Konsome ne demek? Konsome çorbası tarifi

0

Tv8 kanalında yer alan Masterchef isimli yarışmada konu olan Konsome herkes tarafından araştırılmaya başlandı. Adı değişik olduğu için değişik …

Tv8 kanalında yer alan Masterchef isimli yarışmada konu olan Konsome herkes tarafından araştırılmaya başlandı. Adı değişik olduğu için değişik gelen konsome nasıl yapılır sorusunun yanıtı bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

Konsome çok kaynamakla elde edilen bir hayli güçlü et suyudur. Çok sıcak ve ekmeksiz içilir, serin yerde saklanır. Soğuyunca pıhtılaşır. Tavuk, av, balık etleriyle ya da başka biçimlerde yapılıp kullanılır. Lokantalarda çorba yerine verilir. Konsome evlerimizde et suyu dediğimiz, mutfak dilinde ise stok ya da fond denen ve özellikle çorbalarda kullandığımız ürüne benzemekle beraber ondan biraz daha ileri seviye bir tür çorbadır. Konsome yapmak için et suyu ya da kemik suyu tencerede iyice çırpılmış yumurta beyazı, kıyma ve mirpua adı verilen küp küp doğranmış havuç, kereviz sapı, pırasa gibi sebzelerle bir araya getirilir ve ocakta pişmeye bırakılır. Karışıma bunun yanısıra asidite katmak için limon yahut domates de ilave edilebilir. Konsome için kıyma ve mirpua kullanılmasının sebebi, et suyunun içindeki aromaları kuvvetlendirmektir.

Yumurta beyazları ise asidin de tesiriyle pişip katılaştıkça tencerenin üstünde bir katman oluşturur. Bu katmanda et suyunu bulanıklaştıran minik maddeler de toplanır. Et suyu içme suyu seviyesinde muhteşem bir berraklığa kavuştuğunda konsome de pişmiş demektir.

Üstteki yumurtalı kısım bir kevgir yardımıyla parçalamadan tencereden alınır. Sebzeler de ince delikli süzgeç ve tülbent yardımıyla süzülür. Geriye kalan bir hayli lezzetli konsome bazı zaman tek başına ya da makarna, sebzeler, kıyılmış maydanoz gibi ürünlerle beraber çorba olarak sunulabilir. Lakin konsome genel olarak yemeğin diğer unsurlarını (misal verilecek olursa içindeki sebzeleri) daha dikkat çekici bir biçimde sunmak için gözalıcı bir vitrin görevsi görür.

EVDE KONSOME TARİFİ:

MALZEMELER

6 su bardağı et suyu
175 gram yağsız dana kıyma
1 adet havuç
1 adet pırasa
2 adet kereviz sapı
1 adet domates
2 adet yumurta beyazı
Tuz

Ayrıca Bakınız.  Kolay Kemalpaşa Tatlısı Tarifi

YAPILIŞI

Et suyunu tencerede kaynatıp altını kısın.

Sebzeleri küp küp doğrayın.

Kıyma, sebzeler ve yumurta beyazını et suyuna ekleyin.

Altını açıp arada karıştırarak kaynayana kadar pişirin.

Yeniden altını kısıp yumurtanın suyun üstünde katılaşarak birikmesini bekleyin.

Kaşığın arkasıyla katılaşan katmanın ortasında bir delik açın. Bu hem dumanın çıkmasına hem de konsomenizin durumunu kontrol etmenize yararlı olur.

Yarım saat süresince karıştırmadan böylece kısık ateşte pişirdiğiniz konsomenin üstündeki katı parçayı kevgirle alıp tülbent serdiğiniz süzgeçle süzün. Konsomeniz hazır.

Afiyet olsun…

Konsome çorba nedir

Konsome Ne Demek

Konsome Royal nedir

Konsome çorbası nerenin

Konsome Royal Yemek

Konsome Royal tarifi

Sebze konsome Çorbası

Konsome royale

Cevap bırakın