlamak mühimdir. Siyah nokta, ölü deri hücreleri ve sebumla dolu ufak bir gözenektir. Ölü deri hücreleri ve yağlar havaya çarptığında oksitlenir ve siyaha döner. Gözeneklerdeki kir değildirler. Cildinizdeki yağlardan kaynaklansalar bile, duyarlı ve çok kuru bile olsa her cilt tipinde olabilirler. Ne yazık ki, onları gidermek o kadar kolay değil.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler

Sivilcelerinizi yahut siyah noktalarınızı sıkmak yerine, evde bir komedon aleti yardımıyla bir temizleyebilirsiniz. Bunlar yuvarlak bir tepesi olan ufak aletlerdir ve siyah noktaya biraz hafif bir baskı uygulayabilir ve içindekileri çıkarmaya yardımcı olabilirsiniz. Siyah nokta çıkarma aletinin nasıl kullanılacağına gelince? İşe başlamadan evvel, yüzünüze yeni bakteri bulaştırmamak için aleti alkolle temizleyerek başlayın sonrasında gözeneklerinizi açmak için cildinize buhar banyosu yapın. Aleti, siyah nokta ve sivilcelerin üzerine hafifçe bastırın. Cilde zarar verebilecek biçimde aleti çok sert bastırmayın yahut sürüklemeyin yahut kazımayın.

KOMEDON ALETİNİN FİYATI NEDİR?

Komedon fiyat aralıkları markalara göre değişiklik gösterir. Piyasadaki komedon cihazlarınin fiyat aralıkları 20 TL ile 50 TL arasında değişir.Cevap bırakın