Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Konum Bilgimizi Paylaşmak Sorun Olur Mu?

Amerika Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA); mobil cihaz, IoT cihazları, sosyal paylaşım sitesi ve mobil uygulamalar kullanırken konumunuzun takip edilmesinden kaynaklanan birçok riski nasıl azaltabileceğinizle ilgili bir rehber yayınladı. Askeri personele ve istihbarat personeline yönelik olarak hazırlanmasına rağmen tavsiyeler, kamuoyunun bilgisine açık ve konum bilgilerini sınırlandırmak isteyen bireyler için de yararlı. Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET, NSA tarafından bir basın açıklamasıyla duyurulan önerileri mercek altına aldı.

Konum verileri mühimdir

“Konum verileri son derece mühimdir ve korunmalıdır” diyen istihbarat ajansı ifadelerine şöyle devam etmekte: “Konum verileri, bir konumdaki kullanıcı sayısı, kullanıcı ve tedarik hareketleri, günlük rutinler hakkında ayrıntıları verirler ve başka bir biçimde bilinemeyecek kullanıcı ve konum ilişkilerini ifşa ederler.”

Rehber, açık konumdaki bir akıllı mobil cihazın, mobil cihazı aktif olarak kullansanız da kullanmasanız da konumunuzu ifşa ettiğini belirtiyor. Ajans, “Mobil cihazlar yapıları gereği hücresel ağlardan ve sağlayıcılardan yararlanıyor ve hücresel sağlayıcılar, mobil bir cihaz ağa her bağlandığında gerçek zamanlı konum bilgisi alıyor. Bu, bir sağlayıcının kullanıcıları geniş bir alanda takip edebilmesi anlamına geliyor” diye ifade ediyor.

GPS, bluetooth, Wi-Fi

Akıllı bir telefon “Küresel Konum Belirleme Sistemi (GPS)” ve hücresel hizmet kapalı konumda yahut devre dışı olsa da Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının işlevlerini yerine getirmesine bağlı olarak konumun belirlenmesini sağlayabilir. NSA’ya göre bu durum, saldırganlara kablosuz algılayıcılar kullanarak, potansiyel kurbanları kablosuz bağlantıları aktif olarak kullanmıyorken bile hedeflerini takip etmek için kullanabilecekleri geniş imkanlar sunar.

İstihbarat Ajansı, cihazlar tarafından uygulamalara ve GPS’e sağlanan konum hizmetleri içinde ayrım yapmanın lüzumlu olduğunu da vurguluyor. Ajans, “Unutulmaması gereken belki de en mühim şey, mobil bir cihazda konum hizmetleri devre dışı bırakıldığında GPS kapanmaz ve konum bilgilerini paylaşma riskini önemli ölçüde azaltmaz. Konum hizmetlerini devre dışı bırakmak yalnızca uygulamalar tarafından GPS’e ve konum verilerine erişimi sınırlandırır” şeklinde duyuruyor.

Ayrıca Bakınız.  Ramazan Bayramı Tatilinde Hacker Kurbanı Olmayın

Yalnızca mobil cihazlar da değil

nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları, akıllı bileklikler, tıbbi ekipmanlar ve akıllı ev cihazları dahil olmak üzere kablosuz sinyal gönderen ve alan diğer tüm cihazlarda da benzer riskler bulunur. Lakin, bu cihazları kullanırken güvende olmak açıklanandan çok daha zordur, çünkü bu elektronik cihazların çoğunda kablosuz donanımıni devre dışı bırakma seçeneği bulunmaz. Aslını söylemek gerekirse, genel olarak nesnelerin interneti cihazlarının gizliliği ve güvenliği için yapılması gereken daha pek çok şey var.

Ajans, bunun yanısıra birçok mobil uygulamanın, çalışmaları için gerekmese bile konum takibi için kullanıcılardan izin istediğini de belirtiyor. NSA, “Onaylı uygulama mağazasını kullanarak yüklenseler bile uygulamalar kullanıcıların konumunu ifşa eden bilgileri toplayabilir, bir araya getirebilir ve aktarabilir” şeklinde ifade ediyor.

Riskler nasıl sınırlandırılabilir?

NSA, “Konum bilgilerini ifşa etmeyi tamamen engellemek Sürekli mümkün olmasa da dikkatli bir konfigürasyon ve kullanım ile paylaşılan konum verilerinin miktarını azaltmak mümkün” açıklamasını yapıyor. Bunun için de yayınladığı ipuçları içinde şunlar bulunuyor:Cevap bırakın